Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vaziri Jamshid Xodjayev Isroil elchisini qabul qildi
12-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligida Isroil Davlatining elchisi va “Gadot Agro” kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida Isroilning elchisi Eduard Shapira va Oʻzbekiston Respublikasi qishloq xoʻjaligi vaziri Jamshid Xoʻjayev qishloq xoʻjaligi sohasida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar. Xususan, Oʻzbekiston-Isroil agroforumini 2019-yil aprelida oʻtkazish taklifi ilgari surildi. Tadbir doirasida Isroilning yetakchi qishloq xoʻjaligi kompaniyalari respublika viloyatlariga tashrif buyurib, Oʻzbekiston qishloq xoʻjaligi bozori bilan tanishish va ikki mamlakat fermerlari oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalarni oʻrnatish rejalashtirilgan.
“Isroil qiyin iqlim va atrof-muhit sharoitida samarali qishloq xoʻjaligi tizimini yaratish uchun uzoq yoʻlni bosib oʻtdi. Biz oʻzimizning isroillik hamkasblarimizning nafaqat mahsulot sifati va miqdorini yaxshilashdagi, balki qishloq xoʻjaligida tarkibiy islohotlarni amalga oshirish uchun ilgʻor texnologiyalarni qoʻllash boʻyicha qiziqish bildirmoqdamiz ”, - takidlab oʻtdi uchrashuvda Jamshid Xodjayev
Isroilning diplomatik vakolatxonasi boshligʻi, Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi va Isroil elchixonasi oʻrtasida 2019-yilda “Action Plan” tayyorlash tashabbusini qoʻllab-quvvatladi. Shuningdek, Isroil tomoni ikki mamlakat oʻrtasida qishloq xoʻjaligi sohasida hamkorlikni yanada kengaytirish maqsadida “MASHAV” tashkiloti orqali hamkorlikni faollashtirishni taklif qildi.
Gadot Agro kompaniyasi vakillari paxta ekinlarining hosildorligini oshirish va tuproq shoʻrlanishiga qarshi kurashish uchun tomchilatib sugʻorish texnologiyalarini joriy etish uchun yechimlar taklif qildilar.
Maʼlumot uchun: “Gadot Agro” kompaniyasi 1950-yilda tashkil topgan boʻlib, oʻsimliklarni himoya qilish va urugʻlik resurslarini taʼminlash uchun yechimlar taklif qiladi.

Министр сельского хозяйства РУ Жамшид Ходжаев принял посла государства Израиль
12 февраля в Министерстве сельского хозяйства РУ прошла встреча с послом государства Израиль и представителями компании «Гадот Агро».
В ходе встречи посол Израиля Эдуард Шапира и министр сельского хозяйства Республики Узбекистана Жамшид Ходжаев обсудили перспективы развития двустороннего сотрудничества в сфере сельского хозяйства. В частности, было предложено провести в апреле 2019 года Узбекско-Израильский агрофорум. Ожидается, что в рамках мероприятия будет организован визит лидирующих израильских компаний в сфере сельского хозяйства в регионы республики для ознакомления с рынком сельского хозяйства Узбекистана и налаживания прямых контактов между аграриями двух стран.
«Израиль прошел долгий путь создания эффективной системы сельского хозяйства в сложных климатических и экологических условиях. Мы заинтересованы в применении передовых технологий и опыта наших израильских коллег как для повышения качества и количества урожая, так и для проведения структурных реформ в сельском хозяйстве» - отметил в ходе переговоров Жамшид Ходжаев
Глава дипломатического представительства Израиля поддержал инициативу подготовки «Action plan» между Министерством сельского хозяйства и посольством Израиля 2019 год. Израильской стороной также было предложено активизировать сотрудничество по линии организации МАШАВ для дальнейшего наращивания сотрудничества между двумя странами в сельскохозяйственной сфере.
Представителями компании «Гадот Агро» были презентованы решения в сфере внедрения технологий капельного орошения с целью повышения урожайности хлопковых культур и борьбы с засолением почвы.
Справочно: компания «Гадот Агро» основана в 1950 г., специализируется в предоставлении решений по защите растений и обеспечением семенными ресурсами.