Ziyorat turizmi va sayyohlik salohiyatining yangi istiqbollari
Keyingi yillarda hududlarni jadal rivojlantirish, aholi daromadlari va turmush darajasini oshirish, shuningdek, investitsion jozibadorlikni yaxshilashga yordam beruvchi strategik tarmoqlardan biri sifatida Oʻzbekistonda turizmni rivojlantirish boʻyicha kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Buxoro shahrida oʻtkazilgan I xalqaro “Ziyorat turizmi” forumi ana shu chora-tadbirlarning uzviy davomi boʻldi.
Forum Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi tomonidan Buxoro viloyati hokimligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari boʻyicha qoʻmita, Oʻzbekiston musulmonlari idorasi, “Vaqf” xayriya jamoat fondi, Tashqi ishlar vazirligi, shuningdek, Jahon sayyohlik tashkiloti hamda BMTning YUNЕSKO tashkiloti koʻmagida “Oʻzbekiston havo yoʻllari” milliy aviakompaniyasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Xalqaro anjuman ishtirokchilari oʻtirgan Toshkent – Buxoro yoʻnalishidagi “Afrosiyob” poyezdi 21 fevral kuni Buxoro temir yoʻl vokzalida tantanali kutib olindi. Mehmonlar orasida islom dunyosidagi nufuzli xalqaro tashkilotlar, sayyohlik korxonalari, ziyorat turizmi boʻyicha turistik kompaniyalar mutasaddilari, din ulamolari, shuningdek, jahonning 20 dan ziyod mamlakati vakillari, mamlakatimiz va xorijiy ommaviy axborot vositalari xodimlari bor.
Buxoro – islom dini rivojiga ulkan hissa qoʻshgan buyuk ulamolar kamol topgan tabarruk zamin. Abu Hafs Kabir, Imom Buxoriy, Xoʻja Abduxoliq Gʻijduvoniy, Bahouddin Naqshband va boshqa allomalar nomi butun musulmon olamiga mashhur. Shoʻrolar davrida ular qoldirgan boy merosga bepisandlik bilan qaraldi. Faqat mustaqillik yillarida tarixiy adolat qaror topdi. Ulugʻ ajdodlarimizga ehtirom koʻrsatildi, qadamjolari obod qilindi. Jumladan, yetti pir mangu qoʻnim topgan manzillar obod etilib, ziyoratgohga aylantirildi. Forum ishtirokchilari ana shunday pirlar silsilasida alohida mavqega ega Bahouddin Naqshband nomi bilan bogʻliq Qasri Orifon qishlogʻida joylashgan tarixiy yodgorlik majmuasiga tashrif buyurdi. Bu yerda Qurʼon tilovat qilindi.
Shundan soʻng mehmonlar majmua bilan tanishdilar. Ularga bunyodkorlik va ezgulik bilan yoʻgʻrilgan Naqshbandiya tariqati haqida keng maʼlumot berildi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan majmua hududida Mir Arab oliy madrasasi faoliyat koʻrsatmoqda. Bu yerda yoshlar diniy va dunyoviy bilimlarni oʻrganish bilan birga, tasavvuf ilmidan saboq olishadi.
Forum ishtirokchilari buyuk muhaddis Imom Buxoriyning ustozi Abu Hafs Kabir maqbarasini ham ziyorat qildilar. Bu yerda allomaning islom madaniyatiga qoʻshgan ulkan hissasi yodga olindi.
– Oʻzbekiston ota yurtim, – deydi Turkiyaning Koʻnyo shahar muftiysi Ahmed Pochchan oʻgʻli. – Ajdodlarim buxorolik. Demak, Buxoro mening oʻzligim, tomirimda qoni oqayotgan ajdodlarimning yuragiga bogʻlangan shahar. Shuning uchun oʻzimni xuddi uyimdagi kabi his qilayapman. Bu yurt qanchadan-qancha allomalarga beshik boʻlgani bejiz emas. Buxoroda ilohiy qudrat bor. Ajdodlar xotirasiga katta ehtirom koʻrsatilayotgani, bu yerdagi obodonchilik meni hayratga soldi. Bizda Buxoroni Makka va Madinadan keyingi muqaddas shahar, deb bilishadi. Bu zaminni har qancha ziyorat qilsa kam. Bunday tadbirlardan keyin Turkiyadan bu yerga keluvchilar soni juda oshadi, deb oʻylayman.
