Sogʻlom ovqatlantirishni tashkil etish oyligi
Maktabgacha taʼlim muassasalarida tarbiyalanuvchilarni xavfsiz va sogʻlom ovqatlantirishni tashkil etish boʻyicha olib borilayotgan ishlarni takomillashtirish hamda maktabgacha taʼlim muassasalari oshxonalarida sanitariya qoidalari, normalari va gigiyena normativlariga rioya qilish, sanitariya-gigiyena va epidemiyaga qarshi tadbirlar samaradorligini oshirish, ovqat tayyorlash uchun masʼul xodimlar (hamshiralar, oshpazlar va ombor mudirlari)ning bilimlarini mustahkamlash maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Maktabgacha taʼlim vazirligi hamda Sogʻliqni saqlash vazirligining joriy yil 27-fevral kuni 2/36-sonli maktabgacha taʼlim muassasalarida “Sogʻlom ovqatlantirishni tashkil etish oyligi”ni oʻtkazish toʻgʻrisidagi qoʻshma qarori qabul qilindi.
Qoʻshma qarorda quyidagi vazifalarni amalga oshirish koʻzda tutildi:
maktabgacha taʼlim muassasalari oshpazlari, omborchilari, hamshiralari uchun maktabgacha taʼlim muassasalarida taom tayyorlash jarayonida texnologiya qoidalariga amal qilish, oziq-ovqat ombori ishini toʻgʻri tashkil etish, maktabgacha taʼlim muassasalarida tarbiyalanuvchilar ovqatlantirishini tashkil etishda sanitariya-gigiyena talablari va qoidalarining bajarilishini taʼminlash yuzasidan oʻquv-seminarlar oʻtkazish;
maktabgacha taʼlim muassasalari uchun xarid qilinayotgan mahsulotlarning sifatli boʻlishi, muassasalarda tashkil qilingan brakeraj komissiyalari faoliyatini samarali tashkil etish;
maktabgacha taʼlim muassasalari oshxonalarining texnologik jihozlar, sovutkichlar, oshxona jihozlari, omborxonada mahsulotlarni saqlash sharoitlarining sanitariya qoidalari, normalari va gigiyena normativlariga mosligi yuzasidan xatlov oʻtkazish.
Joriy yilning mart oyidan boshlab maktabgacha taʼlim muassasalarida sogʻlom ovqatlantirishni tashkil etishga masʼul xodimlar (oshpazlar, omborchi va hamshiralar)ning ovqat tayyorlash texnologiyasi, mahsulotlarni sifatli qabul qilish, sanitariya qoidalari, normalari va gigiyena normativlariga rioya qilish yuzasidan bilim darajasini va masʼuliyatini oshirish doimiy tartib etib belgilandi.
Respublikaning barcha tuman(shahar) maktabgacha taʼlim boʻlimlari va Davlat sanitariya epidemiologiya markazlari tomonidan 2 mart kuni oshpazlar, 16 mart hamshiralar va 30 mart kuni omborchilar uchun oʻquv seminarlari oʻtkaziladi.

“Месячник здорового питания” в дошкольных образовательных учреждениях
В целях совершенствования работ по организации здорового и безопасного питания воспитанников в дошкольных образовательных учреждениях, а также соблюдения санитарно-гигиенических норм и требований в пищеблоках, повышения эффективности санитарно-гигиенических и эпидемиологических мероприятий Министерство дошкольного образования совместно Министерством Здравоохранения приняли совместное постановление от , 27 феврал 2019 года № 2/36 о  проведении “месяца организации здорового питания” в дошкольных образовательных учреждениях.
В совместном постановлении определены следуюшие задачи:
проведение учебных  семинаров для поваров, кладовщиков и медицинских сестёр по соблюдению технологии приготовления пищи, приёму качественных продуктов питания, повышению ответственности и уровня знаний по санитарно-гигиеническим нормам   и требованиям, качественному приготовлению пищи;
обеспечение эффективной организации деятельности бракеражной комиссии, созданной в дошкольных образовательных учреждениях по осуществлению контроля приёма качественных продуктов питания в ДОУ;
проведение инвентаризации технического оборудования в пищеблоке учреждений, кухонного инвентаря, а также проверка соответствия санитарно-гигиеническим нормам и требованиям, созданных условий для хранения продуктов питания.
Будет установлен такой порядок, что ответственные работники по организации здорового питания в дошкольных образовательных учреждениях (повар, завсклад, медицинская сестра) постояно будут повышат свой уровень знаний по обеспечению  соблюдения технологии приготовления пищи, приёма качественных продуктов питания по санитарно-гигиеническим нормам и требованиям, качественного приготовления пищи.
2 марта по Республике в каждом районе(городе) будет проведён учебный семинар по определённым темам для поваров,  для медицинских сестер - 16 марта и для кладовшиков продуктов питания - 30 марта текущего года.