2019-02-14 | Texnologiyalar
Innovatsion rivojlanish vazirligi BMT Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda tashkil etgan Innovatsiyalar va boshqaruv yechimlari laboratoriyasi turli vazirliklar va idoralar bilan hamkorlikda davlat va jamiyat qurilishiga innovatsiyalarni joriy qilishga qaratilgan loyihalarni muhokamasiga bagʻishlangan qator tadbirlarni amalga oshirmoqda.
13-fevral kuni “Job Cafe” mobil ilovasining demo varianti taqdimoti va ushbu loyihani amalga oshirish mexanizmlarini amalga oshirish boʻyicha davra suhbati oʻtkazildi. Tadbirni Innovatsiyalar va boshqaruv yechimlari laboratoriyasi muvofiqlashtiruvchisi Salomat Yoʻldosheva ochib bergach, Innovatsion rivojlanish vazirligi qoshidagi Ilgʻor texnologiyalar markazining Tijoratlashtirish va texnologiyalar transferi boʻlimining yetakchi mutaxassisi Rustam Ibrohimov oʻzi yaratgan “Job Cafe” mobil ilovasi loyihasini taqdim etdi.
– Mazkur ilova mobil telefoni orqali ishlaydi, – dedi Rustam Ibrohimov. – Unda kunlik ish qidirayotgan fuqarolar roʻyxati shakllantirib boriladi. Roʻyxatlar ish qidiruvchilar hamda hududiy agentlar, yagona darcha, sall centre operatorlari yordamida tuzilishi nazarda tutilgan boʻlib, kunlik ish qidirayotgan fuqarolar haqidagi maʼlumotlar shaffofligi taʼminlanadi. Bu oʻz navbatida ham bir martalik ish beruvchilarga, ham bir martalik ish qidiruvchilarga ham qulaylik tugʻdiradi.
Ilova faqatgina bir martalik ish qidiruvchilarni ish bilan taʼminlab, bir martalik yumushini amalga oshirish uchun ish kuchi yollagan fuqarolarning talablarini qondirish bilan chegaralanib qolmasligi loyiha mualliflari tomonidan alohida taʼkidlandi. Loyiha ish qidiruvchilar, deylik, har uch oyda bir marotaba shifokor koʻrigidan oʻtishlari, har bir ish qidiruvchiga alohida ID karta ochilishi yoki QR kod berilishi, ularning ijtimoiy muhofaza qilinishi kabi masalalarni hal etishga qaratilgan. Loyiha bir martalik ish qidiruvchilarning huquqlari buzilmasligining oldi olishga, haq-huquqlari muhofaza qilinishiga xizmat qiladi. Xizmatchilarning bir martalik shartnoma bilan xizmat koʻrsatishlari ishchi va ish beruvchi oʻrtasida yuzaga kelishi mumkin boʻlgan nizolarni hal qilishga asos boʻladi. Bundan tashqari, har bir ishchi/xizmatchi uchun mehnat daftarchasining ochilishi va fuqarolarning istagiga koʻra maʼlum miqdordagi mablagʻlarning tegishli davlat idoralariga oʻtkazilishi keyinchalik ularning pensiya taʼminotiga ijobiy taʼsir koʻrsatishiga zamin yaratadi.
Ilova muallifi hozirda mavjud boʻlgan ijtimoiy tarmoqlardagi ish qidirish guruhlari, turli saytlardan farqi , uning aynan muayyan malakaga va kasbiy koʻnikmalarga ega boʻlmagan shaxslar uchun moʻljallanganligini qayd etdi. Mazkur loyiha bugungi kunda “mardikorlar” atamasi bilan tilga olinadigan ijtimoiy qatlamning manfaatlari uchun xizmat qiladi. Oʻz navbatida, bir martalik ish qidiruvchilar xizmatlaridan foydalanayotgan fuqarolar ham notanish odamlar tomondan amalga oshirilishi mumkin boʻlgan noqonuniy harakatlardan himoyalanadilar.
