Erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari faoliyati qoniqarlimi?
Quyi palatadagi deputatlar birlashmalari takliflariga koʻra, “Hukumat soati”da koʻrib chiqish uchun “Erkin iqtisodiy zonalar toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi Qonuni doirasida erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalarida biznes subyektlarini joylashtirish, ularga imtiyoz va preferensiyalar berishni tashkiliy va huquqiy jihatdan tartibga solish toʻgʻrisidagi masala kiritildi.
Mazkur masala yuzasidan deputatlar savollariga Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov atroflicha javob qaytardi.
Qayd etilganidek, keyingi paytlarda mamlakatimizda erkin iqtisodiy zonalarni tashkil etish, ular faoliyatini rivojlantirishga katta eʼtibor qaratilmoqda. Masalan, yurtimizda 2008-2016 yillar davomida faqatgina 3 ta erkin iqtisodiy zona tashkil etilgan boʻlsa, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning tegishli farmon va qarorlari asosida keyingi qisqa vaqt mobaynida ularning soni 21 taga yetkazildi. Bugungi kunda respublika boʻyicha 10 ta erkin ishlab chiqarish zonasi, 8 ta farmatsevtika, 1 tadan turizm, baliq xoʻjaligi hamda agrosanoat sohasini rivojlantirish yoʻnalishidagi erkin iqtisodiy zonalar faoliyat yuritmoqda.
Vazirning axborotida taʼkidlanganidek, erkin iqtisodiy zonalarda umumiy qiymati 3660,5 mln. dollarga teng (ulardan toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiya 1544 mln. dollar) 629 ta loyiha maʼqullangan. Mazkur loyihalarning 158 tasi hayotga tatbiq etilgan, 431 tasi amalga oshirilmoqda, yana 40 tasi esa istiqbolli loyihadir. Xususan, oʻtgan davr mobaynida maʼmuriy kengashlar tomonidan maʼqullangan umumiy qiymati 1045,5 mln. dollarga teng 158 ta loyiha amalga oshirilgan va buning natijasida 9746 ta yangi ish oʻrni yaratilgan. Joriy yilning 1 yanvar holatiga koʻra, faoliyatini boshlagan korxonalar tomonidan jami 4,9 trln. soʻmlik ishlab chiqarish hajmiga erishildi va 197 turdagi sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyildi.
Loyihalar doirasida nafaqat ichki, balki tashqi bozorda ham xaridorgir boʻlgan yengil sanoat, kimyo, oziq-ovqat mahsulotlari, elektr texnikasi buyumlari, zamonaviy qurilish materiallari, mebel va boshqa tayyor mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Korxonalar tomonidan jami 194 mln. dollarlik mahsulot eksport qilindi.
Ayni paytda umumiy qiymati 721 mln. dollarlik 40 ta istiqbolli loyiha boʻyicha hududiy maʼmuriy kengashlar tomonidan erkin iqtisodiy zonalar ishtirokchisi maqomini olish huquqini beruvchi tegishli hujjatlarni rasmiylashtirish ishlari olib borilmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2016-yil 26-oktabrdagi farmoniga muvofiq, erkin iqtisodiy zonalar uchun yanada qulay shart-sharoitlar yaratildi. Ularning ishtirokchilari bir qator toʻlovlardan ozod qilindi.
“Hukumat soati”da bu borada erishilayotgan natijalar bilan bir qatorda, sohada yoʻl qoʻyilayotgan kamchiliklar, mavjud muammo va yechilishi lozim boʻlgan masalalarga ham eʼtibor qaratildi. Xususan, ayrim erkin iqtisodiy zonalarda muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga ulanish va ishlab chiqarish infratuzilma obyektlarini qurish bilan bogʻliq masalalar haligacha oxiriga yetkazilmagan. Muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari bilan bogʻliq masalalar hal qilinmagani sababli, ushbu zonalarga investorlarni jalb qilish ishlari qiyin kechmoqda. Erkin iqtisodiy zonalarga biriktirilgan tijorat banklari tomonidan direksiya faoliyatiga koʻmaklashish va yangi investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish yuzasidan taklif kiritish boʻyicha yetarlicha tashabbus koʻrsatilmayapti. Baʼzi viloyat maʼmuriy kengashlari tomonidan erkin iqtisodiy zonalarda loyihalar aniq hisob-kitoblarsiz joylashtirilishi natijasida ayrim faoliyat turlari uchun sunʼiy imtiyoz berilishiga va bu, oʻz navbatida, bozordagi raqobat muhitining buzilishiga olib kelmoqda.
