Erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari faoliyati qoniqarlimi?
Quyi palatadagi deputatlar birlashmalari takliflariga koʻra, “Hukumat soati”da koʻrib chiqish uchun “Erkin iqtisodiy zonalar toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi Qonuni doirasida erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalarida biznes subyektlarini joylashtirish, ularga imtiyoz va preferensiyalar berishni tashkiliy va huquqiy jihatdan tartibga solish toʻgʻrisidagi masala kiritildi.
Mazkur masala yuzasidan deputatlar savollariga Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov atroflicha javob qaytardi.
Qayd etilganidek, keyingi paytlarda mamlakatimizda erkin iqtisodiy zonalarni tashkil etish, ular faoliyatini rivojlantirishga katta eʼtibor qaratilmoqda. Masalan, yurtimizda 2008-2016 yillar davomida faqatgina 3 ta erkin iqtisodiy zona tashkil etilgan boʻlsa, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning tegishli farmon va qarorlari asosida keyingi qisqa vaqt mobaynida ularning soni 21 taga yetkazildi. Bugungi kunda respublika boʻyicha 10 ta erkin ishlab chiqarish zonasi, 8 ta farmatsevtika, 1 tadan turizm, baliq xoʻjaligi hamda agrosanoat sohasini rivojlantirish yoʻnalishidagi erkin iqtisodiy zonalar faoliyat yuritmoqda.
Vazirning axborotida taʼkidlanganidek, erkin iqtisodiy zonalarda umumiy qiymati 3660,5 mln. dollarga teng (ulardan toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiya 1544 mln. dollar) 629 ta loyiha maʼqullangan. Mazkur loyihalarning 158 tasi hayotga tatbiq etilgan, 431 tasi amalga oshirilmoqda, yana 40 tasi esa istiqbolli loyihadir. Xususan, oʻtgan davr mobaynida maʼmuriy kengashlar tomonidan maʼqullangan umumiy qiymati 1045,5 mln. dollarga teng 158 ta loyiha amalga oshirilgan va buning natijasida 9746 ta yangi ish oʻrni yaratilgan. Joriy yilning 1 yanvar holatiga koʻra, faoliyatini boshlagan korxonalar tomonidan jami 4,9 trln. soʻmlik ishlab chiqarish hajmiga erishildi va 197 turdagi sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyildi.
Loyihalar doirasida nafaqat ichki, balki tashqi bozorda ham xaridorgir boʻlgan yengil sanoat, kimyo, oziq-ovqat mahsulotlari, elektr texnikasi buyumlari, zamonaviy qurilish materiallari, mebel va boshqa tayyor mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Korxonalar tomonidan jami 194 mln. dollarlik mahsulot eksport qilindi.
Ayni paytda umumiy qiymati 721 mln. dollarlik 40 ta istiqbolli loyiha boʻyicha hududiy maʼmuriy kengashlar tomonidan erkin iqtisodiy zonalar ishtirokchisi maqomini olish huquqini beruvchi tegishli hujjatlarni rasmiylashtirish ishlari olib borilmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2016-yil 26-oktabrdagi farmoniga muvofiq, erkin iqtisodiy zonalar uchun yanada qulay shart-sharoitlar yaratildi. Ularning ishtirokchilari bir qator toʻlovlardan ozod qilindi.
“Hukumat soati”da bu borada erishilayotgan natijalar bilan bir qatorda, sohada yoʻl qoʻyilayotgan kamchiliklar, mavjud muammo va yechilishi lozim boʻlgan masalalarga ham eʼtibor qaratildi. Xususan, ayrim erkin iqtisodiy zonalarda muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga ulanish va ishlab chiqarish infratuzilma obyektlarini qurish bilan bogʻliq masalalar haligacha oxiriga yetkazilmagan. Muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari bilan bogʻliq masalalar hal qilinmagani sababli, ushbu zonalarga investorlarni jalb qilish ishlari qiyin kechmoqda. Erkin iqtisodiy zonalarga biriktirilgan tijorat banklari tomonidan direksiya faoliyatiga koʻmaklashish va yangi investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish yuzasidan taklif kiritish boʻyicha yetarlicha tashabbus koʻrsatilmayapti. Baʼzi viloyat maʼmuriy kengashlari tomonidan erkin iqtisodiy zonalarda loyihalar aniq hisob-kitoblarsiz joylashtirilishi natijasida ayrim faoliyat turlari uchun sunʼiy imtiyoz berilishiga va bu, oʻz navbatida, bozordagi raqobat muhitining buzilishiga olib kelmoqda.
Shu bois, tadbirda deputatlar mamlakatimizda mavjud erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat, shuningdek, farmatsevtika zonalarida faoliyat yuritayotgan, eksportga mahsulot chiqarayotgan, innovatsion, yuqori texnologik ishlab chiqarishlarni tashkil qilgan biznes subyektlari va tadbirkorlarga berilayotgan qoʻshimcha imkoniyatlar, imtiyoz va preferensiyalarning tashkiliy-huquqiy asoslarini mustahkamlash masalasiga vazir eʼtiborini qaratdi. Ayniqsa, parlament aʼzolari xorijiy investitsiyalarni keng jalb qilish uchun mamlakatimizning investitsiya salohiyatini jahon biznes hamjamiyatiga toʻla namoyon etishga qaratilgan, sarmoya kiritishga intiladigan investorlar uchun hududlar va tarmoqlar boʻyicha investitsiya loyihalarini shakllantirishda yagona, kompleks yondashuvlarni belgilovchi normativ-huquqiy hujjatlarni ishlab chiqish zarurligini qayd etdilar. 1996 yil 25 aprelda qabul qilingan, erkin iqtisodiy zonalar faoliyati, bu boradagi huquqiy munosabatlarni tartibga soluvchi “Erkin iqtisodiy zonalar toʻgʻrisida”gi Qonunni bugungi kun talablari asosida qayta koʻrib chiqish, uni davr ruhiga uygʻun holda yanada takomillashtirish lozimligi taʼkidlandi.
