Oʻzbekiston-Isroil siyosiy maslahatlashuvlari toʻgʻrisida
2019-yilning 19-fevral kuni Oʻzbekiston-Isroil siyosiy maslahatlashuvlarining beshinchi raundi boʻlib oʻtdi. Unda Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining oʻrinbosari Dilshod Axatov va Isroil Davlati Tashqi ishlar vazirligi bosh direktori oʻrinbosari va Yevroosiyo departamenti rahbari Aleksandr Ben-Svi boshchiligidagi delegatsiyalar ishtirok etdi.
Ikki tomon kun tartibi va xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik barcha masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuvda taʼkidlanganidek, ikki tomon ham siyosiy, iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy, turizm, taʼlim, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda Oʻzbekiston-Isroil muntazam muloqoti, transmilliy tahdidlarga qarshi kurashishga muhim ahamiyat qaratadi, parlamentlararo aloqalar, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari oʻrtasidagi toʻgʻridan-toʻgʻri oʻzaro manfaatli aloqalarni faollashtirishga qiziqish bildiradi.
Muzokaralar chogʻida savdo-iqtisodiy, investitsion, texnologik hamkorlik hajmlarini oshirishdan tomonlarning manfaatdorligi tasdiqlandi.
Oʻzbekiston tomoni mamlakatimizda yuz berayotgan keng koʻlamli islohotlar, jumladan xorijiy investitsiya va ilgʻor texnologiyalarni jalb qilish uchun yaratilgan sharoitlar toʻgʻrisida hamkorlarga mufassal maʼlumot berdi.
Suhbatda 2019-yilga moʻljallangan qoʻshma tadbirlarning jadvali va kun tartibi, xususan Savdo-iqtisodiy hamkorlik boʻyicha hukumatlararo komissiyaning birinchi majlisi yuzasidan takliflar muhokama qilindi.
Muzokaralarda Oʻzbekiston – Isroil munosabatlari shartnoma-huquqiy asosini kengaytirishning hozirgi holati va istiqbollari batafsil koʻrib chiqildi.

О узбекско-израильских политконсультациях
19 февраля 2019 года состоялся пятый раунд узбекско-израильских политических консультаций, в котором приняли участие делегации Министерства иностранных дел Республики Узбекистан во главе с заместителем Министра Дилшодом Ахатовым и Министерства иностранных дел Государства Израиль во главе с заместителем генерального директора, руководителем Евразийского департамента Александром Бен-Цви.
Состоялся обмен мнениями по всему комплексу вопросов двусторонней повестки дня, взаимодействия в рамках международных организаций.
Как подчеркивалось на встрече, обе стороны придают важное значение регулярному узбекско-израильскому диалогу в политической, торгово-экономической, научно-технической, туристической, образовательной, культурно-гуманитарной и других областях, борьбе с транснациональными угрозами, заинтересованы в активизации межпарламентских контактов, прямых взаимовыгодных связей между деловыми кругами двух стран.
Стороны подтвердили заинтересованность в наращивании торгово-экономического, инвестиционного, технологического сотрудничества.
Узбекская сторона подробно проинформировала партнеров о происходящих в нашей стране масштабных реформах, в том числе созданных условиях для привлечения зарубежных инвестиций и передовых технологий.
В беседе обсуждены предложения по графику и повестке дня совместных мероприятий в 2019 году, в частности о проведении первого заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
На переговорах также предметно рассмотрены состояние и перспективы расширения договорно-правовой базы узбекско-израильских отношений.