Yoʻl harakati xavfsizligi deputatlik korpusi nazoratida
Joriy yilning 22-fevral kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Mudofaa va xavfsizlik masalalari qoʻmitasining 2018 — 2022-yillarda Oʻzbekiston Respublikasida yoʻl harakati xavfsizligini taʼminlash konsepsiyasi ijrosiga bagʻishlangan yigʻilishi oʻtkazildi. Unda Ichki ishlar vazirligi, Davlat yoʻl harakati xavfsizligi xizmati, Markaziy bank, Sogʻliqni saqlash vazirligi, “Oʻzstandart” agentligi, “Uzavtoyoʻlbelgi” davlat unitar korxonasi, siyosiy partiyalar va keng jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda oʻtgan davr mobaynida 2018 — 2022-yillarda Oʻzbekiston Respublikasida yoʻl harakati xavfsizligini taʼminlash konsepsiyasi va uni 2018-2019-yillarda amalga oshirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” ijrosi boʻyicha Ichki ishlar vazirligi Yoʻl harakati xavfsizligi bosh boshqarmasi boshligʻining axboroti eshitildi.
Tadbirda qayd etilganidek, qisqa davr ichida mamlakatimiz Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Harakatlar strategiyasi asosida yoʻl harakati xavfsizligini taʼminlash sohasida keng koʻlamli ishlar amalga oshirildi.
Xususan, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Yoʻl harakati xavfsizligini taʼminlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2017-yil 11-iyuldagi PQ-3127-son qaroriga muvofiq yoʻl harakati xavfsizligini ishonchli taʼminlash sohasida kompleks tashkiliy-amaliy chora-tadbirlar belgilandi.
Yoʻl harakati xavfsizligini taʼminlash, yoʻl-transport hodisalari profilaktikasi tizimini takomillashtirish, nazoratning yuqori samaradorligini, huquqbuzarliklarni oʻz vaqtida aniqlash va ularga barham berishni taʼminlaydigan yoʻl harakatini avtomatlashtirilgan tartibga solish tizimini kengaytirish boʻyicha ichki ishlar organlari ishini tashkil etishning sifat jihatidan yangi tartibi joriy qilindi.
Ushbu islohotlar oʻzining natijalarini bermoqda. Jumladan oʻtgan
2018-yilda yoʻl transport hodisalarining soni 2017-yilga nisbatan 10,5 % kamayishiga, bunda oʻlim bilan bogʻliq holatlar 8,5%, tan jarohati bilan bogʻliq holatlar esa 12,2% kamayishiga erishildi.
Biroq, koʻrilayotgan chora-tadbirlarga qaramasdan, oʻlimga olib kelgan huquqbuzarliklar soni hali ham yuqoriligicha qolmoqda — oʻrtacha 100 ming kishiga 8,3 holat saqlanmoqda.
Bugungi kunda yoʻl harakati qatnashchilari tomonidan yoʻl harakati qoidalariga rioya etilishini toʻliq taʼminlash, yoʻl transport hodisalarini sonini kamaytirish, fuqarolarda, ayniqsa avtotransport vositalari haydovchilari va piyodalarda yoʻllarda harakatlanish madaniyatini shakllantirish zarurati ichki ishlar organlari oldiga yangi vazifalarni qoʻymoqda.
Ichki ishlar vazirligi Yoʻl harakati xavfsizligi bosh boshqarmasi boshligʻining axboroti deputatlar tomonidan qizgʻin muhokama qilindi, savol-javoblarga boy boʻldi.
Tadbirda Qonunchilik palatasi Mudofaa va xavfsizlik masalalari qoʻmitasi tomonidan yoʻl harakati xavfsizligini taʼminlash boʻyicha Andijon, Namangan, Samarqand, Fargʻona viloyatlari va Toshkent shahridagi ishlarni oʻrganish natijalari ham muhokama.
Muhokamalar jarayonida deputatlar Davlatimiz rahbari tomonidan belgilab berilgan ustuvor vazifalarni amalga oshirishda parlament aʼzolarining roli, shu jumladan islohotlarning mustahkam huquqiy asoslarini yaratish, deputatlarning yoʻl harakati xavfsizligi xizmati xodimlari bilan muntazam muloqotini yoʻlga qoʻyish, fuqarolarda yoʻl harakati qoidalariga toʻliq rioya etilishida deputatlik korpusi imkoniyatlaridan keng foydalanish masalalariga alohida eʼtibor qaratishdi.
Oʻrganish jarayonida aniqlangan kamchilik va muammolarni bartaraf etish, transport vositalarini texnik koʻrikdan oʻtkazish tartibini yanada takomillashtirish, avtotransport vositalariga davlat raqamlarini berish tizimini qayta koʻrib chiqish va shaffofligini oshirish, yoʻl patrul xizmati xodimlarini qayta tayyorlash, ularning bilim darajasini kuchaytirish, spirtli ichimlik istyemol qilishda gumonlanayotgan shaxslarni tibbiy koʻrikdan oʻtkazish tartibini takomillashtirish, koʻchalarni yoritish, yoʻl belgilarini qaytadan xatlovdan oʻtkazish boʻyicha aniq vazifalar belgilab olindi.