Shu bois, tadbirda deputatlar mamlakatimizda mavjud erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat, shuningdek, farmatsevtika zonalarida faoliyat yuritayotgan, eksportga mahsulot chiqarayotgan, innovatsion, yuqori texnologik ishlab chiqarishlarni tashkil qilgan biznes subyektlari va tadbirkorlarga berilayotgan qoʻshimcha imkoniyatlar, imtiyoz va preferensiyalarning tashkiliy-huquqiy asoslarini mustahkamlash masalasiga vazir eʼtiborini qaratdi. Ayniqsa, parlament aʼzolari xorijiy investitsiyalarni keng jalb qilish uchun mamlakatimizning investitsiya salohiyatini jahon biznes hamjamiyatiga toʻla namoyon etishga qaratilgan, sarmoya kiritishga intiladigan investorlar uchun hududlar va tarmoqlar boʻyicha investitsiya loyihalarini shakllantirishda yagona, kompleks yondashuvlarni belgilovchi normativ-huquqiy hujjatlarni ishlab chiqish zarurligini qayd etdilar. 1996 yil 25 aprelda qabul qilingan, erkin iqtisodiy zonalar faoliyati, bu boradagi huquqiy munosabatlarni tartibga soluvchi “Erkin iqtisodiy zonalar toʻgʻrisida”gi Qonunni bugungi kun talablari asosida qayta koʻrib chiqish, uni davr ruhiga uygʻun holda yanada takomillashtirish lozimligi taʼkidlandi.
Shuningdek, tadbirda Oʻzbekiston Respublikasini Global raqobatbardoshlik reytingiga kiritish, mamlakat raqobatbardoshligi darajasini tizimli ravishda oshirib borish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar holati ham atroflicha tahlil qilindi.
“Hukumat soati” doirasida berilgan savol-javoblardan kelib chiqib, deputatlar tomonidan vazirlik faoliyatini zamon talablaridan kelib chiqqan holda, keskin jonlantirishga, mamlakatning investitsiyaviy jozibadorligini yanada oshirishga qaratilgan qator fikr-mulohaza va amaliy takliflar bildirildi.
Tadbir yakunida Qonunchilik palatasi qoʻmitalariga sohaga oid amaldagi qonun hujjatlarini va huquqni qoʻllash amaliyotini takomillashtirish yuzasidan takliflar ishlab chiqish tavsiya etildi. Shu bilan birga, mazkur yoʻnalishdagi ishlar yuzasidan samarali parlament nazoratini taʼminlashga kelishib olindi.

Удовлетворительна ли деятельность свободных экономических и малых промышленных зон?
По сложившейся в деятельности Законодательной палаты Олий Мажлиса новой традиции, 5 февраля 2019 года проведен очередной «Правительственный час».
По предложению депутатских объединений нижней палаты для рассмотрения на «Правительственном часе» был внесен вопрос об организационно-правовом регулировании в рамках Закона Республики Узбекистан «О свободных экономических зонах» размещения субъектов предпринимательства в свободных экономических и малых промышленных зонах и предоставления им льгот и преференций.
По данной теме подробную информацию депутатам представил министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков.
Как отмечалось, в последнее время уделяется особое внимание созданию свободных экономических зон, развитию их деятельности. К примеру, если в течение 2008-2016 годов в стране было создано всего лишь 3 свободные экономические зоны, то на основе соответствующих указов и постановлений Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева за последующий короткий период их количество достигло 21. В настоящее время по республике функционируют 10 свободных производственных зон, 8 - фармацевтических, по развитию туризма, рыбного хозяйства и агропромышленной сферы - по одной.
