Xorijiy davlatlar bilan hamkorlikka oid “yoʻl xarita”lari ijrosi koʻrib chiqildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-fevral kuni Germaniya, Fransiya, Hindiston va Birlashgan Arab Amirliklari bilan ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish, jumladan, qabul qilingan “yoʻl xarita”larini soʻzsiz ijro etish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Investitsiya – iqtisodiy taraqqiyotning asosiy harakatlantiruvchi kuchidir. Shu bois bu masala davlatimiz rahbarining doimiy eʼtiborida boʻlib kelmoqda. 2019-yil mamlakatimizda “Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” deb eʼlon qilindi. Bu sohadagi ishlar samaradorligini oshirish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tashkil etildi.
Yigʻilishda mamlakatimiz iqtisodiyotiga investitsiyalarni jalb etib, ular asosida biznesni rivojlantirish, ish oʻrinlari yaratish boʻyicha muayyan ishlar amalga oshirilayotgani, lekin bular hali yetarli emasligi taʼkidlandi.
– Investitsiya bilan shugʻullanuvchi kadrlar yetishmaydi. Investorlar bilan ishlash tizimini takomillashtirish, mavjud infratuzilmani rivojlantirish zarur. Shu bois bu soha boʻyicha hali yana koʻp ishlashimiz, izlanishimiz kerak. Tashqaridan investitsiya kirmasa, mamlakat rivojlanmaydi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Keyingi yillarda Oʻzbekistonning yetakchi xorijiy davlatlar bilan aloqalari jadal rivojlanib, yangi mazmun bilan boyib bormoqda. Siyosiy muloqotlar va delegatsiyalar almashuvi faollashyapti.
Davlatimiz rahbarining xorijiy mamlakatlarga tashriflari davomida oʻzaro hamkorlik va sheriklik munosabatlari yangi bosqichga koʻtarilgani, Oʻzbekiston bilan Germaniya, Fransiya, Hindiston va Birlashgan Arab Amirliklari oʻrtasida umumiy qiymati 14 milliard AQSH dollardan ortiq boʻlgan manfaatli shartnoma va kelishuvlar imzolangani qayd etildi.
Jumladan, Fransiya va Germaniya kabi nafaqat Yevropa Ittifoqi, balki jahonning yetakchi davlatlari Oʻzbekistonning ishonchli va istiqbolli sheriklaridan boʻlib, tashriflar oʻzaro hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qilmoqda.
Ushbu mamlakatlardan avvalo, zamonaviy texnologiyalar, innovatsiyalar, ilgʻor tajriba va boshqaruv menejmentini yurtimizga jalb etish eng ustuvor vazifadir.
Investitsiyaviy loyihalar boʻyicha bitim va kelishuvlarning bajarish muddati, masʼul idoralar va shaxslar “yoʻl xarita”larida aniq koʻrsatilgan.
Davlatimiz rahbari xalqimiz farovonligiga xizmat qiluvchi istiqbolli loyihalarni oʻz vaqtida va toʻliq bajarish zarurligini taʼkidladi.
Shu maqsadda Germaniya bilan tuzilgan Investitsiya va texnologiyalar boʻyicha qoʻshma qoʻmitaning ishchi guruhi “Yoʻl xaritasi”dagi loyihalar monitoringi va soʻzsiz amalga oshirilishiga javob beradi. Shunday tizimli ishni boshqa davlatlar bilan ham tatbiq qilish kerakligi qayd etildi.
Prezidentimiz oʻtgan yili oktabr oyida Nyu-Dehlida va shu yil yanvar oyida Gujaratda Hindiston Bosh vaziri Modi bilan uchrashib, ushbu tashriflar natijasida salkam 3,5 milliard dollarga teng investitsiyaviy loyihalar va savdo bitimlarini amalga oshirishga kelishib olingan edi. Ushbu bitimlar axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, sogʻliqni saqlash va farmatsevtika, innovatsiya, qishloq xoʻjaligi, agroklasterlar, taʼlim kabi sohalarga tegishlidir.
Andijonda farmatsevtika sohasi boʻyicha birinchi qoʻshma erkin iqtisodiy zonasi va Sharda universiteti, Toshkentda texnopark va Amiti universitetining ochilishi, zamonaviy tibbiyot klinikalari qurilishi va shu kabi qator loyihalar toʻliq ijro etilishi zarurligi qayd etildi.