Mehmonlar, shuningdek, Masjidi Kalon, Mir Arab islom oʻrta maxsus bilim yurti, Labi-hovuz majmuasi va Buxoroning boshqa diqqatga sazovor joylari bilan tanishdi.
Buxoro shahar Yoshlar markazida mamlakatimiz va xorijlik jurnalistlar ishtirokida matbuot anjumani tashkil etildi. Unda Ziyorat turizmi forumining maqsadi, ahamiyati, tadbir dasturi haqida atroflicha maʼlumot berildi.
22 fevral kuni Yoshlar markazida I xalqaro “Ziyorat turizmi” forumi tantanali ochildi.
Yurtimizning koʻhna meʼmoriy va tarixiy obidalari jahon hamjamiyatida katta qiziqish uygʻotmoqda. Ayniqsa, keyingi yillarda turizmni rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar tufayli xorijiy sayyohlar safi tobora kengaymoqda. Xususan, 45 davlat fuqarolari uchun yurtimizda 30 kungacha vizasiz boʻlishi, 76 davlat fuqarolari uchun yengillashtirilgan tartibda elektron viza olishi, 101 mamlakat fuqarolari uchinchi davlatga borishda Oʻzbekistonga 5 kungacha vizasiz kirishi kabi qator imtiyozlar joriy etilgani bunda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Bu kabi qulayliklar oʻz samarasini berayotir. Masalan, Buxoro viloyatiga 2018 yilda 2,5 million, jumladan, 300 mingdan ortiq xorijiy sayyoh kelgani ham fikrimiz tasdigʻidir.
Istiqbolda Buxoroga sayyohlar oqimi keskin oshishini hisobga olib, joriy yilda 50 ga yaqin mehmonxona, 20 dan ortiq restoran, bir qator istirohat bogʻlari, saylgohlar qurilmoqda. Bu borada Germaniya, Rossiya, Hindiston, Xitoy, Janubiy Koreya, Turkiya kabi davlatlarning salohiyatli investorlari bilan hamkorlik natijasida yaqin orada bir kunda 10 mingdan koʻp sayyohni qabul qilish imkoniyati mavjud infrastruktura obyektlari barpo etiladi.
Bundan tashqari, sayyohlar uchun ekoturizm, gastronomik turizm, agroturizm, sport turizmi kabi yangi yoʻnalishlar oʻzlashtirilib, anʼanaviy madaniy-maʼrifiy tadbirlar, festival va koʻrik-tanlovlar oʻtkaziladi.
Oʻtgan yildan boshlab umumiy ovqatlanish shoxobchalari va restoranlarda “Halol” standartini amaliyotga joriy etish boʻyicha ishlar olib borilmoqda. Misol uchun, ISO 22000 va “Halol” oziq-ovqat mahsulotlari boʻyicha umumiy qoʻllanma“ Oʻz DSt 3286:2018 davlat standarti rasman joriy etildi.
Anjumanda Misr ijtimoiy muvofiqlik, oila va nogironlar palatasi raisi Abdulhadi al-Qasabiy, Turkiyaning diniy ishlar boʻyicha qoʻmita raisi Osman Tirashchi, Hindistonning Dehli shahri markaziy masjidi imomi Said Buxoriy va boshqalar soʻzga chiqdi.
Anjuman doirasidagi yigʻilishda mamlakatimiz ziyorat turizmi salohiyatini oshirish va xorijiy tajribaga asoslanib, yangi turizm mahsulotlarini shakllantirish masalalari ham muhokama qilindi. “Islom dinining yoyilishida oʻzbekistonlik olim-ulamolarning oʻrni”, “Musulmon sayyohlar uchun xalqaro reyting va uning mamlakat reytingini oshirishdagi ahamiyati”, “Turizmning madaniy merosga taʼsiri” kabi mavzularda maʼruzalar tinglandi.
