Oʻzbekistonda ayollar onkologik kasalligini oldi olinadi
Yurtimizda ayollarda uchraydigan bachadon boʻyni saratonining oldini olishga qaratilgan Odam papillomasi virusiga qarshi vaksina joriy qilinmoqda. Sogʻliqni saqlash vazirligida oʻtkazilgan davra suhbati shu mavzuga bagʻishlandi. Unda vazirlikning masʼul xodimlari, Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti, YUNISЕF va YUNFPAning Oʻzbekistondagi vakolatxonalari vakillari ishtirok etishdi.
JSST maʼlumotlariga koʻra, har yili dunyo miqyosida 370 mingdan ortiq ayolda bachadon boʻyni saratoni birinchi bor qayd etiladi, shulardan 190 mingtasi ushbu kasallik oqibatida vafot etadi. Oʻzbekistonda esa bachadon boʻyni saratoni eng koʻp uchraydigan saraton kasalliklari orasida ikkinchi oʻrinda. Kasalliklar orasida xavfliligi koʻrsatkichi boʻyicha esa bachadon boʻyni saratoni barcha yoshdagi ayollar oʻrtasida koʻkrak bezi va oshqozon saratoni xastaliklaridan keyin uchinchi oʻrinda va tugʻish yoshidagi ayollar orasida bachadon boʻyni saratonidan oʻlim koʻrsatkichi ikkinchi oʻrinda turadi. Shunday qilib, papilloma virusi kasalliklarining salmogʻi yuqori boʻlib, uni oldini olish uchun samaradorligi yuqori va xavfsiz boʻlgan odam papillomasi virusi vaksinasi bilan emlash orqali bachadon boʻyni saratoni bilan kasallanishning kamayishiga erishish mumkin.
— Dunyoda OPVga qarshi vaksina bilan qizlar 2006 yildan boshlab emlanadi, — dedi JSSTning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi masʼul xodimi Kamola Safayeva. — Yuzdan ortiq mamlakatlar undan foydalanish uchun ruxsat olgan, ulardan 74 tasi vaksinani oʻzlarining milliy emlash kalendariga kiritgan. Koʻp yillik oʻrganishlar vaksinaning samarasi 10 yildan ortiq ekanini koʻrsatmoqda. Shu oʻrinda, koʻpchilikni vaksina qizlarning reproduktiv faoliyatiga salbiy taʼsir koʻrsatmaydimi, degan savol qiziqtirishi tabiiy. Dunyoda oʻtkazilgan tajribalardan maʼlum boʻlishicha, ushbu vaksina qizlarni nafaqat bachadon boʻyni saratonidan himoyalaydi, balki ularning sogʻligʻini ham yanada mustahkamlaydi.
— Milliy emlash kalendari boʻyicha yurtimizda bolalar 12 ta boshqariladigan infeksiyaga qarshi davlat hisobidan profilaktik emlanadi, ularni qoʻllash evaziga koʻp yillardan buyon qator kasalliklarning oldi olinyapti, — dedi Sogʻliqni saqlash vazirligi Sanitariya-epidemiologiya nazorati bosh boshqarmasi boshligʻi oʻrinbosari Dilorom Tursunova. — OPVga qarshi vaksinaning joriy qilinishi esa bachadon boʻyni saratoni kasalligining oldini olishga xizmat qiladi. Joylarda Global vaksina va immunizatsiya alyansi yordamida qurilayotgan muzlatgichli omborlarda vaksinalar sifatli saqlanadi va tarqatiladi. Vaksinalar joriy yilning birinchi yarmida yurtimizga olib kelina boshlaydi va oktyabr oyidan boshlab 400 ming nafarga yaqin 9 yoshli qizlar maktablarda va tibbiyotning birlamchi boʻgʻinlarida emlanadi.

В Узбекистане будет предотвращено онкологическое заболевание у женщин
В нашей стране внедряется вакцина против вируса папилломы человека, направленная на предотвращение рака шейки матки у женщин. Этот вопрос подробно был обсужден во время “круглого стола” в Министерстве здравоохранения Узбекистана. Его участниками стали ответственные работники министерства, представительств ВОЗ, ЮНИСЕФ и ЮНФПА в Узбекистане.
Согласно данным ВОЗ, ежегодно в мире у более 370 тысячи женщин впервые диагностируется рак шейки матки, из них 190 тысяч умирают от этого заболевания. В соответствии с данными национальной статистики, рак шейки матки является вторым наиболее распространяемым раком среди женщин всех возрастов в Узбекистане, третьей по частоте причиной смерти после рака молочной железы и желудка во всех возрастах, и второй по частоте причины смерти среди женщин фертильного возраста. Таким образом, велико бремя заболеваний, ассоциированных с папиллома вирусной инфекцией, а широкое внедрение клинически эффективной и безопасной вакцины против данного вируса сможет способствовать существенному снижению заболеваемости.
— В мире вакцина против ВПЧ внедрена для использования в 2006 году, — сказала Камола Сафаева, национальный сотрудник представительства ВОЗ в Узбекистане. — Более сто стран имеют разрешение на ее использование, 74 из них уже активно внедрили ее в свой национальный календарь прививок. Многолетние исследования показали, что действие вакцины длится более 10 лет. В свою очередь, многих волнует вопрос: не влияет ли вакцина на репродуктивную функцию девочек? Согласно проведенным исследованиям, выяснилось, что вакцина не только защищает организм от рака шейки матки, но и укрепляет здоровье девушек.
— Согласно национальному календарю прививок в нашей стране дети за счет государства прививаются против 12 управляемых инфекций, благодаря которым многие годы уже не наблюдаются случаи заболевания страшными болезнями, как менингит, синусит, ложный круп, гепатит В, — говорит заместитель начальника Главного управления санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Дилором Турсунова. — Внедрение вакцины против ВПЧ будет способствовать предотвращению рака шейки матки. В регионах с помощью Глобального альянса по вакцинам и иммунизации строятся холодильные складские помещения, где качественно будут хранится вакцины, которые будут поступать уже в первой половине нынешнего года. Прививку с октября уже получат более 400 тысяч девочек в возрасте 9 лет в школах и первичных медицинских учреждениях.