Arab-musulmon dunyosida katta nufuzga va ulkan salohiyatga ega Birlashgan Arab Amirliklari bilan ham ikki va koʻp tomonlama hamkorlikni davlatlarimiz imkoniyatlariga mos darajaga koʻtarish yoʻlida izchil qadamlar tashlanmoqda. Keyingi paytlarda ushbu mamlakat bilan delegatsiyalar almashuvi faollashib, loyihalar boʻyicha jadal tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda.
Yigʻilishda BAAning moliyalashtirish imkoniyatlari va investitsiyalarini Oʻzbekistonga jalb qilish xususida ham soʻz yuritildi.
“Yoʻl xarita”laridagi har bir loyiha sifatli va oʻz muddatida bajarilishiga erishish, muammoli loyihalar boʻyicha yangi hamkorlarni izlab topishga asosiy eʼtibor qaratish kerakligi qayd etildi.
Yigʻilishda xorijiy sheriklar bilan oʻzaro manfaatli hamkorlikni izchil rivojlantirishga qaratilgan bu kabi qatʼiy saʼy-harakatlar mamlakatimizning barqaror taraqqiyotiga va xalqimiz farovonligiga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Xorijiy investitsiyalar boʻyicha erishilgan kelishuvlarning ijrosi yuzasidan mutasaddilarning axboroti eshitildi.

On February 4, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of further expanding bilateral cooperation with Germany, France, India and the United Arab Emirates, in particular, ensuring unconditional implementation of the adopted roadmaps.
Investment is the main driving force of economic development. Therefore, this issue is in the center of constant attention of the Head of the state. 2019 was declared in Uzbekistan as the Year of Active Investments and Social Development. The Ministry for Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan was established to improve the efficiency of activities in this direction.
At the meeting it was noted that certain activity has been implemented on business development and creating jobs through attracting investment in domestic economy, but this is still not enough.
There are not enough investment personnel. Activity with investors needs to be improved, the existing infrastructure should be developed. Therefore, we still have much to do in this sphere, to learn a lot. The country will not develop without foreign investment, said Shavkat Mirziyoyev.
In recent years, cooperation with leading foreign countries is dynamically developing and enriched with new content, political dialogue and exchange of delegations are intensifying.
It was emphasized that during the visits of the Head of the state to foreign countries, cooperation and partnership reached a new level, in particular, contracts and agreements worth over 14 billion USD were signed between Uzbekistan and Germany, France, India, the United Arab Emirates.
France and Germany, which have leading positions not only in the European Union, but throughout the world, are reliable and promising partners of Uzbekistan, visits to these countries contribute to raising interaction to a qualitatively new, higher level.
The priority task is to attract, first of all, modern technologies, innovations, advanced experience and management methods of these countries. The roadmaps specify the deadlines for implementation of agreements and arrangements on investment projects, the responsible authorities and persons.
The Head of the state noted the need for timely and full implementation of these promising projects aimed at improving the wellbeing of people.
In this regard, the working group of the joint Uzbekistan – Germany Committee on Investments and Technologies is responsible for monitoring and unconditional execution of projects included in the roadmap. The need for introducing this mechanism in relations with other countries was noted.
Following the negotiations between the President of Uzbekistan and the Prime Minister of India Narendra Modi, held last October in New Delhi and in January this year in Gujarat, agreements were reached on implementation of investment projects and trade contracts worth 3.5 billion USD. These agreements relate to information technologies and communications, healthcare and pharmaceuticals, innovations, agriculture, agro clusters, education and other spheres.
The need for ensuring full implementation of projects on creating the first joint pharmaceutical free economic zone and a branch of Sharda University in Andijan, a technology park and a branch of Amity University in Tashkent, construction of modern clinics and others was noted.
In recent years, consistent work has been carried out on bringing bilateral and multilateral cooperation with the United Arab Emirates, which has great authority in the Arab world and enormous potential, to a level that meets the capabilities of the two countries. The exchange of delegations has been intensified, active preparations are underway for the implementation of joint projects.
Attracting investment and financial capabilities of the UAE to Uzbekistan were considered at the meeting.
The need for ensuring implementation of each project included in the roadmaps qualitatively and on time, searching for new partners on problem projects was emphasized.
It was noted that decisive actions and efforts aimed at consistent development of mutually beneficial relations with foreign partners will serve the sustainable development of Uzbekistan and improvement of people’s welfare.
Information of responsible persons on the execution of agreements on attracting foreign investment was heard.