2019-02-19 | Siyosat
“Mirzachoʻl tajribasi” asosida Xovos shaharchasining yangi markazi bunyod etilishi rejalashtirilgan. M-39 avtomobil yoʻli boʻyidagi 42 gektar hududda kompleks qurilish ishlari loyihalashtirilgan. Unga muvofiq, bu yerda mahalliy hokimiyat va boshqaruv organlari binolari, davlat xizmatlari agentligi, tijorat banklari, turar joylar, maktablar, istirohat bogʻi, xotira maydoni, kinoteatr, kutubxona, masjid, bozor, savdo va maishiy xizmat shoxobchalari quriladi. Yoʻl infratuzilmasi rivojlantirilib, aholi va transportlar uchun qulayliklar yaratiladi.
Xovosda oxirgi ellik yil davomida bironta koʻp qavatli uy qurilmagan. Odamlar eski, tor, zax uylarda yashab kelgan. Endi har yili yangi koʻp qavatli uylar barpo etilib, aholining ijtimoiy sharoitlari bosqichma-bosqich yaxshilanib boradi. Oilaviy sharoiti yaxshilangan insonning umidi, ertangi kunga ishonchi ham ezgu boʻladi.
Shu maqsadga xizmat qiladigan yana bir xayrli tashabbus: “Oʻzpaxtasanoat” aksiyadorlik jamiyati tomonidan Sirdaryo viloyatida 32 ta tikuvchilik majmualari tashkil etish rejalashtirilgan. Bu sexlar asosan kam taʼminlangan va nogironligi boʻlgan xotin-qizlarga moʻljallangan boʻlib, jami 4 ming 200 dan ortiq ish oʻrni yaratiladi.
Prezidentimiz shu yerda xovoslik nuroniylar, mahalla faollari va yoshlar bilan suhbatlashdi.
Mamlakatimizda katta oʻzgarishlar amalga oshirilayotgani, davlat bilan birga odamlar ham uygʻonishi, farovon yashashga intilishi kerakligi taʼkidlandi. Xovosliklar viloyat rivoji, aholi hayotini yaxshilashga qaratilgan yangi rejalardan xursand ekanini bildirdi.

A new center of Khavast district to be built
President Shavkat Mirziyoyev visited Khavast district and got acquainted with the master plan of Khavast town.
Construction of the new center of Khavast town based on Mirzachul experience is planned. Buildings of the local khokimiyat and government bodies, public services center, commercial banks, housing, schools, a park, Memory Square, a cinema, a library, a mosque, a market, shops and consumer services center will be built on an area of 47 hectares along the M-39 road. The road infrastructure will be improved, convenience for the population and traffic will appear.
Over the past fifty years, not a single multi-storey building has been built in Khavast. People live in shabby, cramped and damp houses. From now on, apartment buildings will be built annually. Social conditions of the population will gradually improve. A person who lives and works in favorable conditions will be confident in the future.
For this good purpose, JSC Uzpakhtasanoat plans to organize 32 sewing complexes in Syrdarya region. These workshops will provide jobs for mostly low-income women and women with disabilities, in total, it is planned to create more than 4.2 thousand jobs.
The President talked with Khavast aksakals, community activists and youth.
It was noted that large-scale reforms are being implemented in the country, people, like the state, should wake up and strive to live in prosperity. Residents of Khavast expressed joy for the new plans aimed at development of the region and improvement of the population’s life.