Korrupsiyaga qarshi kurashishda jurnalistning oʻrni qanday boʻlishi kerak?
Korrupsiya soʻzining mohiyatida buzmoq (lotincha sorrumpere - buzmoq) maqsadi yashiringani uning qanchalik xavfli ekanini koʻrsatib turibdi. Shuning uchun ham korrupsiya dolzarb muammolardan biri hisoblanadi. BMT tomonidan Korrupsiyaga qarshi konvensiya qabul qilingani bejiz emas. Oʻzbekiston Konvensiyani 2008 yilda ratifikatsiya qilgan.
Oʻzbekiston Respublikasining “Korrupsiyaga qarshi kurashish toʻgʻrisida” gi qonuni ijrosi jarayonida jamiyatda korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatni qaror toptirishga harakat qilinmoqda. Bunda, shubhasiz, ommaviy axborot vositalarining oʻrni beqiyos. Chunki jurnalistlar oʻz chiqishlari bilan odamlarning huquqiy ongini oshirish, ijtimoiy adolat gʻoyalarini ilgari surish orqali jamiyatda korrupsiyaga nisbatan toqatsizlik muhitini shakllantirishga koʻmaklashadi.
Ommaviy axborot vositalari korrupsiyaning koʻzga koʻrinmas yashirin mexanizmlarini jamoatchilikka ochiq-oydin koʻrsatib berish, ushbu illatning jamiyat hayotida chuqur ildiz otishiga toʻsiq qoʻyish orqali unga qarshi taʼsirchan kurash olib boradi. Zero, korrupsiya holatlari boʻyicha olib boriladigan jurnalistik surishtiruvlar korrupsiyaviy jinoyatlar uchun jazo muqarrarligini taʼminlashda muhim rol oʻynaydi.
Shu maqsadda Oʻzbekiston jurnalistlarni qayta tayyorlash markazi Buyuk Britaniyaning mamlakatimizdagi elchixonasi koʻmagida “Korrupsiyaga qarshi kurashishda ommaviy axborot vositalarining roli” loyihasini amalga oshirdi.
– Loyiha doirasida Qoraqalpogʻiston Respublikasi, Buxoro, Jizzax, Samarqand, Fargʻona, Xorazm, Qashqadaryo, Andijon viloyatlarida va Toshkent shahrida jurnalistlar va fuqarolik jamiyati instituti vakillarining korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi xabardorligini oshirishga qaratilgan treninglar oʻtkazildi, – deydi Oʻzbekiston jurnalistlarni qayta tayyorlash markazi direktori Gulnora Bobojonova. – Ijtimoiy sheriklik doirasida hamkorlikdagi ish rejalarini muhokama qilish, ommaviy axborot vositalarida ushbu mavzuni yoritish, jumladan, nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari ishtirokida korrupsiya holatlari va ularni bartaraf etish masalalarini muhokama qilish uchun “ochiq muloqot maydonlari” yaratildi.
Treninglarda axborot manbalari bilan ishlash va yolgʻon axborotlar paydo boʻlmasligi uchun ularni tekshirish boʻyicha bilim va koʻnikmalar oshirildi. Oʻzbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan huquqiy, institutsional chora-tadbirlar haqida batafsil axborot berildi. “Korrupsiyaga qarshi kurashish toʻgʻrisida” gi qonun normalari atroflicha tushuntirildi.
Loyiha doirasida tashkil etilgan treninglarda hududiy ommaviy axborot vositalari va nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.
Jurnalist, media-mutaxassislar va jurnalistika boʻyicha tahsil olayotgan talabalar uchun maxsus “Korrupsiyaga qarshi kurashishda ommaviy axborot vositalarining roli” nomli qoʻllanma chop etildi. Qoʻllanmaga korrupsiyaga qarshi kurashishda jurnalist uchun kerakli boʻlgan xalqaro va milliy qonunchilikdagi maʼlumotlar hamda mazkur mavzuni yoritishda jurnalistning etika meʼyorlari kiritilgan.
Loyiha ishtirokchilari uchun korrupsiyaga qarshi kurashish mavzusida eng yaxshi materiallar tanlovi oʻtkazildi va tanlov gʻoliblari Toshkent shahrida boʻlib oʻtgan yakuniy trening doirasida taqdirlandi.

Роль журналистов в борьбе с коррупцией
Об угрожающей сущности такого явления, как коррупция, отчетливо говорит ее значение (от латинского слова corrumpere – "растлевать"). Для противодействия ей ООН принята Конвенция против коррупции, которую Узбекистан ратифицировал в 2008 году.
В процессе исполнения Закона Республики Узбекистан "О противодействии коррупции" в нашей стране проводится работа по привитию в обществе непримиримого отношения к коррупции. В этом исключительную роль играют средства массовой информации. Журналисты призваны продвигать идеи социальной справедливости, содействовать формированию в обществе атмосферы нетерпимости по отношению к этому пороку.
СМИ ведут действенную борьбу против коррупции путем разоблачения скрытых от глаз общественности коррупционных механизмов, препятствуют глубокому укоренению ее в жизни общества. Нередко журналистские расследования играют важную роль в обеспечении неотвратимости наказания за коррупционные преступления.
Центр переподготовки журналистов Узбекистана при поддержки посольства Великобритании в нашей стране реализовал проект "Роль средств массовой информации в борьбе с коррупцией".
– В рамках проекта в Республике Каракалпакстан, Бухарской, Джизакской, Самаркандской, Ферганской, Хорезмской, Кашкадарьинской, Андижанской областях и городе Ташкенте прошли тренинги, направленные на повышение информированности журналистов и представителей институтов гражданского общества в вопросах борьбы с коррупцией, – говорит директор Центра переподготовки журналистов Узбекистана Гульнара Бабаджанова. – Созданы площадки для открытого обсуждения планов работы в рамках социального партнерства, освещения этой темы в средствах массовой информации.
На тренингах повышены знания и навыки слушателей по работе с источниками информации и их проверке для исключения случаев подачи ложной информации. Предоставлены сведения о правовых и институциональных мероприятиях в Узбекистане по противодействию коррупции. Даны разъяснения о нормах Закона "О противодействии коррупции".
Для журналистов, специалистов медиасферы и студентов, обучающихся по специальности "Журналистика", издано пособие "Роль средств массовой информации в борьбе с коррупцией". В нем изложены информация о международном и национальном законодательстве в сфере противодействия коррупции, этические нормы, которых должны придерживаться журналисты при освещении данной темы.
Для участников проекта проведен конкурс лучших материалов на тему борьбы с коррупцией, победители которого были поощрены на итоговом тренинге, прошедшем в городе Ташкенте.