Yurtimizda ekologik xayriya hashari boshlandi
Hashardan tushgan mablagʻlar Orol dengizining suvi qurigan maydonlarida himoya oʻrmonlari tashkil etish, mintaqada ekologik holatni va aholining yashash sharoitini yaxshilash, kam taʼminlangan, boquvchisini yoʻqotgan, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarga moddiy va maʼnaviy yordam koʻrsatish ishlariga sarflanadi.
Prezidentimizning Oliy Majlisga Murojaatnomasida ekologik xavfsizlik, suv va tabiiy resurslardan oqilona foydalanish eʼtiborimiz markazida turishi zarurligi xususida alohida toʻxtalib oʻtgan edi.
Maʼlumotlarga koʻra, hozirgi vaqtda Orol fojiasi tufayli katta hajmdagi maydonda Orolqum sahrosi paydo boʻldi. Har yili koʻplab miqdordagi qum va tuz havoga koʻtarilmoqda. Bu esa Orol halokati global muammo ekanini yana bir bor isbotlamoqda.
Davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Orolboʻyi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi boʻyicha koʻp tomonlama sheriklik asosida trast fondining tuzilishi oʻzbek diplomatiyasining katta yutugʻi boʻldi.
Bugungi kunda mamlakatimizda Orol dengizining suvsiz qolgan hududida yashil oʻrmonlar barpo etishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Agar mustaqillik yillarida Oʻzbekiston boʻyicha 1 million 220 ming gektarga yaqin oʻrmonzor yaratilgan boʻlsa, shundan 400 ming gektardan ortigʻi aynan Orolboʻyi hududida barpo etilgan.
Bu masalada qabul qilinayotgan maxsus dasturga koʻra, Orol dengizining suvsiz hududida kelgusi yilda yana 500 ming gektar oʻrmonzor barpo etilishi koʻzda tutilgan. Aholining yashash sharoitini yaxshilash maqsadida Qoraqalpogʻiston Respublikasining shahar va qishloqlarida yangi qurilishlar amalga oshiriladi Xususan, Moʻynoq tumanida barcha zarur infratuzilmalarga ega boʻlgan zamonaviy shaharcha bunyod etilishi rejalashtirilgan.
Yurtimiz boʻylab boshlangan umumxalq ekologik xayriya hashari Orolboʻyidagi ekologik halokat oqibatlarini yumshatish borasidagi tashabbuslar va saʼy-harakatlarni qoʻllab-quvvatlash, mintaqadagi ekoholatni va aholining yashash sharoitlarni yaxshilashga qaratilgani bilan hamiyatlidir.
Mazkur ekologik xayriya hashari Oʻzbekiston Ekologik harakati, Respublika “Mahalla“ xayriya jamoat fondi, “Nuroniy“ jamgʻarmasi, Yoshlar ittifoqi, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qoʻmitasi, Oʻzbekiston ekologik partiyasi, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim muassasalari bilan hamkorlikda “Yurtimizni yanada obod qilaylik!” shiori ostida oʻtkazilmoqda.
Yurtimizdagi barcha mahallalar, aholi punktlari, koʻp qavatli uylar va binolar, hovlilar atrofi, guzarlar, xiyobonlar, ziyoratgohlar va qabristonlar, ariqlar, koʻcha va yoʻlaklarni hamda bolalar maydonchalarini tartibga keltirish boʻyicha ekologik aksiyalar tashkil etilgan.
Azal-azaldan ezgu va goʻzal qadriyatlarini, orzu intilishlarini oʻzida mujassam etgan hasharlarni oʻtkazishdan koʻzlangan maqsad xalqimizning ekologik va estetik madaniyatini yuksaltirish, ularni ona tabiat va uning neʼmatlariga mehr-muhabbat ruhida tarbiyalash, atrof-muhitni muhofaza qilish ishlariga yoshlarni keng jalb qilish, ozodalik va obodlik kabi milliy anʼanalarimizni yoshlar ongiga singdirish, sogʻlom turmush tarzini targʻib qilish, uzluksiz ekologik taʼlim-tarbiya tizimiga koʻmaklashish, qolaversa, yurtimiz ozodaligi va obodligiga hissa qoʻshishdan iborat.
Mamlakatimizda aholining salomatligini himoya qilish, uning tinchligini, osoyishtaligini, farovonligini taʼminlashga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Shubhasiz, respublikamiz aholisining sogʻligʻi atrof tabiiy muhit va ekologik vaziyatning qulay boʻlishi bilan chambarchas bogʻliqdir. “Obod mahalla”, “Obod qishloq” dasturlari asosida keng qamrovli bunyodkorlik ishlarining amalga oshirilishida aholining ekologik madaniyatini yuksaltirish, har bir insonda tabiatga ehtiyotkorona munosabatda boʻlish hissini shakllantirish lozimligiga jiddiy eʼtibor qaratilmoqda.
Shu nuqtai nazardan oʻtkazilayotgan hashar davomida tashkilot va muassasalar tomonidan ishlab chiqilgan rejaga muvofiq obodonlashtirish ishlari bajarilmoqda. Joylardagi ariqlarni tozalash va sugʻorish tizimlari sozligi taʼminlash, daraxtlarga shakl berish, oqlash va ularning aniq hisobini yuritishga puxta yondashilmoqda.Hududlar turli chiqindilardan tozalanib, tabiatni asrashga chorlovchi koʻrgazmali targʻibot materiallari oʻrnatilgani eʼtiborga molik.
