Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Turkiya Respublikasi Prezidenti bilan telefon orqali muloqoti toʻgʻrisida
2019-02-26 | Siyosat
26-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan bilan telefon orqali muloqoti boʻlib oʻtdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Turkiya Prezidentini tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, eng ezgu tilaklarini bildirdi.
Davlat rahbarlari Oʻzbekiston bilan Turkiya oʻrtasidagi doʻstlik, strategik sheriklik va oʻzaro manfaatli hamkorlik munosabatlari tobora mustahkamlanib borayotganini alohida mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Oʻzaro savdo hajmi yuqori surʼat bilan ortmoqda: 2018-yil yakunlariga koʻra tovar ayirboshlash 40 foizga oshdi. Turkiyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida investitsiya va innovatsiyalar, energetika, qishloq xoʻjaligi, infratuzilmani modernizatsiya qilish, turizm va boshqa sohalarda yirik qoʻshma loyihalar amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunda Oʻzbekistonda Turkiya investitsiyalari ishtirokida 655 qoʻshma korxona faoliyat yuritmoqda, shundan 270 tasi oʻtgan yili tashkil etildi.
Madaniy-gumanitar almashinuv kengayib bormoqda, turizm sohasidagi hamkorlik faol rivojlanmoqda. Keyingi bir yilda mamlakatimizga tashrif buyurgan turkiyalik sayyohlar soni 2 barobar koʻpaydi.
Davlat rahbarlari siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda oliy darajada erishilgan kelishuvlarni keng miqyosda amalga oshirish muhimligini qayd etdilar.
Muloqot soʻngida Prezidentlar Oʻzbekiston bilan Turkiya oʻrtasidagi strategik sheriklikni yanada mustahkamlash va koʻp qirrali hamkorlikni kengaytirishga tayyorligini yana bir bor tasdiqladilar.

On telephone conversation between the President of the Republic of Uzbekistan and the President of the Republic of Turkey
2019-02-26 | Politics
On February 26, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan.
The President of Uzbekistan sincerely congratulated the President of Turkey on his birthday, expressing the best wishes on this occasion.
The leaders of the two countries noted with satisfaction the positive dynamics of deepening Uzbekistan – Turkey friendship, strategic partnership and mutually beneficial cooperation.
The trade turnover is growing at a high rate: in 2018 it increased by 40 percent. Large joint projects are being implemented in investment and innovation, energy, agriculture, infrastructure modernization, tourism and other areas with participation of leading Turkish companies.
At present, 655 joint ventures with participation of Turkish investments are operating in Uzbekistan, 270 of which were established last year.
Cultural and humanitarian exchange is expanding, cooperation in tourism is actively developing. Over the past year, the number of tourists from Turkey, who visited Uzbekistan, has doubled.
The Presidents emphasized the importance of full-scale implementation of agreements at the highest level in political, trade-economic, investment, financial, cultural-humanitarian and other fields.
Following the conversation, the mutual readiness to fully contribute to further strengthening strategic partnership and expanding multifaceted cooperation between Uzbekistan and Turkey was confirmed.