2018 — 2022-yillarda Oʻzbekiston Respublikasida yoʻl harakati xavfsizligini taʼminlash konsepsiyasi va uni 2018-2019-yillarda amalga oshirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” hamda boshqa normativ-huquqiy hujjatlarning samarali ijrosini taʼminlash yuzasidan parlament nazoratini kuchaytirish zarurati qayd etilib, bu borada bir qator tadbirlar oʻtkazishga kelishib olindi.
Yigʻilishda koʻrib chiqilgan masalalar yuzasidan Qonunchilik palatasi Mudofaa va xavfsizlik masalalari qoʻmitasining tegishli qarori qabul qilindi.

Роль депутатского корпуса в обеспечении безопасности дорожного движения
22 февраля текущего года Комитетом по вопросам обороны и безопасности Законодательной палаты Олий Мажлиса проведено заседание посвященное исполнению Концепции обеспечения безопасности дорожного движения в Республике Узбекистан на 2018 — 2022 годы. В нем приняли участие представители Министерства внутренних дел, Государственной службы безопасности дорожного движения, Центрального банка, Министерства здравоохранения, агенства “Узстандарт”, государственного унитарного предприятия “Узавтойулбелги” (“Uzavtoyo‘lbelgi”), политических партий и широкой общественности.
В ходе мероприятия заслушана информация руководителя Главного управления безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел о ходе исполнения Концепции обеспечения безопасности дорожного движения в Республике Узбекистан на 2018 — 2022 годы, а также мероприятий, предусмотренных в «Дорожной карте» по реализации Концепции в 2018-2019 годах.
На мероприятии было отмечено, что за короткий период времени, по инициативе Президента Шавката Мирзиёева на основании Стратегии действий в нашей стране, в сфере обеспечения безопасности дорожного движения была проведена широкомасштабная работа.
В частности, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 11 июля 2017 года № ПП-3127 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы обеспечения безопасности дорожного движения» определен комплекс организационно-практических мер в сфере надежного обеспечения безопасности дорожного движения.
Установлен качественно новый порядок организации работы подразделений органов внутренних дел по обеспечению безопасности дорожного движения, усовершенствована система профилактики дорожно-транспортных происшествий, расширена система автоматизированного регулирования дорожного движения, обеспечивающая высокую эффективность контроля, возможность своевременного выявления и пресечения правонарушений.
Проведенные реформы дают свои ощутимые результаты. К примеру, количество дорожно-транспортных происшествий, совершенных в 2018 году по сравнению с аналогичным показателем 2017 года сократилось на 10,5%, количество ДТП, повлекших смерть сократилось на 8,5%, сопряженных с причинением телесных повреждений сократилось на 12,2%.
Вместе с тем, несмотря на предпринимаемые меры количество правонарушений со смертельным исходом остается на достаточно высоком уровне — в среднем 8,3 случая на 100 тысяч человек.
В настоящее время перед органами внутренних дел стоят новые задачи по обеспечению строгого соблюдения правил дорожного движения со стороны всех участников дорожного движения, снижению числа дорожно-транспортных происшествий, формированию высокой культуры поведения на дорогах, в частности водителей автотранспортных средств, и пешеходов.
Информация начальника Главного управления безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел была тщательно всесторонне обсуждена депутатами и сопровождалась активной дискуссией.
На мероприятии Комитетом по обороне и безопасности Законодательной палаты также были обсуждены итоги контрольно-аналитической работы, осуществленной в Андижанской, Наманганской, Самаркандской, Ферганской областях и городе Ташкенте в сфере обеспечения безопасности дорожного движения.
В ходе обсуждений депутатами особое внимание было уделено роли членов парламента в осуществлении приоритетных задач определенных Главой государства, включая создание прочной правовой основы для осуществления реформ, установления регулярного диалога между депутатами и сотрудниками службы безопасности дорожного движения, широкое использование возможностей депутатского корпуса в деле обеспечения соблюдения правил дорожного движения всеми участниками.
В ходе мероприятия обозначены конкретные задачи по устранению выявленных проблем и недостатков, дальнейшему совершенствовванию порядка проведения технического осмотра транспортных средств, пересмотру и обеспечению открытости системы выдачи государственных регистрационных номеров для автотранспортных средств, переподготовки сотрудников дорожно-патрульной службы, расширению их профессиональных знаний, совершенствованию порядка освещения улиц, нанесения и обновления дорожной разметки.
По итогам обсуждений было отмечено, о необходимости усиления парламентского контроля за обеспечением эффективного исполнения Концепции обеспечения безопасности дорожного движения в Республике Узбекистан на 2018 — 2022 годы, и «Дорожной карты» по её реализации в 2018-2019 годах, а также других нормативно-правовых актов, намечено проведение ряда конкретных мероприятий.
Комитетом по обороне и безопасности Законодательной палаты принято соответствующее решение по вопросам, рассмотренным на заседании.