Universitetlar hamkorligi
2018-yili Toshkentda oʻtgan Oʻzbekiston – Rossiya taʼlim forumida imzolangan kelishuvlarga muvofiq Andijon davlat universiteti delegatsiyasi Rossiya Federatsiyasining Mordoviya davlat universitetida boʻlib qaytdi.
Delegatsiyasi vakillari Mordoviya davlat universitetining ilmiy, oʻquv-uslubiy va moddiy-texnik bazasi bilan tanishdi, qoʻshma taʼlim dasturlari toʻgʻrisida bitim imzolandi.
Unga koʻra 2019-2020 oʻquv yilidan boshlab filologiya (rus tili va adabiyoti), turizm, biologiya va menejment mutaxassisliklari boʻyicha talabalar hamda akademik tajriba almashinuvi yoʻlga qoʻyiladi.

Сотрудничество между университетами
В соответствии с соглашениями, подписанными на Узбекско-Российском образовательном форуме, состоявшемся в 2018 году в Ташкенте, делегация Андижанского государственного университета посетила Мордовский государственный университет в России.
Представители делегации ознакомились с научной, учебно-методической и материально-технической базой Мордовского государственного университета, подписано соглашение о совместных образовательных программах.
В соответствии с ним начиная с 2019/2020 учебного года будет налажен студенческий и академический обмен по направлениям филологии (русский язык и литература), туризма, биологии и менеджмента.