Oʻzbekiston-Isroil siyosiy maslahatlashuvlari toʻgʻrisida
2019-yilning 19-fevral kuni Oʻzbekiston-Isroil siyosiy maslahatlashuvlarining beshinchi raundi boʻlib oʻtdi. Unda Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining oʻrinbosari Dilshod Axatov va Isroil Davlati Tashqi ishlar vazirligi bosh direktori oʻrinbosari va Yevroosiyo departamenti rahbari Aleksandr Ben-Svi boshchiligidagi delegatsiyalar ishtirok etdi.
Ikki tomon kun tartibi va xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik barcha masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuvda taʼkidlanganidek, ikki tomon ham siyosiy, iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy, turizm, taʼlim, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda Oʻzbekiston-Isroil muntazam muloqoti, transmilliy tahdidlarga qarshi kurashishga muhim ahamiyat qaratadi, parlamentlararo aloqalar, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari oʻrtasidagi toʻgʻridan-toʻgʻri oʻzaro manfaatli aloqalarni faollashtirishga qiziqish bildiradi.
Muzokaralar chogʻida savdo-iqtisodiy, investitsion, texnologik hamkorlik hajmlarini oshirishdan tomonlarning manfaatdorligi tasdiqlandi.
Oʻzbekiston tomoni mamlakatimizda yuz berayotgan keng koʻlamli islohotlar, jumladan xorijiy investitsiya va ilgʻor texnologiyalarni jalb qilish uchun yaratilgan sharoitlar toʻgʻrisida hamkorlarga mufassal maʼlumot berdi.
Suhbatda 2019-yilga moʻljallangan qoʻshma tadbirlarning jadvali va kun tartibi, xususan Savdo-iqtisodiy hamkorlik boʻyicha hukumatlararo komissiyaning birinchi majlisi yuzasidan takliflar muhokama qilindi.
Muzokaralarda Oʻzbekiston – Isroil munosabatlari shartnoma-huquqiy asosini kengaytirishning hozirgi holati va istiqbollari batafsil koʻrib chiqildi.

On Uzbekistan – Israel political consultations
On February 19, the fifth round of Uzbekistan – Israel political consultations was held, which was attended by delegations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan led by Deputy Minister Dilshod Akhatov and the Ministry of Foreign Affairs of the State of Israel led by Deputy Director General, Director of the Eurasia Department Alexander Ben-Zvi.
Views were exchanged on bilateral agenda and cooperation within the framework of international organizations.
As it was emphasized, both sides attach great importance to regular Uzbekistan – Israel dialogue in political, trade-economic, scientific-technical, tourism, educational, cultural-humanitarian and other fields, fight against transnational threats, expressed interest in enhancing inter-parliamentary contacts, direct mutually beneficial relations between business circles of the two countries.
The sides confirmed their interest in increasing trade-economic, investment and technological cooperation.
The Uzbek side informed partners in detail about large-scale reforms taking place in Uzbekistan, including conditions created for attracting foreign investments and advanced technologies.
Proposals were made on the schedule and agenda of joint events in 2019, particularly on holding the first meeting of Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation.
According to the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, the sides also considered the state and prospects of expanding normative-legal framework of Uzbekistan – Israel relations.