Buxoroda I xalqaro “Ziyorat turizmi” forumi oʻtkaziladi
Mamlakatimizning ziyorat turizmi boʻyicha dunyoda eng yirik markazlardan biri sifatida tan olinishini taʼminlash, Buxoro viloyatining sayyohlik imkoniyatlarini namoyon etish va sohaga toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni keng jalb qilishda ushbu forum katta ahamiyat kasb etadi.
Ayni paytda xalqaro anjumanga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish boʻyicha belgilangan aniq chora-tadbirlar rejasiga muvofiq, tashkiliy ishlar olib borilmoqda.
– Keyingi yillarda yurtimizda turizmning mamlakat iqtisodiyotidagi mavqeini mustahkamlashga qaratilgan keng koʻlamli islohotlar amalga oshirilmoqda, – deydi Buxoro viloyati hokimining turizmni rivojlantirish masalalari boʻyicha oʻrinbosari Botir Shahriyorov. – Shu oʻrinda alohida qayd etish lozimki, Prezidentimiz tomonidan sohaga oid qabul qilingan farmon va qarorlar turizmni jadal rivojlantirishda muhim huquqiy asos boʻlib xizmat qilmoqda. Bugungi kunda 45 ta davlat fuqarolari uchun 30 kungacha vizasiz tartib joriy etilgani sayyohlarning mamlakatimizga, xususan, Buxoro, Samarqand, Xiva, Shahrisabz kabi tarixiy shaharlarga qiziqishini yanada oshirdi. Sayyohlar orasida islom madaniyati obidalari, buyuk allomalarimiz qadamjolarini ziyorat qiluvchilar tobora koʻpaymoqda.
Buxoro viloyatida ham ziyorat turizmini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Bu yoʻnalishdagi salohiyatni xalqaro miqyosda keng targʻib qilish muhim ahamiyatga ega. Buxoroda oʻtkazilishi kutilayotgan anjuman ham aynan ana shu maqsadga xizmat qiladi. Unda mamlakatimizning sayyohlik, jumladan, ziyorat turizmi imkoniyatlari va soʻnggi yillarda sohaga investitsiya jalb etish, bu boradagi tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash samarasida erishilgan yutuq va loyihalar taqdimoti oʻtkaziladi. Shuningdek, xorijiy mamlakatlar vakillarining ziyorat turizmini rivojlantirish borasidagi tajribasiga ham eʼtibor qaratiladi.
Forum doirasida turizm sohasida yangi yoʻnalishlarni oʻzlashtirish, qiziqarli sayyohlik mahsulotlarini shakllantirishga doir koʻrgazmalar tashkil etiladi, xorijlik mehmonlar va turizm tarmogʻida faoliyat yuritayotgan ishbilarmonlar bilan oʻzaro hamkorlik aloqalarini kengaytirish yuzasidan muzokaralar oʻtkaziladi.
Nufuzli anjumanga Indoneziya, Malayziya, Misr, Pokiston, Qozogʻiston, Qatar, Kuvayt, Saudiya Arabistoni, Singapur, Ozarbayjon, Turkiya, Nigeriya, Rossiya, Hindiston, Germaniya, AQSH, Fransiya, Buyuk Britaniya, Janubiy Afrika kabi dunyoning koʻplab mamlakatlari, shuningdek, qator xalqaro tashkilotlarning 100 dan ziyod vakili tashrif buyurishi kutilmoqda. Ular orasida soha mutaxassislari, sayyohlik kompaniyalari vakillari, taniqli olimlar va boshqalar bor.
Forumga hozirlik doirasida xalqaro anjuman oʻtkaziladigan viloyat Yoshlar markazini tayyorlash va texnik jihozlash tadbirlari koʻrilmoqda. Konferensiya zali va matbuot markazi zarur texnikalar, sinxron tarjima qurilmalari, maʼlumotlarni tezkor almashish uchun simsiz internet tarmogʻi bilan taʼminlanadi.
– Albatta, sayyohlikni rivojlantirishda soha industriyasi muhim ahamiyatga ega, – deydi Buxoro viloyati turizmni rivojlantirish departamenti rahbari Furqat Xoʻjayev. – Bugungi kunda birgina Buxoro shahrida qoʻshma korxona, masʼuliyati cheklangan jamiyat va boshqa shakldagi 140 ga yaqin xususiy mehmonxona faoliyat koʻrsatmoqda. “Grand Buxoro”, “Shahriston”, “Aziya Buxara” mehmonxonalari xorijiy ishtirokchilar, mehmonlar va ommaviy axborot vositalari xodimlariga manzur boʻladi.
Ziyorat turizmining oʻziga xos talablari bor. Shuni inobatga olib, anjumanning islom diniga eʼtiqod qiluvchi qatnashchilariga tegishli qulayliklar, masalan, ibodat amallarini amalga oshirish boʻyicha zarur qulayliklar ham nazarda tutilgan.
Anjuman doirasida forum qatnashchilarining Buxoro shahridagi qadimiy meʼmoriy yodgorliklar bilan tanishuvi ham oʻrin olgan. Shubhasiz, bu tashrif ularning ajdodlarimiz aql-zakovati bilan yaratilgan noyob osori-atiqalar, Buyuk ipak yoʻlidagi yirik turizm markazi – “Sharq durdonasi” sifatida eʼtirof etilgan muqaddas shahar haqidagi tasavvurlarini yanada boyitadi.
