XTV maktablarda zoʻravonlikni oldini olish maqsadida loyihalar amalga oshirmoqda
2019-yildan boshlab Xalq taʼlimi vazirligi umumiy oʻrta taʼlim maktablarida zoʻravonlikni oldini olish maqsadida loyihalarni amalga oshirishni boshladi.
Jumladan, “Maktablarda zoʻravonlikni oldini olish va ijobiy psixologiyani oʻqitish metodikasi” loyihasi oʻtkazilishi rejaga kiritildi.
Mazkur besh oylik loyihani amalga oshirishda AQSHlik professor Lori Vulf ishtirok etadi. Professor AQSHda ijobiy psixologiya sohasi mutaxassisi, bir qator ilmiy nashrlar va professional taqdimotlar muallifi. Vulf xonim bolalar va oʻqituvchilar oʻrtasida stressni boshqarish, shuningdek, bolalarda stress holatini aniqlashga ixtisoslashgan ekspert. Lori Vulf AQSHning turli taʼlim muassasalarida faoliyat yuritgan.
Loyiha maktablarda oʻquvchilarning emotsional holatini aniqlash va ijobiy psixologiya metodini oʻqitish orqali bullingni oldini olish va unga qarshilikni oshirishga qaratilgan.
2019-yilning iyul oyiga qadar pozitiv psixologiya metodi Toshkent shahridagi toʻrtta maktabda hamda Nukus, Buxoro, Samarqand va Namangandagi Xalq taʼlimi xodimlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish hududiy markazlarida sinovdan oʻtkaziladi.
Asosiy eʼtibor yurtimizdagi maktablarda ruhiy tushkunlikka tushgan bolalarni aniqlash, shuningdek, oʻqituvchi va psixologlar uchun tashkil etilgan trening va mashgʻulotlar orqali stressni yengib oʻtishiga koʻmak berishga qaratiladi. Shu bilan birga, loyiha oʻqituvchilarga ham stress va ishdan “sovish” holatlarini oldini olishda yordam beradi.
Mazkur loyiha doirasida ishtirokchilar imtihon paytida va hayotlarida stressni yengib oʻtishga qaratilgan trening, seminar va turli mashgʻulotlarda ishtirok etadilar.
Loyiha muvaffaqiyatli amalga oshirilsa ijobiy psixologiya metodi Xalq taʼlimi xodimlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish hududiy markazlarining oʻqituvchilar va psixologlarini oʻqitish dasturlariga joriy etish rejalashtirilgan.
Yanvar oyida Vazirlik YUNЕSKO bilan hamkorlikda umumiy oʻrta maktablarda zoʻravonlikni oldini olish loyihasini amalga oshirishni boshladi. Loyiha 2019-2020-yillarda amalga oshiriladi va zoʻravonlikni oldini olishga bagʻishlangan oʻquv materillarini Oʻzbekiston sharoitiga va qonunchiligiga moslashtiriladi. Loyihada yevropalik mutaxassislar ishtirok etishi rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, XTV @xtvabbot botini ishga tushirgan boʻlib, bot yordamida zoʻravonlik va agressiyaga oid ota-onalar, oʻqituvchi va oʻquvchilar savollariga javob berilmoqda.

МНО осуществляет проекты по предотвращению насилия в школах
С 2019 года Министерство народного образования Узбекистана (МНО) начало реализацию проектов по предотвращении насилия в общеобразовательных школах.
В частности, сейчас реализуется проект по предотвращению травли и агрессивного поведения, обучению методов позитивной психологии, а также по предотвращению эмоционального выгорания и борьбы со стрессом среди учеников и сотрудников общеобразовательных школ.
Специалист в области школьной психологии, профессор из США Лори Вульф принимает участие в данном проекте. Вульф специализируется в стресс менеджменте и методах распознавания детей, испытывающих стресс и склонности к агрессии.
Проект направлен на повышении резистентности и профилактики буллинга, посредством предоставления методики по выявлению детей в подавленном эмоциональном состоянии, а также обучении методов позитивной психологии.
До июля 2019 года Лори Вульф будет пилотировать данную методику в четырех пилотных школ г. Ташкента, а также Региональных центрах переподготовки и повышения квалификации работников народного образования в Нукусе, Бухаре, Самарканде и Намангане.
В ходе проекта, специалисты научатся выявлять признаки эмоциональной изоляции и депрессии у детей, предоставлять общую помощь в управлении стрессом и агрессией, а также содействовать школьному педагогическому составу в борьбе с синдромом профессионального «выгорания».
Также будут проводиться тренинги, семинары и различные занятия, которые помогут детям справляться со стрессом во время экзаменов и в повседневной жизни.
В случае успешности программы, данный метод планируется внедрить в программу обучения психологов и педагогов Центров подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников системы народного образования.
В январе Министерство совместно с ЮНЕСКО запустил проект по предотвращению насилия в образовательных учреждениях. Проект будет реализован в 2019-2020 годах и будет направлен на адаптацию учебных материалов по предотвращении насилия под узбекский контекст и законодательства. Ожидается, что в проекте примут участие эксперты из Европы.
Вместе с тем, экспертная группа МНО ведёт бот-канал @xtvabbot, в которой они непосредственно обрабатывают заявки, поступившие от родителей, учащихся и учителей, связанных с вопросами травли, эмоционального выгорания и агрессии.