2019-02-19 | Siyosat
“Mirzachoʻl tajribasi” asosida Xovos shaharchasining yangi markazi bunyod etilishi rejalashtirilgan. M-39 avtomobil yoʻli boʻyidagi 42 gektar hududda kompleks qurilish ishlari loyihalashtirilgan. Unga muvofiq, bu yerda mahalliy hokimiyat va boshqaruv organlari binolari, davlat xizmatlari agentligi, tijorat banklari, turar joylar, maktablar, istirohat bogʻi, xotira maydoni, kinoteatr, kutubxona, masjid, bozor, savdo va maishiy xizmat shoxobchalari quriladi. Yoʻl infratuzilmasi rivojlantirilib, aholi va transportlar uchun qulayliklar yaratiladi.
Xovosda oxirgi ellik yil davomida bironta koʻp qavatli uy qurilmagan. Odamlar eski, tor, zax uylarda yashab kelgan. Endi har yili yangi koʻp qavatli uylar barpo etilib, aholining ijtimoiy sharoitlari bosqichma-bosqich yaxshilanib boradi. Oilaviy sharoiti yaxshilangan insonning umidi, ertangi kunga ishonchi ham ezgu boʻladi.
Shu maqsadga xizmat qiladigan yana bir xayrli tashabbus: “Oʻzpaxtasanoat” aksiyadorlik jamiyati tomonidan Sirdaryo viloyatida 32 ta tikuvchilik majmualari tashkil etish rejalashtirilgan. Bu sexlar asosan kam taʼminlangan va nogironligi boʻlgan xotin-qizlarga moʻljallangan boʻlib, jami 4 ming 200 dan ortiq ish oʻrni yaratiladi.
Prezidentimiz shu yerda xovoslik nuroniylar, mahalla faollari va yoshlar bilan suhbatlashdi.
Mamlakatimizda katta oʻzgarishlar amalga oshirilayotgani, davlat bilan birga odamlar ham uygʻonishi, farovon yashashga intilishi kerakligi taʼkidlandi. Xovosliklar viloyat rivoji, aholi hayotini yaxshilashga qaratilgan yangi rejalardan xursand ekanini bildirdi.

Будет построен новый центр Хавастского района
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Хавастский район и ознакомился с генеральным планом городка Хаваста.
Запланировано строительство нового центра городка Хаваста на основе "мирзачульского опыта". На территории площадью 47 гектаров вдоль автодороги М-39 будут построены здания местного хокимията и органов управления, центра государственных услуг, коммерческих банков, жилье, школы, парк, площадь Памяти, кинотеатр, библиотека, мечеть, рынок, пункты торговли и бытового обслуживания. Будет улучшена дорожная инфраструктура, появятся удобства для населения и движения транспорта.
За последние пятдесять лет в Хавасте не был построен ни один многоэтажный дом. Люди живут в ветхом, тесном и сыром жилье. Отныне ежегодно будут строиться многоквартирные дома, поэтапно улучшатся социально-бытовые условия населения. Человек, живущий и трудящийся в благоприятных условиях, будет уверен в завтрашнем дне.
С этой благой целью акционерным обществом «Узпахтасаноат» планируется организовать 32 швейных комплекса в Сырдарьинской области. Эти цехи обеспечат работой в основном малообеспеченных женщин и женщин с инвалидностью, в общей сложности намечено создать более 4,2 тысячи рабочих мест.
Президент побеседовал с хавастскими акасакалами, активистами махалли и молодежью.
Отмечалось, что в нашей стране происходят огромные преобразования, люди, как и государство, должны пробудиться и стремиться жить в благополучии. Жители Хаваста выразили радость от новых планов, нацеленных на развитие области, улучшение жизни населения.