Intellektual mulk sohasida davlat boshqaruvini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Shu bilan birga, huquqni qoʻllash amaliyotining oʻtkazilgan tahlili shuni koʻrsatdiki, intellektual mulk sohasidagi huquqbuzarliklarni oʻz vaqtida aniqlash va ularga barham berish boʻyicha ishlarning lozim darajada bajarilmaganligi, davlat xizmatlari koʻrsatish tizimining samarasizligi, idoralararo mustahkam hamkorlikning mavjud emasligi, intellektual mulk sohasida malakali kadrlarning yetishmasligi, shuningdek, patent bojlari va toʻlovlarining yuqori darajada ekanligi ushbu sohani rivojlantirishga salbiy taʼsir etmoqda.
Intellektual mulk sohasida davlat boshqaruvini yanada takomillashtirish, mamlakatning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish maqsadida, shuningdek, 2017-2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarni inobatga olgan holda:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Intellektual mulk agentligining intellektual mulkni huquqiy muhofaza qilish va ushbu sohadagi umumeʼtirof etilgan xalqaro normalarni implementatsiya qilish sohasidagi faoliyati qoniqarsiz deb topilsin.
2. Oʻzbekiston Respublikasi Intellektual mulk agentligi Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tizimiga oʻtkazilsin va Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Intellektual mulk agentligi (keyingi oʻrinlarda – Agentlik) etib qayta nomlansin.
Agentlik, shu jumladan, Intellektual mulk sohasida kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish oʻquv markazi mavjud shtat birliklari va moddiy-texnik bazasi bilan toʻliq hajmda, moliyalashtirish, mehnatga haq toʻlash va moddiy ragʻbatlantirishning amaldagi tartibini saqlab qolgan holda oʻtkaziladi;
Agentlikka Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan lavozimga tayinlanadigan va lavozimdan ozod etiladigan Oʻzbekiston Respublikasi adliya vazirining oʻrinbosari – direktor boshchilik qiladi;
Agentlik direktorining oʻrinbosarlari belgilangan tartibda Oʻzbekiston Respublikasi adliya vaziri tomonidan lavozimga tayinlanadi va lavozimidan ozod etiladi.
3. 2019 yil 1 martdan shunday tartib oʻrnatilsinki, unga muvofiq:
tovar belgisi, xizmat koʻrsatish belgisi va tovar kelib chiqqan joy nomini roʻyxatdan oʻtkazish uchun talabnomalar topshirilgandan soʻng, Agentlik bir ish kuni mobaynida ushbu talabnomalar haqidagi maʼlumotlarni oʻzining rasmiy veb-saytiga joylashtiradi;
ishlab chiqaruvchilar, yetkazib beruvchilar, sotuvchilar yoki ularning vakillari talabnomalar eʼlon qilingandan soʻng Agentlikka roʻyxatdan oʻtkazish uchun nohalol topshirilgan arizalar haqidagi yozma eʼtirozlarini taqdim etishlari mumkin;
tovar belgisiga va xizmat koʻrsatish belgisiga doir mutloq huquq, tovar kelib chiqqan joy nomi va (yoki) tovar kelib chiqqan joy nomidan foydalanish huquqi (keyingi oʻrinlarda – tovar belgisi) oʻsha kunning oʻzida tovar belgisi haqidagi maʼlumotlarni Agentlikning rasmiy veb-saytida majburiy tarzda joylashtirgan holda Tovar belgilari davlat reyestrida roʻyxatdan oʻtkazilgan sanadan boshlab vujudga keladi;
tovar belgisiga doir guvohnomaning amal qilishi tovar belgisi Oʻzbekiston Respublikasi hududida soʻnggi uch yil mobaynida uzluksiz ravishda foydalanilmaganda, shuningdek, jamoaviy belgidan foydalanish toʻgʻrisidagi kelishuv buzilgan taqdirda manfaatdor shaxsning arizasiga binoan qabul qilingan sud qarori asosida muddatidan avval toʻliq yoki qisman tugatilishi mumkin.
4. Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligining 2019 yil 1 sentyabrdan boshlab tovar belgisini roʻyxatdan oʻtkazish uchun taqdim etiladigan talabnomalarni faqat elektron shaklda davlat xizmatlari markazlari yoki Oʻzbekiston Respublikasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali topshirish tartibini joriy etish toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi 2019 yil 1 iyulga qadar Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga tegishli davlat xizmatlarini koʻrsatish boʻyicha maʼmuriy reglamentlar loyihalarini kiritsin.
5. Intellektual mulkning samarali himoyasini taʼminlash boʻyicha “Yoʻl xaritasi” ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Vazirlik va idoralar rahbarlari zimmasiga “Yoʻl xaritasi”da nazarda tutilgan tadbirlarning oʻz vaqtida va sifatli bajarilishi yuzasidan shaxsiy javobgarlik yuklansin.
6. Belgilab qoʻyilsinki, 2019 yil 1 sentyabrdan boshlab patent vakillari har besh yilda kamida bir marta keyinchalik attestatsiyadan oʻtkazilgan holda intellektual mulk sohasida oʻz malakalarini oshirishlari lozim.
Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi uch oy muddatda ilgʻor taʼlim standartlari va texnologiyalari hamda Toshkent davlat yuridik universitetining oʻquv va ilmiy salohiyatidan foydalangan holda intellektual mulk sohasida mutaxassislarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish tizimini takomillashtirish boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
7. Maʼlumot uchun qabul qilinsinki, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 23 maydagi “Byudjet mablagʻlaridan foydalanish samaradorligini tubdan oshirish va iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish mexanizmlarini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PF-5446-son Farmoniga muvofiq, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga “xufiyona iqtisodiyot” shakllanishi holatlarini aniqlash, yashirin ishlab chiqarish, kontrafakt mahsulotlarni ishlab chiqarish faoliyatiga chek qoʻyish funksiyalari yuklangan.
Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti bilan birgalikda:
2019 yil 1 iyulga qadar Oʻzbekiston Respublikasida roʻyxatdan oʻtkazilgan hammaga maʼlum tovar belgilarining nohalol roʻyxatdan oʻtkazilishini aniqlash nuqtai nazaridan Oʻzbekiston Respublikasi hududida roʻyxatdan oʻtkazilgan barcha tovar belgilarini toʻliq xatlovdan oʻtkazsin va qonun talablari buzilgan holda berilgan tovar belgilarini roʻyxatdan oʻtkazish toʻgʻrisidagi guvohnomalarni bekor qilish choralarini koʻrsin;
intellektual mulk sohasida huquqbuzarliklarni oʻz vaqtida aniqlash va oldini olish boʻyicha taʼsirchan choralarni koʻrsin.
8. Agentlik Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bojxona qoʻmitasi, Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi bilan birgalikda 2019 yil 1 iyulga qadar quyidagilarni taʼminlovchi intellektual mulk obyektlarining yagona va doimiy yangilanib boradigan integratsiyalashgan maʼlumotlar bazasini ishlab chiqsin va joriy etsin:
huquqiy himoya olgan va undan mahrum boʻlgan intellektual mulk obyektlarini real vaqt rejimida kuzatib borish;
intellektual mulk obyektlari huquqiy himoya olgan va undan mahrum boʻlganda ularni avtomatik ravishda tegishlicha Intellektual mulk obyektlarining bojxona reyestriga kiritish va chiqarish;
intellektual mulk sohasidagi huquqbuzarliklarni aniqlash va oldini olishda vakolatli davlat organlari bilan hamkorlik qilish.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi:
Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda intellektual mulkning ishonchli huquqiy himoyasini, shu jumladan, Mulk huquqini himoya qilish xalqaro indeksi mezonlarini inobatga olgan holda taʼminlashning zamonaviy baholash va tahlil qilish tizimini joriy etish boʻyicha Kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqsin va 2019 yil 1 iyulga qadar Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga tasdiqlash uchun kiritsin;
Moliya vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda 2020 yil 1 yanvardan boshlab intellektual mulk sohasidagi integratsiya jarayonini inobatga olgan holda patent bojlari va toʻlovlarini, shuningdek, norezidentlardan tovar belgisi va sanoat namunasining huquqiy muhofazasini berish uchun undiriladigan individual boj stavkalarini bosqichma-bosqich kamaytirish toʻgʻrisida Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin;
Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi bilan birgalikda ikkioy muddatda Agentlikning faoliyatini tashkil etish va takomillashtirish, shu jumladan, uning xodimlarini moddiy ragʻbatlantirish boʻyicha takliflar kiritsin;
manfaatdor idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin, shuningdek, oʻzlari qabul qilgan normativ-huquqiy hujjatlarni ushbu qarorga muvofiqlashtirsin.
10. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B.M.Mavlonov va Oʻzbekiston Respublikasi adliya vaziri R.K.Davletov zimmasiga yuklansin.

О мерах по совершенствованию государственного управления в сфере интеллектуальной собственности
В стране последовательно реализуются комплексные меры по совершенствованию механизмов внедрения инноваций в отрасли экономики, обеспечению ее конкурентоспособности, созданию условий для развития активного предпринимательства и инновационной деятельности, обеспечению надежной правовой охраны интеллектуальной собственности.
Вместе с тем проведенный анализ правоприменительной практики показывает, что невыполнение должным образом работы по своевременному выявлению и пресечению правонарушений в сфере интеллектуальной собственности, неэффективность системы оказания государственных услуг, отсутствие тесного межведомственного взаимодействия, нехватка квалифицированных кадров в области интеллектуальной собственности, а также высокие ставки патентных пошлин и плат негативно сказывается на развитии данной сферы.
В целях дальнейшего совершенствования системы государственного управления в сфере интеллектуальной собственности, повышения инвестиционной привлекательности страны, а также с учетом задач, определенных Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах:
1. Признать неудовлетворительной деятельность Агентства
по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан в сфере правовой охраны интеллектуальной собственности и имплементации общепризнанных международных норм в данной сфере.
2. Передать Агентство по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан в систему Министерства юстиции Республики Узбекистан, переименовав его в Агентство по интеллектуальной собственности при Министерстве юстиции Республики Узбекистан (далее – Агентство).