Buxoro oʻzining islom dini va madaniyatiga beqiyos hissa qoʻshgan ulugʻ siymolari bilan ham mashhur. Mustaqillik yillarida ular merosini oʻrganish, xotiralariga hurmat bajo keltirish maqsadida keng koʻlamli xayrli ishlar amalga oshirildi va bu boradagi bunyodkorlik tadbirlari davom etmoqda.
Musulmon dunyosida mashhur boʻlgan “Yetti pir” silsilasini tashkil etuvchi avliyolar qadamjolari obod qilindi. Hozirda bu maskanlarda ziyoratchilar uchun yanada qulayliklar yaratilmoqda. Buxoroda ilk bor tashkil etilayotgan I xalqaro “Ziyorat turizmi” forumi qatnashchilari Gʻijduvon, Shofirkon, Vobkent, Romitan va Kogon tumanlarida joylashgan ushbu qadamjolarni ziyorat qiladi.

Бухара примет участников форума​
Данный форум приобретает важное значение в признании Узбекистана в качестве одного из крупнейших центров паломнического туризма во всем мире, демонстрации туристических возможностей Бухарской области и широком привлечении в сферу прямых иностранных инвестиций.
В настоящее время согласно плану конкретных мер по подготовке и проведению данного международного форума проводится организационная работа.
– В последние годы в стране осуществляются широкомасштабные реформы, направленные на укрепление статуса туризма в отечественной экономике, – говорит заместитель хокима Бухарской области по вопросам развития туризма Ботир Шахриёров. – При этом следует отметить, что указы и постановления Президента касательно сферы служат важной правовой основой для опережающего развития туризма. На сегодняшний день в стране действует безвизовый режим сроком до 30 дней для граждан 45 государств, что еще больше повысило интерес туристов к нашей стране, в частности, к таким историческим городам, как Бухара, Самарканд, Хива, Шахрисабз. Среди туристов растет число паломников, посещающих памятники исламской культуры, места поклонения наших великих предков.
В Бухарской области также особое внимание уделяется развитию паломнического туризма. Важное значение имеет широкая пропаганда потенциала данного направления в международном масштабе. Именно этой цели послужит предстоящий в Бухаре форум. В ходе него пройдут презентации туристического потенциала страны, возможностей паломнического туризма, проектов и успехов, достигнутых в последние годы в результате привлечения инвестиций, поддержки предпринимательской деятельности. Кроме того, будет рассмотрен опыт зарубежных стран по развитию паломнического туризма.
В рамках форума будут организованы выставки по освоению новых направлений в туризме, формированию интересных туристических продуктов, пройдут переговоры по расширению связей сотрудничества с зарубежными гостями и предпринимателями.
В данном престижном форуме ожидается участие свыше 100 представителей многих стран мира, таких как Индонезия, Малайзия, Египет, Пакистан, Казахстан, Катар, Кувейт, Саудовская Аравия, Сингапур, Азербайджан, Турция, Нигерия, Россия, Индия, Германия, США, Франция, Великобритания, Южная Африка, а также ряда международных организаций. Среди них есть и специалисты сферы, представители туристических компаний, выдающиеся ученые и другие.
В рамках подготовки к форуму предпринимаются меры по подготовке и техническому оснащению областного Центра молодежи, где пройдет международный форум. Конференц-зал и пресс-центр будут оснащены необходимой техникой, аппаратурой для синхронного перевода, сетью интернет для оперативного обмена информацией.
– Безусловно, паломнический туризм играет важную роль в развитии отрасли в целом, – говорит руководитель Бухарского областного департамента по развитию туризма Фуркат Ходжаев. – На сегодняшний день лишь в городе Бухаре функционируют около 140 частных гостиниц в форме совместного предприятия, общества с ограниченной ответственностью и других. Гостиницы “Гранд Бухоро”, “Шахристон”, “Азия Бухара” придутся по душе зарубежным участникам, гостям и работникам средств массовой информации.
У паломнического туризма есть своеобразные требования. Учитывая это, предусмотрено создание соответствующих удобств для участников форума, исповедующих ислам.
В программу форума входит также ознакомление его участников с древними архитектурными памятниками Бухары. Безусловно, этот визит еще более обогатит их знания об уникальных памятниках старины, которые были созданы благодаря яркому уму и кропотливому труду наших предков, крупном туристическом центре, раскинувшемся на Великом шелковом пути – святом городе, признанном в качестве “Жемчужины Востока”.
Бухара известна своими великими мыслителями, которые внесли неоценимый вклад в исламскую культуру. В годы независимости были осуществлены широкомасштабные меры по изучению их наследия, почитанию памяти. Работа в данном направлении продолжается и по сей день.
Благоустроены мавзолеи известных в мусульманском мире “Семи святых“. В настоящее время в этих местах создаются дополнительные удобства для паломников. Участники организуемого в Бухаре I международного форума по паломническому туризму посетят эти священные места поклонения, расположенные в Гиждуванском, Шафирканском, Вабкентском, Ромитанском и Каганском районах.