Shuningdek, tadbirda Oʻzbekiston Respublikasini Global raqobatbardoshlik reytingiga kiritish, mamlakat raqobatbardoshligi darajasini tizimli ravishda oshirib borish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar holati ham atroflicha tahlil qilindi.
“Hukumat soati” doirasida berilgan savol-javoblardan kelib chiqib, deputatlar tomonidan vazirlik faoliyatini zamon talablaridan kelib chiqqan holda, keskin jonlantirishga, mamlakatning investitsiyaviy jozibadorligini yanada oshirishga qaratilgan qator fikr-mulohaza va amaliy takliflar bildirildi.
Tadbir yakunida Qonunchilik palatasi qoʻmitalariga sohaga oid amaldagi qonun hujjatlarini va huquqni qoʻllash amaliyotini takomillashtirish yuzasidan takliflar ishlab chiqish tavsiya etildi. Shu bilan birga, mazkur yoʻnalishdagi ishlar yuzasidan samarali parlament nazoratini taʼminlashga kelishib olindi.

Activities of free economic and small industrial zones are discussed
At the suggestion of deputy associations of the lower house, the issue of organizational and legal regulation within the framework of the Law of the Republic of Uzbekistan “On free economic zones” of placing business entities in free economic and small industrial zones and providing them with benefits and preferences was submitted for consideration at the Government Hour.
Minister for Investments and Foreign Trade S.Umurzakov presented detailed information on this issue.
As it was noted, recently, special attention has been paid to creation of free economic zones and development of their activities. For example, if during 2008-2016 only 3 free economic zones were created in the country, then on the basis of relevant decrees and resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev their number reached 21. Currently there are 10 free industrial zones, 8 pharmaceutical, for development of tourism, fishery and agribusiness.
629 projects worth 3660.5 million USD (of which 1544 million USD are directly foreign investments) were approved in the FEZ. 158 of these projects have been implemented, 431 are being implemented, another 40 are promising projects. Including for the past period, 158 projects worth 1045.5 million USD, approved by the administrative councils, were implemented and as a result 9746 new jobs were created. As of January 1 of the current year, industrial production from the start-up enterprises reached 4.9 trillion UZS and production of 197 types of industrial products has been launched.
The projects include products of light, chemical, food industry, electrical goods, modern building materials, furniture and other finished products that are in demand not only in the domestic, but also in foreign markets. Enterprises exported products worth 194 million USD.
Regional administrative councils are working on the execution of relevant documents on 40 promising projects worth 721 million USD, entitling them to become a member of the FEZ.
According to the decree of the country’s President of October 26, 2016, more comfortable conditions have been created for free economic zones. Their members are exempt from a number of payments.
At the Government Hour, along with the results achieved in this area, attention was paid to shortcomings and miscalculations, existing problems and issues to be solved. In particular, in some free economic zones, activity on connection of engineering and communication networks and construction of production infrastructure facilities has not been completed. Due to unresolved issues related to engineering and communication networks, difficulties arise in attracting investors to the FEZ. The commercial banks assigned to free economic zones do not show a sufficient initiative of submitting proposals on supporting activities of the Directorate and implementation of new investment projects. Placing in the SEZ by some regional administrative councils of projects without exact calculation leads to provision of artificial benefits for certain types of activities, and this, in turn, leads to a disruption of the competitive environment in the market.
In this regard, deputies drew attention of the Minister to the issue of strengthening the institutional and legal framework of additional opportunities, benefits and preferences provided to business entities and entrepreneurs operating in free economic and small industrial zones, as well as pharmaceutical zones in the country that organized production of innovative, high-tech products for export.
Particularly, members of the parliament noted the need for development of normative-legal acts defining a unified integrated approach in formation of investment projects across regions and industries for investors seeking to invest capital aimed at full manifestation of the country’s investment potential in the global business community for attracting foreign investment widely. It was emphasized that on the basis of today’s requirements it is necessary to revise and improve the Law “On free economic zones” of April 25, 1996, which regulates the activities of the FEZ and legal relations.
At the event, the ongoing work on inclusion of the Republic of Uzbekistan in the Global Competitiveness Rating, consistent improvement of the country’s competitiveness was considered in detail.
A number of opinions, judgments and proposals of deputies aimed at cardinal increase in the activity of the ministry, taking into account the demands of the time, further increasing the investment attractiveness of the country, were expressed.
As reported by the Press Service of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, following the event, the committees of the Legislative Chamber were recommended to develop proposals for improvement of existing legislative acts and law enforcement practice. At the same time, it was decided to ensure effective parliamentary control over the activities carried out in these spheres.