Xalq taʼlimi vazirligi axboroti
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 5-sentyabridagi “Xalq taʼlimi tizimiga boshqaruvning yangi tamoyillarini joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarorining 10-bandiga koʻra umumtaʼlim va maktabdan tashqari muassasalarning yer uchastkalari va koʻchmas mulkini Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vaziri bilan kelishmasdan begonalashtirish taqiqlanadi.
Qorashoh mahallasidagi 44-umumtaʼlim maktabi stadionini tadbirkorlar loyihalarini amalga oshirishlari uchun ajratish boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirining roziligi olinmagan.
Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirining Huquqiy-nazorat Xizmatiga mazkur holatni oʻrganib chiqish va qonunchilik doirasida kerakli choralar koʻrish topshirildi.

Сообщение Министерства народного образования Узбекистана
Интернет издание Kun.uz опубликовало статью о том, что на месте стадиона общеобразовательной школы № 44, в махалле Коракош Кувинского района Ферганской области, предприниматели пытаются построить торгово-бытовой комплекс. В связи с этим, Министерство народного образования Республики Узбекистан сообщает следующее:
Согласно пункту 10 постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по внедрению новых принципов управления в систему народного образования» от 5 сентября 2019 года, запрещается отчуждение земельных участков и недвижимого имущества общеобразовательных и внешкольных учреждений без согласования с Министром народного образования Республики Узбекистан.
Министерство народного образования Республики Узбекистан не давало согласия на отчуждения стадиона общеобразовательной школы № 44 в махалле Коракош для реализации бизнес проекта.
Контрольно-правовой службе Министра народного образования Республики Узбекистан было поручено изучить данную ситуацию и принять необходимые меры в рамках законодательства.