Агентство, в том числе Учебный центр по переподготовке и повышению квалификации кадров в сфере интеллектуальной собственности передаются с имеющейся штатной численностью и материально-технической базой в полном объеме с сохранением действующего порядка финансирования, оплаты труда и материального стимулирования;
Агентство возглавляет заместитель министра юстиции Республики Узбекистан – директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Узбекистан;
заместители директора Агентства назначаются на должность и освобождаются от должности министром юстиции Республики Узбекистан в установленном порядке.
3. Установить с 1 марта 2019 года порядок, в соответствии с которым:
после подачи заявок на регистрацию товарного знака, знака обслуживания и наименования места происхождения товара Агентство в течение одного рабочего дня размещает сведения о данных заявках на своем официальном веб-сайте;
производители, поставщики, продавцы или их представители после публикации заявок могут представлять в Агентство письменные замечания о недобросовестности поданной заявки на регистрацию;
исключительное право на товарный знак и знак обслуживания, наименование места происхождения товара и (или) право пользования наименованием места происхождения товара (далее – товарный знак) возникает с даты его регистрации в Государственном реестре товарных знаков
с обязательным размещением в тот же день сведений о регистрации товарного знака на официальном веб-сайте Агентства;
действие свидетельства на товарный знак может быть прекращено досрочно полностью или частично на основании решения суда, принятого по заявлению заинтересованного лица, при неиспользовании товарного знака на территории Республики Узбекистан непрерывно в течение последних трех лет его действия, а также при нарушении соглашения об использовании коллективного знака.
4. Согласиться с предложением Министерства юстиции Республики Узбекистан о внедрении с 1 сентября 2019 года порядка подачи заявок на регистрацию товарного знака исключительно в электронном виде через центры государственных услуг или Единый портал интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан.
Министерству юстиции, Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций в срок до 1 июля 2019 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проекты административных регламентов по оказанию соответствующих государственных услуг.
5. Утвердить «Дорожную карту» по обеспечению эффективной охраны интеллектуальной собственности согласно приложению.
Возложить персональную ответственность на руководителей министерств и ведомств за своевременное и качественное выполнение мероприятий, предусмотренных в «Дорожной карте».
6. Установить, что с 1 сентября 2019 года патентные поверенные должны
не реже одного раза в пять лет повышать свою квалификацию в сфере интеллектуальной собственности с последующей аттестацией.
Министерству юстиции в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по совершенствованию системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов в сфере интеллектуальной собственности на основе передовых образовательных стандартов и технологий, а также с использованием учебного и научного потенциала Ташкентского государственного юридического университета.
7. Принять к сведению, что Указом Президента Республики Узбекистан
от 23 мая 2018 года № УП–5446 «О мерах по коренному повышению эффективности использования бюджетных средств и совершенствованию механизмов борьбы с экономическими преступлениями» на Департамент
по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан возложены функции по выявлению фактов формирования «теневой экономики», пресечению деятельности подпольных производств, выпуску контрафактной продукции.
Министерству юстиции совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан:
в срок до 1 июля 2019 года провести полную инвентаризацию всех зарегистрированных в Республике Узбекистан товарных знаков на предмет выявления фактов недобросовестной регистрации общеизвестных товарных знаков и принять меры по отмене свидетельств о регистрации товарных знаков, выданных с нарушением требований законодательства;
принять действенные меры по своевременному выявлению и пресечению правонарушений в сфере интеллектуальной собственности.
8. Агентству совместно с Государственным таможенным комитетом, Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре и Национальным агентством проектного управления
при Президенте Республики Узбекистан в срок до 1 июля 2019 года разработать и внедрить единую постоянно обновляемую интегрированную базу данных объектов интеллектуальной собственности, обеспечивающую:
отслеживание в режиме реального времени объектов интеллектуальной собственности, получивших и утративших правовую охрану;
автоматическое включение и исключение из Таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности соответственно при получении
и утрате правовой охраны объектов интеллектуальной собственности;
взаимодействие уполномоченных государственных органов при выявлении и пресечении правонарушений в сфере интеллектуальной собственности.
9. Министерству юстиции Республики Узбекистан совместно с:
Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, другими заинтересованными ведомствами разработать Комплекс мер по внедрению современной системы оценки и анализа обеспечения надежной правовой охраны интеллектуальной собственности, в том числе с учетом критериев Международного индекса защиты прав собственности и в срок до 1 июля 2019 года внести на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан;
Министерством финансов, Министерством инвестиций и внешней торговли в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по поэтапному снижению, начиная
с 1 января 2020 года, ставок патентных пошлин и плат, а также индивидуальных пошлин, взимаемых с нерезидентов за предоставление правовой охраны товарному знаку и промышленному образцу, учитывая интеграционный процесс в сфере интеллектуальной собственности;
Министерством финансов Республики Узбекистан в двухмесячный срок внести предложения по организации и совершенствованию деятельности Агентства, в том числе материальному стимулированию его работников;
заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, а также привести принятые ими нормативно-правовые акты в соответствие с настоящим постановлением.
10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить
на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н, первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.