Oʻzbekiston Respublikasida yilqichilik va ot sportini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Mamlakatimizda yilqichilik va ot sportini ommalashtirish uchun shart-sharoitlar va infratuzilmani yaratish, mazkur sport turi boʻyicha yurtimizni xalqaro sport maydonlarida munosib ravishda tanitish boʻyicha izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Oʻzbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi tashkil etildi, Qashqadaryo va Fargʻona viloyatlarida Qorabayir zotli otlarni yetishtirish va koʻpaytirish boʻyicha majmualar faoliyat koʻrsatmoqda.
Toshkent viloyatida Axaltaka zotli va sport otlarini yetishtirish va koʻpaytirish ot zavodini qurish, shuningdek, Toshkent shahrida “Markaziy ippodrom” aksiyadorlik jamiyatini Xalqaro ot sporti federatsiyasi talablarini inobatga olgan holda rekonstruksiya qilish loyihalari amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, respublikada yilqichilik va ot sportining yanada rivojlanishiga toʻsqinlik qilayotgan bir qator hal etilmagan masalalar mavjud. Jumladan, ot sporti klublari oʻrtasida oʻzaro hamkorlikning yaxlit tizimi mavjud emasligi oʻquv-mashgʻulot jarayonini boshqarishning samarali mexanizmlarini joriy etish, iqtidorli chavandozlarni aniqlash va tanlab olish imkonini bermayapti.
Moddiy-texnik baza va ot sporti infratuzilmasi yetarli darajada rivojlanmagan, ot sporti bilan shugʻullanish va ushbu sport turini ommalashtirish uchun sport bazalari va shart-sharoitlar yaratish boʻyicha zarur choralar koʻrilmayapti.
Yilqichilik va ot sportini yanada rivojlantirish, yoshlarni sport bilan shugʻullanishga faol jalb etish, jamiyatda sogʻlom turmush tarzini targʻib qilish, shuningdek, ot sporti boʻyicha milliy va xalqaro musobaqalarda yuqori sport natijalariga erishishni taʼminlash maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Moliya vazirligi, Oʻzbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi, Oʻzbekiston Milliy olimpiya qoʻmitasi, “Oʻzbekneftgaz” AJ, “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ va “Oʻzqurilishmateriallari” AJning:
2019-2020 yillarda Qoraqalpogʻiston Respublikasi, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Samarqand, Surxondaryo, Sirdaryo, Toshkent, Xorazm viloyatlari va Toshkent shahrida davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktablarini (keyingi oʻrinlarda – bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktablari) bosqichma-bosqich tashkil etish;
Oʻzbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi qoshida yuridik shaxs maqomiga ega Qorabayir zotli otlarni yetishtirish va koʻpaytirish boʻyicha innovatsion seleksiya-genetika markazini (keyingi oʻrinlarda – Markaz) tashkil etish;
Oʻzbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi raisining oʻrinbosari – Qorabayir zotli otlarni yetishtirish va koʻpaytirish boʻyicha innovatsion seleksiya-genetika markazi direktori lavozimini joriy etish;
Qorabayir zotli otlarni yetishtirish va koʻpaytirish boʻyicha “Qorabayir otchilik majmuasi” UKni “Shoʻrtangazkimyo majmuasi” MCHJ tasarrufidan “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ tasarrufiga berish;
Qorabayir zotli otlarni yetishtirish va koʻpaytirish boʻyicha “Qorabayir otchilik majmuasi” UK va “Vodiy tulporlari” MCHJ majmualarini, ular taʼminotini moliyalashtirish tartibini saqlab qolgan holda va yillik xarajatlari koʻrsatkichlarini Oʻzbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi (keyingi oʻrinlarda – Federatsiya) bilan majburiy kelishish sharti bilan, Federatsiya tarkibiga kiritish haqidagi takliflari maʼqullansin.
2. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Samarqand, Surxondaryo, Sirdaryo, Toshkent, Xorazm viloyatlari, Toshkent shahri hokimliklari va Federatsiya bilan birgalikda:
ikki hafta muddatda aniq yer uchastkalari va boʻsh turgan davlat koʻchmas mulk obyektlari hududida bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktablarini tashkil etish, shuningdek, tadbirkorlik loyihalarini amalga oshirish maqsadida davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktablarini tashkil etish istagini bildirgan tadbirkorlik subyektlariga topshirish uchun ularning roʻyxatini shakllantirsin;
bir oy muddatda davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktablarini tashkil etish istagini bildirgan salohiyatli tadbirkorlik subyektlari, shu jumladan, xorijiy investorlarni (keyingi oʻrinlarda – tashabbuskorlar) aniqlasin;
uch oy muddatda eng yaxshi takliflarni tanlab olish asosida yer uchastkalari va boʻsh turgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini tashabbuskorlarga tadbirkorlik loyihalarini amalga oshirish uchun, shu jumladan, ularning bir qismida yoki alohida ajratilgan hududda bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktablarini tashkil etish boʻyicha ijtimoiy majburiyatlarni belgilagan holda taqdim etilishini taʼminlasin.
bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktablari birinchi navbatda ippodromlar hududida tashkil etiladi;
bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktablarining qurilishi Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi bilan kelishilgan loyiha-smeta hujjatlariga muvofiq amalga oshiriladi;
bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktablarining moddiy-texnik bazasini dastlabki mustahkamlash, jumladan, texnika, anjomlar va boshqa zarur vositalar bilan taʼminlash tashabbuskorlar tomonidan amalga oshiriladi;
sport otlarini sotib olish boʻyicha xarajatlar, shuningdek, bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktablarining moddiy-texnik bazasini keyinchalik mustahkamlash boʻyicha chora-tadbirlar oʻrnatilgan tartibda Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi huzuridagi Jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan qoplanadi;
mazkur qarorga muvofiq tashkil etilgan bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktablari Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligining balansiga oʻtkaziladi;
bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktablarining joriy faoliyatini tashkil etish (ish haqi va unga tenglashtirilgan toʻlovlar, kommunal xizmatlar, sport otlariga ozuqa va dori-darmonlar sotib olish hamda boshqalar boʻyicha xarajatlar) Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan amalga oshiriladi;
bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktablari va sport yakka kurashlari boʻyicha ixtisoslashtirilgan bolalar-oʻsmirlar sport maktablarining ot sporti boʻlinmalari faoliyatini tashkiliy-metodik taʼminlash Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi tomonidan Federatsiya bilan birgalikda amalga oshiriladi.
4. Markaz huzurida laboratoriya tashkil etilsin va unga otlarning qon guruhini aniqlash va maʼlumotlar bazasini yaratish boʻyicha vazifalar yuklansin.
5. “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ va “Oʻzqurilishmateriallari” AJning mazkur qarorga muvofiq Qashqadaryo viloyatida tashkil etilayotgan bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktabi hamda Fargʻona shahar sport yakka kurashlari boʻyicha ixtisoslashtirilgan bolalar-oʻsmirlar sport maktabining ot sporti boʻlinmasi oʻquvchilari keyinchalik bepul foydalanishlari uchun “Qorabayir otchilik majmuasi” UK va “Vodiy tulporlari” MCHJning Qorabayir zotli otlarni yetishtirish va koʻpaytirish majmualariga sport otlarini tegishlicha “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ hamda “Kvarts” AJning mablagʻlari hisobidan sotib olish tashabbusi qoʻllab-quvvatlansin.
6. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari ikki oy muddatda ot sporti klublarini tashkil etish maqsadida tadbirkorlik subyektlariga bepul foydalanish uchun zarur binolar va inshootlarni taqdim etish choralarini koʻrsin, zarur hollarda mazkur bandni amalga oshirish boʻyicha Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
7. Shunday tartib oʻrnatilsinki, unga muvofiq yuridik shaxslarning soliq solinadigan daromadi Federatsiya faoliyatini moliyalashtirishga yoʻnaltiriladigan xayriya yordami koʻrinishidagi mablagʻlar summasiga, biroq soliq solinadigan foydaning oʻn foizidan koʻp boʻlmagan miqdorga kamaytiriladi.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi hamda Federatsiya:
Markaz laboratoriyasini zamonaviy uskuna va malakali mutaxassislar bilan jamlanishini taʼminlasin;
mutaxassis-chavandozlar, Markaz laboratoriyasi mutaxassislari, kavaler-instruktorlar, shuningdek, manfaatdor idoralar xodimlarini xorijda oʻqitish va malakasini oshirishni tashkil etsin;
bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktablarini malakali mutaxassislar, zarur oʻquv-metodik adabiyotlar bilan jamlash, shuningdek, oʻquv-mashq jarayonini lozim darajada tashkil etish uchun oʻquv binolarini jihozlashning zarur chora-tadbirlarini taʼminlasin;
ikki hafta muddatda 2019 yilda ot sporti boʻyicha hududlar va respublika birinchiligi musobaqalarini oʻtkazish, shuningdek, keyinchalik Sport va jismoniy-ommaviy tadbirlar kalendar rejasiga kiritish uchun mazkur sport turi boʻyicha xalqaro turnirlarda ishtirok etish rejasini ishlab chiqsin va Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktablari tomonidan jismoniy va yuridik shaxslarga pullik xizmat koʻrsatish tartibini, jumladan, mazkur xizmatlar hajmini koʻrsatgan holda ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
uch oy muddatda “Markaziy ippodrom” AJning qurilish-montaj ishlarini yakunlash, shuningdek, keyinchalik ilgʻor xorijiy tajribani hisobga olgan holda faoliyat koʻrsatishi uchun moliyalashtirishning qoʻshimcha manbalarini jalb qilish boʻyicha takliflarni Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi va Xalq taʼlimi vazirligi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi hamda Federatsiya bilan birgalikda ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalarida taʼlim olayotgan jismoniy yoki ruhiy rivojlanishida nuqsoni boʻlgan bolalarni ippoterapiya uslubi yordamida tibbiy-ijtimoiy reabilitatsiya qilish boʻyicha tizimli chora-tadbirlarni qabul qilsin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi har yili Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti parametrlarida ushbu qaror doirasida tashkil etiladigan bolalar-oʻsmirlar ot sporti maktablari taʼminoti hamda ularni moddiy-texnik jihozlash, shu jumladan, sport otlarini parvarishlash uchun zarur boʻlgan byudjet mablagʻlarini nazarda tutsin.
11. Oʻzbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmatining Chegara qoʻshinlari, Milliy gvardiya, Ichki ishlar vazirligi 2019-2020 yillarda Federatsiya koʻmagida ot sporti maktablari hamda klublarini tashkil etish va oʻz tasarrufida boʻlganlarini takomillashtirish choralarini koʻrsin, shuningdek, idoraviy mansub yilqichilik va sport bazalarini ularda yoshlarni ot sporti bilan shugʻullanishga jalb etish maqsadida barcha uchun ochiq boʻlgan seksiyalar hamda toʻgaraklarni tashkil etgan holda modernizatsiya qilsin.
12. Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda oliy va kasb-hunar taʼlimi muassasalarida kadrlar va mutaxassis-yilqichilar tayyorlash oʻquv rejalari hamda dasturlarini takomillashtirishni taʼminlasin, shuningdek, xorijiy mutaxassislarni jalb etgan holda ularning malakasini oshirishni tashkil etish choralarini koʻrsin.
13. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 15 iyundagi “Oʻzbekiston Respublikasida yilqichilik va ot sportini rivojlantirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PQ-3057-son qaroriga ilovaga muvofiq oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritilsin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi manfaatdor idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
15. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B.M.Mavlonov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему развитию коневодства и конного спорта в Республике Узбекистан
В стране последовательно реализуются меры по созданию условий и инфраструктуры для популяризации коневодства и конного спорта, обеспечению достойного представления страны на международной спортивной арене по данному виду спорта.
Создана Федерация коневодства и конного спорта Узбекистана, в Кашкадарьинской и Ферганской областях функционируют комплексы по разведению и выращиванию лошадей породы Карабаир.
Реализуются проекты по строительству конного завода по разведению и выращиванию лошадей ахалтекинской и спортивных пород в Ташкентской области, а также реконструкции АО «Марказий Ипподром» в городе Ташкенте с учетом требований Международной федерации конного спорта.
Вместе с тем имеется ряд нерешенных вопросов, сдерживающих дальнейшее развитие коневодства и конного спорта в республике. В частности, отсутствие целостной системы взаимодействия конноспортивных клубов не позволяет внедрить эффективные механизмы управления учебно-тренировочным процессом, выявлять и осуществлять селекцию талантливых всадников.