Как подчеркивалось в информации министра, одобрены 629 проектов в СЭЗ общей стоимостью 3660,5 миллиона долларов США (из них 1544 миллиона долларов США - непосредственно иностранные инвестиции). 158 из данных проектов осуществлены, 431 реализуется, еще 40 - перспективные проекты. В том числе за прошедший период реализованы одобренные административными советами 158 проектов общей стоимостью 1045,5 миллиона долларов и в результате создано 9746 новых рабочих мест. По состоянию на 1 января текущего года со стороны начавших деятельность предприятий достигнуто промышленное производство на 4,9 триллиона сумов и налажено производство 197 видов промышленной продукции.
В рамках проектов производятся изделия легкой, химической, пищевой промышленности, товары электротехники, современные строительные материалы, мебель и другие готовые изделия, пользующиеся спросом не только на внутреннем, но и на внешнем рынках. Предприятиями всего экспортировано продукции на 194 миллиона долларов.
Ныне со стороны региональных административных советов ведется работа по оформлению соответствующих документов по 40 перспективным проектам общей стоимостью 721 миллиона долларов, дающих право получения статуса участника СЭЗ.
Согласно указу руководителя страны от 26 октября 2016 года созданы более комфортные условия для свободных экономических зон. Их участники освобождены от ряда платежей.
На «Правительственном часе» наряду с достигнутыми результатами в этой сфере обращено внимание на допускаемые ошибки и просчеты, имеющиеся проблемы и требующие своего решения вопросы. В частности, в некоторых свободных экономических зонах работа по подключению инженерно-коммуникационных сетей и строительству производственных инфраструктурных объектов не доведена до конца. Из-за нерешенности вопросов, связанных с инженерно-коммуникационными сетями, возникают трудности в привлечении инвесторов в СЭЗ. Закрепленными за свободными экономическими зонами коммерческими банками не проявляется достаточная инициатива внесения предложений по оказанию поддержки деятельности дирекции и реализации новых инвестиционных проектов. Размещение в СЭЗ со стороны некоторых областных административных кенгашей проектов без точного расчета приводит к предоставлению искусственных льгот для некоторых видов деятельности, и это, в свою очередь, ведет к нарушению конкурентной среды на рынке.
В связи с этим на мероприятии депутаты обратили внимание министра на вопрос укрепления организационно-правовых основ дополнительных возможностей, льгот и преференций, предоставляемых субъектам бизнеса и предпринимателям, действующим в свободных экономических и малых промышленных зонах, а также фармацевтических зонах в стране, организовавшим производство инновационной, высокотехнологической продукции на экспорт.
Особенно члены парламента отметили необходимость разработки нормативно-правовых актов, определяющих единый комплексный подход в формировании инвестиционных проектов по регионам и отраслям для инвесторов, стремящихся вложить капитал, направленный на полное проявление инвестиционного потенциала страны в мировом бизнес-сообществе для широкого привлечения зарубежных инвестиций. Подчеркнуто, что на основе сегодняшних требований необходимо пересмотреть и совершенствовать Закон «О свободных экономических зонах», принятый 25 апреля 1996 года, регулирующий деятельность СЭЗ и правовые отношения.
Также на мероприятии подробно проанализирована проводимая работа по включению Республики Узбекистан в рейтинг Глобальной конкурентоспособности, последовательному повышению уровня конкурентоспособности страны.
Исходя из прозвучавших на «Правительственном часе» вопросов и ответов, был высказан ряд мнений и суждений, предложений депутатов, направленных на кардинальное повышение активности деятельности министерства, учитывая требования времени, дальнейшее повышение инвестиционной привлекательности страны.
В завершение мероприятия комитетам Законодательной палаты рекомендовано разработать предложения по совершенствованию действующих законодательных актов и правоприменительной практики. Вместе с тем решено обеспечить действенный парламентский контроль за осуществляемой в данных сферах работой.