Oʻzbekistonda yangi tashkil etilgan harbiy institut bitiruvchilariga harbiy unvon beriladi
Oʻzbekiston Prezidentining tegishli qaroriga koʻra, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Maxsus fakulteti bazasida tashkil etilgan Mudofaa vazirligi Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va aloqa harbiy institutida 2018/2019 va 2019/2020 oʻquv yillarida ushbu bilim yurtining toʻrtinchi va beshinchi bosqich kursantlari taʼlim olishi amaldagi oʻquv dasturlari boʻyicha tugallanadi.
Shuningdek, Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Maxsus fakultetiga 2016-, 2017- va 2018-yillarda oʻqishga kirgan, tegishli ravishda uchinchi, ikkinchi va birinchi bosqich talabalarining oʻqishi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti bazasida “Telekommunikatsiya texnologiyalari” taʼlim yoʻnalishi boʻyicha, tegishli ravishda 2019/2020, 2020/2021- va 2021/2022-yillardan boshlab esa Harbiy institut bazasida amalga oshiriladi.
2022/2023 oʻquv yilidan boshlab esa Harbiy institutga nomzodlarni saralash tanlov asosida respublikaning muhandislik-texnik oliy taʼlim muassasalarining 3-bosqichini tugatgan, oʻqish yakunlari boʻyicha yuqori natijalarga erishgan, Harbiy institutda oʻqishni davom ettirish hamda kelgusida shartnoma boʻyicha harbiy xizmat oʻtash istagini bildirgan, shuningdek, sogʻligʻining holatiga koʻra harbiy xizmatga yaroqli deb topilgan nomzodlar tarkibidan amalga oshiriladi.
Mazkur harbiy institutida oʻqish Oʻzbekiston Prezidenti tomonidan tasdiqlangan Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolari tomonidan harbiy xizmatni oʻtash tartibi toʻgʻrisidagi nizomga muvofiq harbiy xizmatni oʻtash bilan tenglashtiriladi.

Выпускникам нового военного института будут присваиваться воинские звания
На новом Военном институте информационно-коммуникационных технологий и связи Министерства обороны Узбекистана в 2018/19 и 2019/20 учебных годах будет завершено обучение курсантов пятого и четвертого курсов по действующим учебным программам.
Обучение студентов третьего, второго и первого курсов, поступивших на Специальный факультет Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в 2016, 2017 и 2018 годах соответственно, будет осуществлено по направлению образования «Телекоммуникационные технологии» на базе ТАТУ, а с 2019/20, 2020/21 и 2021/22 учебных годов соответственно – на базе Военного института.
Начиная с 2022/23 учебного года отбор кандидатов на обучение в Военном институте будет осуществляться на конкурсной основе из числа студентов, окончивших третий курс высших инженерно-технических образовательных учреждений республики, показавших наилучшие результаты по итогам обучения, изъявивших желание продолжить обучение в Военном институте и проходить военную службу по контракту, а также годных по состоянию здоровья к военной службе.
Постановлением определено, что обучение в данном военном институте приравнивается к военной службе, осуществляемой в порядке, определенном Положением о порядке прохождения военной службы гражданами Республики Узбекистан.
Выпускникам военного института будут присваиваться воинское звание «лейтенант» и выдавать диплом государственного образца.