Loyiha Oʻzbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Xotin-qizlar qoʻmitasi, Moliya vazirligi huzuridagi Byudjetdan tashqari Pensiya jamgʻarmasi, Sogʻliqni saqlash vazirligi, Yoshlar ittifoqi va boshqa manfaatdor idora va muassasalar bilan hamkorlikda amalga oshirilishi kutilmoqda.
Ayni kunlarda mobil ilovani mukammallashtirish va joriy etish masalasi Innovatsion rivojlanish vazirligining Jamiyat qurilishiga innovatsiyalarni joriy etish boʻlimi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.

Мобильное Приложение “Job Cafe” упорядочит рынок поденщиков
Лаборатория инноваций и управленческих решений создана Министерством инновационного развития Республики Узбекистан совместно с проектом Программы развития ООН в Узбекистане «Содействие в развитии эффективного государственного управления и цифровой трансформации». В рамках данной лаборатории проводятся мероприятия с целью обсуждения различных проектов по внедрению инноваций в государственное и общественное строительство при участии сотрудников различных министерств и ведомств.
Так, 13 февраля состоялся круглый стол на тему «Упорядочение однодневного рынка труда». На мероприятии была презентована демо-версия мобильного приложения “Job Cafe”, обсуждены механизмы реализации данного проекта, который будет охватывать социальные, правовые аспекты временной разовой работы. Модератор круглого стола – Координатор Лаборатории инноваций и управленческих решений при Министерстве инновационного развития Саломат Юлдашева в своей вступительной речи отметила, что данный проект имеет особое значение для регулирования рынка занятости, особенно рынка труда временных работников, состоящих в основном из низкоквалифицированной или полуквалифицированной рабочей силы.
Цель проекта - создание информационно-аналитической системы учета временных работников, именуемых в народе «мардикёрами», укрепление связей между работниками и государственной службой занятости, стимулирование создания новых рабочих мест под временных работников, формирование лояльного отношения к временному труду, обеспечение адекватных условий для найма, как работодателям, так и разнорабочим.
Ведущий специалист отдела коммерциализации и трансфера технологий Центра передовых технологий при Министерстве инновационного развития Рустам Ибрагимов представил участникам круглого стола созданное им мобильное приложение “Job Cafe”.
– Данное приложение работает через мобильный телефон – рассказал Рустам Ибрагимов. – В нем будет содержаться список граждан, ищущих однодневную работу, который будет формироваться самими соискателями, сотрудниками региональных агентств, службой единого окна, операторами call-центра. Работодатель, не выходя из дома или офиса, будет иметь возможность нанять работника, а последний избавится от необходимости выходить на традиционные места сбора разнорабочих, условия которых оставляют желать лучшего. В перспективе мы будем работать над законодательной составляющей охраны труда временных работников. Будет внесена стандартная классификация для разнорабочих-мардикёров.
На встрече особо отметили, что проект не ограничится только обеспечением работой разнорабочих и потребностей нанимателей. Проект будет способствовать решению таких проблем, как медицинский осмотр, который необходимо проходить, допустим, ежеквартально, открытие для работников по найму ID карт или присвоение QR кода, решение проблем взаимоотношений с работодателями, ограждение трудящихся от произвола нанимателей, а последнего от незаконных действий работников, таких как кража имущества и т.п.
Осуществление работ по разовому договору будет служить решению возможных споров, возникающих в ходе осуществления обговоренных работ.
Кроме этого предусматривается открытие для временных работников трудовых книжек, и возможность добровольных платежей в пенсионный фонд для получения пенсии при достижении ими соответствующего возраста.
Предполагается, что данный проект будет осуществляться совместно с Союзом молодежи Узбекистана, Министерством здравоохранения, Министерством занятости и трудовых отношений, Комитетом женщин Узбекистана, Министерством внутренних дел и другими заинтересованными ведомствами и организациями.