Недостаточно развита материально-техническая база и конноспортивная инфраструктура, не принимаются должные меры по организации спортивных баз и условий для занятия конным спортом и популяризации данного вида спорта.
В целях дальнейшего развития коневодства и конного спорта, активного вовлечения молодежи в занятия спортом, пропаганды здорового образа жизни в обществе, а также обеспечения высоких спортивных достижений в национальных и международных первенствах по конному спорту:
1. Одобрить предложения Министерства физической культуры и спорта, Министерства финансов Республики Узбекистан, Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана, Национального олимпийского комитета Узбекистана, АО «Узбекнефтегаз», АО «Узбекистон темир йуллари» и АО «Узстройматериалы» о:
поэтапном создании в 2019–2020 годах детско-юношеских конноспортивных школ в Республике Каракалпакстан, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской, Ташкентской, Хорезмской областях и городе Ташкенте на условиях государственно-частного партнерства (далее – детско-юношеские конноспортивные школы);
создании Инновационного селекционно-генетического центра по воспроизводству и разведению лошадей породы Карабаир при Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана (далее – Центр) со статусом юридического лица;
введении должности заместителя председателя Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана – директора Инновационного селекционно-генетического центра по воспроизводству и разведению лошадей породы Карабаир;
передаче комплекса по разведению и выращиванию лошадей породы Карабаир УП «Карабаир отчилик мажмуаси» из ведения ООО «Шуртанский газохимический комплекс» в ведение АО «Узбекистон темир йуллари»;
включении комплексов по разведению и выращиванию лошадей породы Карабаир УП «Карабаир отчилик мажмуаси» и ООО «Водий тулпорлари» в состав Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана (далее – Федерация), сохранив действующий порядок финансирования их содержания с условием обязательного согласования параметров годовых расходов с Федерацией.
2. Кабинету Министров совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Агентством по развитию государственно-частного партнерства при Министерстве финансов Республики Узбекистан, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской, Ташкентской, Хорезмской областей, города Ташкента и Федерацией:
в двухнедельный срок сформировать перечень конкретных земельных участков и пустующих государственных объектов недвижимости для создания на их территории детско-юношеских конноспортивных школ, а также передачи субъектам предпринимательства, изъявившим желание организовать детско-юношеские конноспортивные школы на условиях государственно-частного партнерства, для реализации предпринимательских проектов;
в месячный срок выявить потенциальных субъектов предпринимательства, в том числе иностранных инвесторов (далее – инициаторы), изъявивших желание организовать детско-юношеские конноспортивные школы на условиях государственно-частного партнерства;
в трехмесячный срок обеспечить на основании отбора наилучших предложений предоставление инициаторам земельных участков и пустующих государственных объектов недвижимости для реализации предпринимательских проектов с установлением социальных обязательств, в том числе по организации на части или на отдельно расположенной территории детско-юношеских конноспортивных школ.
детско-юношеские конноспортивные школы организуются, в первую очередь, на территориях ипподромов;
строительство детско-юношеских конноспортивных школ осуществляется в соответствии с проектно-сметной документацией, согласованной с Министерством физической культуры и спорта Республики Узбекистан;
первоначальное укрепление материально-технической базы детско-юношеских конноспортивных школ, включая оснащение техникой, инвентарем и другими необходимыми средствами, осуществляется инициаторами;
расходы по приобретению спортивных лошадей, а также мероприятия по дальнейшему укреплению материально-технической базы детско-юношеских конноспортивных школ покрываются в установленном порядке за счет средств Фонда развития физической культуры и спорта при Министерстве физической культуры и спорта Республики Узбекистан;
детско-юношеские конноспортивные школы, организованные в соответствии с настоящим постановлением, подлежат передаче на баланс Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан;
организация текущей деятельности (расходы по заработной плате и приравненным к ней платежам, коммунальным услугам, приобретению кормов и медикаментов для спортивных лошадей и другие) детско-юношеских конноспортивных школ осуществляется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан;
организационно-методическое обеспечение деятельности детско-юношеских конноспортивных школ и конноспортивных отделений специализированных детско-юношеских спортивных школ по спортивным единоборствам осуществляется Министерством физической культуры и спорта Республики Узбекистан совместно с Федерацией.