Shuningdek, forum doirasida turizm sohasidagi xorijiy kompaniyalar hamda davlat tadbirkorlik subyektlari oʻrtasida davra suhbatlari tashkil etildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, Buxoro viloyati hokimligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi din ishlari boʻyicha qoʻmita va forumning boshqa qatnashchilari ishtirokida “Oʻzbekistonni ziyorat turizmi markazlaridan biri sifatida eʼtirof etish toʻgʻrisida”gi Buxoro deklaratsiyasini imzolash marosimi boʻlib oʻtdi.
Forumda, shuningdek, Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi qoshidagi “Milliy PR – markaz” DUK hamda “MATTA” (Malayziya), “Crescent Rating” (Singapur) uyushmalari, Jakarta targʻibot fondi (Indoneziya) oʻrtasida “Global Muslim Traveler Index” doirasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Anjuman doirasida Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi va “Hunarmand” uyushmasi bilan hamkorlikda kalligrafiya, miniatyura, kulolchilik, yogʻoch oʻymakorligi va boshqa yoʻnalishlar boʻyicha mini-koʻrgazma tashkil etildi. Unda namoyish etilgan mahsulot va sanʼat namunalari xorijliklarda katta taassurot qoldirdi.
Buxoro allomalari – yetti pir haqida hikoya qiluvchi sahnalashtirilgan kompozitsion asar namoyish qilindi.
Forumning tantanali ochilish marosimida Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari A.Abduhakimov, Buxoro viloyati hokimi Oʻ.Barnoyev soʻzga chiqdi.

Паломнический туризм и новые перспективы туристической индустрии
В последние годы в Узбекистане принимаются комплексные меры по развитию туризма как одной из стратегических отраслей, способствующих динамичному развитию регионов, повышению уровня доходов и жизни населения, а также инвестиционной привлекательности страны.
Логическим продолжением этой работы стал прошедший в Бухаре I международный форум "Зиёрат-туризми" ("Паломнический туризм").
Форум был организован Государственным комитетом по развитию туризма Республики Узбекистан совместно с Бухарским областным хокимиятом, Комитетом по делам религий при Кабинете Министров, Управлением мусульман Узбекистана, благотворительным общественным фондом "Вакф", Министерством иностранных дел, Всемирной туристской организацией и ЮНЕСКО при поддержке Национальной авиакомпании “Узбекистон ҳаво йуллари”.
Участников международного форума, прибывших 21 февраля из Ташкента на поезде "Afrosiyob", торжественно встретили на Бухарском железнодорожном вокзале. В их числе – представители более 20 стран, авторитетных в исламском мире международных организаций, туристических фирм и компаний, в том числе специализирующихся на паломническом туризме, религиозные деятели, работники отечественных и зарубежных средств массовой информации.
Бухара – родина великих богословов и религиозных деятелей, внесших огромный вклад в развитие ислама. Имена Абу Хафса Кабира, Имама Бухари, Ходжи Абдухолика Гиждувани, Бахоуддина Накшбанда и других известны во всем мусульманском мире. При прежнем строе их богатое наследие было предано забвению, и только в годы независимости историческая справедливость была восстановлена. В частности, благоустроены места, где нашли последнее пристанище Семь святых пиров. Участники форума посетили мавзолей в селе Касри Орифон, где захоронен Бахоуддин Накшбанд, пользующийся особым авторитетом среди пиров.
Гости ознакомились с этим комплексом. Им подробно рассказали об учении накшбандия, пропагандирующем идеи добра и созидания. По инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева на территории комплекса действует Высшее медресе Мир Араб. В нем молодежь наряду с получением религиозных и светских знаний изучает науку тасаввуф.
Участники форума посетили также мавзолей Абу Хафса Кабира – наставника великого собирателя хадисов Имама Бухари, с восхищением высказались о колоссальном вкладе Бухари в исламскую культуру.
