Prezident maktablariga qabul Kembrij Universitetining Imtihon Kengashi tomonidan oʻtkaziladi
Mazkur hujjat Prezident maktablari oʻquv jarayonlarini rivojlantirish va shakllantirishda XTV hamda Cambridge Assessment International Education oʻrtasidagi hamkorlikni yoʻlga qoʻyish uchun asos boʻlib xizmat qiladi.
Memorandum doirasida Prezident maktablariga iqtidorli oʻquvchilarni qabul jarayonini adolatli, ishonchli va shaffof oʻtkazishni joriy etish belgilandi.
Cambridge Assessment Prezident maktablarida oʻquvchilarning intellektual salohiyatini ochishga yordam beruvchi oʻquv dasturlarini joriy etishda koʻmak beradi.
Hamkorlik yoʻnalishlaridan yana biri Prezident maktablari rahbariyati hamda oʻqituvchilari malakalarini xalqaro meʼyorlarga muvofiq oshirish hisoblanadi.
2019 yil holatiga koʻra Kembrij Universiteti Buyuk Britaniyaning eng yaxshi universiteti hisoblanadi. Universitet butun dunyo universitetlari reytingida ikkinchi oʻrinni egallaydi. Times Higher Education reytingiga koʻra, Kembrij universiteti barcha fanlarning oʻqitilishi boʻyicha top 10 talikka kiruvchi dunyodagi yagona oliy taʼlim muassasasi hisoblanadi.
Oʻzining 800 yillik tarixi mobaynida Kembrij universitetining bitiruvchilari orasidan mashhur taniqli matematiklar, olimlar, siyosatchilar, yuristlar, faylasuflar, yozuvchilar, hatto xorijiy davlat rahbarlari ham yetishib chiqqan. 2018 yil oktyabr oyiga koʻra, 118 nafar Nobel mukofoti laureati, 11 nafar xalqaro akademik medalistlari, 6 nafar Turing mukofoti laureati va Buyuk Britaniyaning 15 nafar Bosh vazirlari Kembrij universitetining bitiruvchilari,talabalari hamda tadqiqotchilari safidan oʻrin olgan.
1858 yilda Universitetda Imtihon Kengashi (University of Cambridge Local Examinations Syndicate) tashkil etildi. Bugungi kunda mazkur Imtihon Kengashi Cambridge Assessment mashhur brendi nomi bilan tanilgan. Ayni paytda Kengash baholash va test natijalari boʻyicha dunyodagi yirik agentlik hisoblanadi. Shuningdek, dunyo miqyosida baholash va test jarayonlarini rivojlantirishda yetakchilik qiladi.
Imtihon Kengashi (UCLES) Kembrij universitetining notijorat kafedrasi hisoblanib, dunyoning 170 dan ortiq mamlakatlaridagi 10 000 ta maktabda 8 milliondan ziyod oʻquvchilarga bilimini baholashda koʻmak beradi. Kembrij Universitetida har yili 30 000 dan ortiq ekspertlar tomonidan baholash jarayoni oʻtkaziladi.
Mazkur kompaniyaning tajribasi butun jahon hamda eng zoʻr universitetlar tomonidan, yaʼni Buyuk Britaniyadagi Oksford universiteti, Stenford, Garvard, Yale, Kolumbiya, Prinston, Pensilvaniya, Dartmut va Braun universitetlarida, shuningdek, Yevropa Ittifoqining universitetlari, Kanada, Avstraliya, Yangi Zelandiya va boshqa koʻplab mamlakatlarida tan olingan.
Eslatib oʻtamiz, 2019 yilning 20 fevralida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev “Prezident maktablarini tashkil etish toʻgʻrisida”gi Qarorni imzoladi. Hujjatga koʻra, Prezident maktablari mamlakatning barcha hududlarida bosqichma-bosqich tashkil etiladi. Birinchi uchta maktab joriy yilda Nukus, Toshkent va Xivada ochilishi belgilangan.
Prezident maktablariga kirish imtihonlari yozma, ogʻzaki hamda mantiqiy fikrlash natijalariga koʻra amalga oshiriladi.

Вступительные экзамены в Президентские школы проведёт Экзаменационный Совет Кембриджского университета
2019-02-28 | Образование
28 февраля 2019 года Министерство народного образования Узбекистана и Экзаменационный Совет Кембриджского университета, действующий под брендом Cambridge Assessment International Education, подписали меморандум о взаимопонимании.
Данный документ послужит основой для установления сотрудничества между Министерством народного образования Узбекистана и Cambridge Assessment International Education в развитии и формировании учебного процесса в Президентских школах.
В частности, в рамках меморандума стороны намерены установить процедуры по-справедливому, надёжному и достоверному тестированию для приёма одарённых учащихся в Президентские школы.
Cambridge Assessment поддержит внедрение в Президентских школах учебную программу, которая поможет раскрыть потенциал учащихся в полной мере.
Одним из направлений сотрудничества станет профессиональное развитие учителей и руководителей Президентских школ в соответствии с лучшей международной практикой в своём классе.
По состоянию на 2019 год Университет Кембриджа является самым лучшим университетом по всем рейтингам в Великобритании и занимает второе место в мире по рейтингу университетов. Согласно рейтингу Times Higher Education, Университет Кембриджа единственный в мире вуз который входит в топ-10 по всем преподаваемым предметам.
Университет Кембриджа за свою 800-летнюю историю обучил многих известных выпускников, в том числе выдающихся математиков, ученых, политиков, юристов, философов, писателей, и даже глав иностранных государств. По состоянию на октябрь 2018 года 118 нобелевских лауреатов, 11 международных академических медалистов, 6 лауреатов премии Тьюринга и 15 британских премьер-министров были связаны с Кембриджем в качестве студентов, выпускников, преподавателей или научных сотрудников.
В 1858 году Университет создал Экзаменационный Совет (University of Cambridge Local Examinations Syndicate). Сегодня этот Экзаменационный совет, известный под брендом Cambridge Assessment, является крупнейшим в мире агентством по оценке и тестированию, а также играет ведущую роль в исследовании, разработке и проведении оценок и тестов по всему миру.
Экзаменационный совет Кембриджского университета (UCLES) — это некоммерческая кафедра Кембриджского университета, которая обеспечивает оценку образования для более чем 8 миллионов учащихся в 10 000 школах расположенных в более чем 170 странах. Ежегодно более 30 000 экзаменаторов проводят оценку.
Международные квалификации этой компании признаны работодателями всего мира и лучшими университетами, в частности Кембриджским университетом и Университетом Оксфорда в Великобритании, Стэнфордским, Гарвардским, Йельским, Колумбийским, Принстонским, Пенсильванским, Корнеллским, Дартмутским и Браунским университетами в США, а также вузами стран Европейского Союза, Канады, Австралии, Новой Зеландии и многих других стран.
Напомним, что Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеев 20 февраля 2019 года подписал Постановление «О мерах по образованию Президентских школ». Согласно документу, во всех регионах страны поэтапно будут созданы Президентские школы. Первые три школы будут открыты в 2019 году в Нукусе, Ташкенте и Хиве. Прием в Президентские школы будет осуществляться по результатам тестирования на логическое мышление, письменного экзамена и собеседования.