4. Создать при Центре лабораторию с возложением на нее задач по определению группы крови лошадей и созданию базы данных.
5. Поддержать инициативу АО «Узбекистон темир йуллари» и АО «Узстройматериалы» о приобретении соответственно за счет средств АО «Узбекистон темир йуллари» и АО «Kvarts» спортивных лошадей для комплексов по разведению и выращиванию лошадей породы Карабаир УП «Карабаир отчилик мажмуаси» и ООО «Водий тулпорлари» для дальнейшего безвозмездного использования учащимися создаваемой в соответствии с настоящим постановлением детско-юношеской конноспортивной школы в Кашкадарьинской области и конноспортивного отделения специализированной детско-юношеской спортивной школы по спортивным единоборствам города Ферганы.
6. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в двухмесячный срок принять меры по предоставлению для безвозмездного пользования необходимых зданий и сооружений субъектам предпринимательства в целях организации конноспортивных клубов, при необходимости, внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по реализации настоящего пункта.
7. Установить порядок, в соответствии с которым налогооблагаемая прибыль юридических лиц уменьшается на сумму средств в виде благотворительных пожертвований, направляемых на финансирование деятельности Федерации, но не более десяти процентов налогооблагаемой прибыли.
8. Министерству физической культуры и спорта Республики Узбекистан и Федерации:
обеспечить укомплектование лаборатории Центра современным оборудованием и квалифицированными специалистами;
организовать обучение и повышение квалификации специалистов-конников, специалистов лаборатории Центра, инструкторов-кавалеристов, а также работников заинтересованных ведомств за рубежом;
обеспечить необходимые меры по укомплектованию детско-юношеских конноспортивных школ квалифицированными специалистами, необходимой учебно-методической литературой, а также оснащению учебных помещений для организации на должном уровне учебно-тренировочного процесса;
в двухнедельный срок разработать и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан план проведения в 2019 году региональных и республиканских первенств по конному спорту, а также участия в международных турнирах по данному виду спорта для дальнейшего включения в Календарный план спортивных и физкультурно-массовых мероприятий;
совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан в двухмесячный срок разработать и утвердить в установленном порядке порядок оказания детско-юношескими конноспортивными школами платных услуг физическим и юридическим лицам, в том числе с указанием объемов данных услуг;
в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по привлечению дополнительных источников финансирования для завершения строительно-монтажных работ, а также последующего функционирования АО «Марказий Ипподром» с учетом передового зарубежного опыта.
9. Министерству здравоохранения и Министерству народного образования совместно с Министерством физической культуры и спорта Республики Узбекистан и Федерацией принять системные меры по медико-социальной реабилитации детей с отклонениями в физическом или психическом развитии, обучающихся в специализированных образовательных учреждениях, посредством метода иппотерапии.
10. Министерству финансов ежегодно предусматривать в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан необходимые бюджетные ассигнования на содержание и материально-техническое оснащение создаваемых в рамках настоящего постановления детско-юношеских конноспортивных школ, включая содержание спортивных лошадей.
11. Пограничным войскам Службы государственной безопасности, Национальной гвардии, Министерству внутренних дел Республики Узбекистан при содействии Федерации в 2019–2020 годах принять меры по созданию и совершенствованию находящихся в их ведении конноспортивных школ и клубов, а также провести модернизацию ведомственных коневодческих и спортивных баз с организацией при них общедоступных секций и кружков для привлечения молодежи к занятиям конным спортом.
12. Министерству высшего и среднего специального образования совместно с Министерством физической культуры и спорта Республики Узбекистан в месячный срок обеспечить совершенствование учебных планов и программ подготовки кадров и специалистов-коневодов в высших и профессиональных образовательных учреждениях, а также принять меры по организации повышения их квалификации с привлечением иностранных специалистов.
13. Внести изменения и дополнения в постановление Президента Республики Узбекистан от 15 июня 2017 года № ПП–3057 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию коневодства и конного спорта в Республике Узбекистан» согласно приложению.
14. Министерству физической культуры и спорта совместно с заинтересованными ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.