– Узбекистан – родина моих предков, – говорит муфтий города Конья Турции Ахмед Поччан оглы. – Поэтому здесь я чувствую себя как дома. Неспроста этот край взрастил бесчисленное множество ученых и мыслителей, ведь в нем живет великая духовная сила. Меня восхитило, как здесь чтят память предков, благоустраивают их мавзолеи. У нас Бухара считается третьим священным городом после Мекки и Медины. Думаю, что после подобных этому форуму мероприятий число паломников из Турции вырастет в разы.
Гости ознакомились также с мечетью Калян, средним специальным исламским образовательным учреждением Мир Араб, комплексом Ляби-хауз и другими достопримечательностями Бухары.
В Центре молодежи прошла пресс-конференция для отечественных и зарубежных журналистов. Была представлена подробная информация о целях, значимости, программе мероприятий форума.
22 февраля в Центре молодежи состоялось торжественное открытие I международного форума “Зиёрат туризми” ("Паломнический туризм").
Древние архитектурные и исторические памятники нашей страны вызывают большой интерес во всем мире. Благодаря проводимой в последние годы работе по развитию туризма все больше расширяется поток туристов в нашу страну. Этому способствуют внедрение режима безвизового пребывания в нашей стране сроком до 30 дней для граждан 45 государств, упрощенный порядок получения электронных виз для граждан 76 государств, порядок безвизового пребывания сроком до 5 дней для граждан 101 страны, направляющихся в третьи страны через Узбекистан.
Эти удобства дают ожидаемые результаты. К примеру, в 2018 году Бухарскую область посетили 2,5 миллиона туристов, в том числе свыше 300 тысяч иностранных.
С учетом ожидаемого резкого роста потока туристов в Бухару в текущем году здесь строятся около 50 гостиниц, более 20 ресторанов, несколько парков и аллей. Вскоре благодаря сотрудничеству с инвесторами из Германии, России, Индии, Китая, Южной Кореи, Турции и других стран в городе появится инфраструктура, способная принимать в день более 10 тысяч туристов.
Кроме того, намечено освоение таких новых направлений туризма, как экологический, гастрономический, аграрный, спортивный, проведение культурно-просветительских мероприятий, фестивалей и конкурсов.
С прошлого года начата работа по внедрению в местах общественного питания и ресторанах стандарта "халяль". Официально введен в действие государственный стандарт ISO 22000 Oz DSt 3286:2018 "Общее руководство по продуктам питания (пищевой продукции) "Халяль".
На конференции выступили председатель Комитета социальной солидарности, семьи и инвалидов Палаты представителей Египта Абдулхади аль-Касаби, председатель Комитета по делам религий Турции Осман Тирашчи, имам центральной мечети города Дели (Индия) Саид Бухари и другие.
В ходе совещания, проведенного в рамках конференции, обсуждены вопросы повышения потенциала паломнического туризма нашей страны и формирования новых туристических продуктов на основе международного опыта. Заслушаны доклады на такие темы, как "Роль узбекских ученых в распространении ислама", "Международный рейтинг для туристов-мусульман и его значение в повышении авторитета страны", "Влияние туризма на духовное наследие".
В рамках форума прошли также бизнес-встречи с участием представителей зарубежных туристических компаний.
Состоялась церемония подписания Бухарской декларации о признании Узбекистана одним из центров паломнического туризма с участием Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, хокимията Бухарской области, Комитета по делам религий при Кабинете Министров и других участников форума.
Также подписан меморандум между ГУП "Национальный PR-центр" при Государственном комитете Республики Узбекистан по развитию туризма, ассоциациями "MATTA" (Малайзия), "Crescent Rating" (Сингапур), Фондом продвижения Джакарты (Индонезия) о сотрудничестве в рамках рейтинга "Global Muslim Traveler Indeх".
В рамках конференции Государственным комитетом по развитию туризма и ассоциацией "Хунарманд" организована мини-выставка работ каллиграфии, миниатюры, гончарного дела, резьбы по дереву и других видов ремесленничества. Представленные на ней изделия и произведения искусства произвели на гостей яркое впечатление.
Продемонстрирована театрализованная композиция, рассказывающая о Семи святых пирах Бухары.
На церемонии торжественного открытия форума выступили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан А.Абдухакимов и хоким Бухарской области У.Барноев.