Davlatimiz rahbarining Oliy Majlisga Murojaatnomasidan kelib chiqqan holda 2019 yilning 23 yanvar kuni Oʻzbekiston Ekologik partiyasi va Oʻzbekiston Ekologik harakatining Qoraqalpogʻiston Respublikasi, Xorazm, Buxoro viloyatlari faollari tomonidan hashar yoʻli bilan yigʻilgan saksovul urugʻlari Moʻynoq tumanida oʻrmonzorlar barpo etish boʻyicha tashkil etilgan shtabga yetkazildi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, Oʻzbekiston Ekologik partiyasi, Ekoharakat faollari, Oliy taʼlim muassasalari professor-oʻqituvchilari va talabalari, umuman, keng jamoatchilik vakillari, barcha-barcha faol ishtirok etayotgan umumxalq xayriya hashari davomida respublikamizning barcha hududlarida keng koʻlamda obodonlashtirish, koʻkalamzorlashtirish, noqonuniy chiqindixonalar faoliyatiga chek qoʻyish, daryo, soy, kanal, ariqlar oʻzanlarini va qirgʻoq boʻylarini, markaziy xiyobonlar, madaniyat va istirohat bogʻlarini, sugʻorish tarmoqlarini maishiy chiqindilardan tozalash hamda obodonlashtirishga ham eʼtibor qaratilmoqda.

Добрые инициативы вдохновляют
Сегодня, 26 января, с раннего утра в нашей стране начался впервые проводимый всенародный экологический благотворительный хашар.
Средства, поступившие от хашара, будут направлены на мероприятия по созданию защитных лесов на высохшем дне Аральского моря, улучшению экологической обстановки и условий жизни населения, оказание материальной и моральной поддержки малообеспеченным, потерявшим кормильца, нуждающимся в социальной защите семьям региона Приаралья.
Президент нашей страны в своем Послании Олий Мажлису отдельно подчеркнул, что экологическая безопасность, рациональное использование водных и природных ресурсов должны быть в центре нашего внимания.
По имеющимся данным, в настоящее время из-за Аральской трагедии на огромной площади появилась пустыня Аралкум, ставшая источником распространения на обширную территорию мелкого песка, пыли и соли. Это еще раз свидетельствует о том, что катастрофа Арала - глобальная проблема.
Создание по инициативе главы нашего государства Многопартнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья стало огромным достижением узбекской дипломатии.
Сегодня в нашей стране особое внимание уделяется созданию лесонасаждений на высохшем дне Аральского моря. В годы независимости по Узбекистану леса были созданы на площади 1 миллион 220 тысяч гектаров, из них 400 тысяч гектаров приходится на территорию Приаралья.
В рамках специальной программы предусмотрено создание лесов еще на территории Аралкума площадью 500 тысяч гектаров. В целях улучшения жилищных условий населения в городах и селах Каракалпакстана будет осуществлена масштабная строительная работа. В частности, запланировано создание современного городка со всей необходимой инфраструктурой в Муйнакском районе.
Всенародный экологический благотворительный хашар, который начался по всей стране, значим тем, что направлен на поддержку инициатив и усилий в области смягчения последствий экологической катастрофы, улучшение экологического состояния и жизненных условий населения в регионе.
Благотворительный хашар проводится в сотрудничестве Экологического движения Узбекистана, Республиканского общественного благотворительного фонда "Махалла", Фонда "Нуроний", Союза молодежи, Государственного комитетом по экологии и охране окружающей среды, Экологической партии Узбекистана, высшими и средними специальными учебными заведениями под девизом "Сделаем нашу страну еще более благоустроенной!".
Организованы экологические акции по приведению в порядок всех махаллей, населенных пунктов, многоэтажных домов и зданий, улиц, гузаров, парков, святынь и кладбищ, арыков, дорог и детских площадок.
Цель проведения всенародного хашара, воплощающего благие традиции и менталитет нашего народа, заключается в повышении экологической и эстетической культуры населения, привитию ему чувств любви и заботы к природе и ее дарам, широком привлечении молодежи в процесс охраны окружающей среды, утверждении в ее сознании таких понятий, как чистота и благоустройство, содействии непрерывному экологическому воспитанию, а также внесении вклада в чистоту и благоустройство нашей страны.
В нашей стране уделяется особое внимание охране здоровья, обеспечению мира, спокойствия и благосостояния нашего населения. Без сомнений, состояние здоровья нашего народа зависит непосредственно от состояния окружающей его среды и экологии. В процессе осуществления широкомасштабной созидательной работы в рамках исполнения программ "Обод махалля" и "Обод кишлок" серьезное внимание уделяется повышению экологической культуры населения и формированию бережного отношения к природе.
В ходе хашара, проводимого в свете вышеуказанных целей, осуществляется благоустроительная работа в соответствии с планом, разработанным организациями и учреждениями. Участники хашара убирают территории и арыки, проверяют системы орошения, придают форму деревьям и отбеливают их, устанавливают панно с наглядными материалами, призывающими беречь природу.
Исходя из Послания главы нашего государства Олий Мажлису, 23 января 2019 года активисты Экологической партии Узбекистана, отделений Экологического движения Узбекистана в Республике Каракалпакстан, Хорезмской и Бухарской областей собрали семена саксаула и доставили их в штаб по созданию лесов в Муйнакском районе.
В ходе всенародного благотворительного хашара с активным участием депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, активистов Экологической партии и Экологического движения Узбекистана, профессоров, преподавателей и учащихся высших образовательных учреждений, представителей широкой общественности и всего народа нашей страны, уделяется большое внимание широкомасштабной работе по благоустройству и озеленению, очистке и благоустройству рек, каналов, аллей, парков культуры и отдыха.