2019-01-25 | Ekologiya
Toshkentda 24 yanvar kuni BMTning Orolboʻyi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi boʻyicha koʻpsheriklik Trast fondi boshqaruv kengashining ilk yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Unda mamlakatimiz vazirlik va idoralari, BMT va uning tuzilmalari, donor tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Yigʻilishni Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari, Investitsiyalar boʻyicha davlat qoʻmitasi raisi Suhrob Xolmurodov va BMT Taraqqiyot dasturining Oʻzbekistondagi doimiy vakili Xelena Freyzer olib bordi.
– Bugun Orol fojiasi oqibatlari xalqaro hamjamiyatdan jiddiy eʼtiborni talab qilmoqda, – dedi S.Xolmurodov. – Ayniqsa, soʻnggi yillarda kuzatilayotgan Orolboʻyi mintaqasidagi ekologik vaziyat bu borada barcha tashabbuslarni birlashtirish zarurligini koʻrsatmoqda.
S.Xolmurodovning qoʻshimcha qilishicha, BMT shafeligida tashkil etilgan Trast fondining birinchi donori sifatida Oʻzbekiston turibdi. Undan keyingi oʻrinda Norvegiya, Yaponiya ham donorlik qilish istagini bildirgan. Ayni vaqtda donorlar safini kengaytirish ishlari ketmoqda. Xususan, turli mamlakatlar moliyaviy resurslariga 80 dan ziyod murojaatlar yoʻllangan.
Yigʻilishda Trast fondining faoliyat yoʻnalishlari, dasturiy strategiyasi va boshqa tegishli asoslari koʻrib chiqildi.
Fond Orolboʻyi hududida ekologik va ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilash boʻyicha xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va donorlar hamjamiyatining mablagʻlarini safarbar qilishda yagona maydon boʻlib xizmat qiladi. Uning dasturiy strategiyasi esa Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Xorazm viloyatida ekologik, iqtisodiy, oziq-ovqat, ijtimoiy va aholi salomatligini taʼminlash bilan bogʻliq muammolarni hal etishga qaratilgan.
Unga 123,3 million AQSH dollari miqdorida mablagʻ toʻplanishi rejalashtirilgan. Mazkur mablagʻ asosida 2023 yilga qadar bir qancha yirik loyihalar amalga oshiriladi. Takliflar asosida bu muddat yana uzaytirilishi mumkin.
Yigʻilishda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisining Ekologiya va Orolboʻyi hududlarini rivojlantirish masalalari boʻyicha oʻrinbosari Jusipbek Kazbekov soʻzga chiqdi.
– Oʻtgan yilning may oyida Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Xorazm viloyatida sodir boʻlgan favqulodda hodisani esga olaylik, – dedi J.Kazbekov. – Oʻshanda yomgʻir aralash tuz boʻroni har ikkala hududga ham yopirilgan edi. Bugun mana shunday falokatlarning oldini olish maqsadida Orolning qurib qolgan hududida saksovul va boshqa shoʻrxoklikka chidamli oʻsimliklardan iborat minglab gektarlik butazorlar barpo etilmoqda. Bu jarayonda Trast fondi koʻmagida yangi texnologiyalar va innovatsiyalarni oʻz ichiga olgan loyihalar amalga oshirilsa, maqsadga muvofiqdir.

Жители Приаралья получат поддержку от трастового фонда
В Ташкенте 24 января состоялось первое заседание совета правления Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья.
В нем участвовали представители министерств и ведомств страны, ООН и ее структур, донорских организаций.
Заседание вели заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета по инвестициям Сухроб Холмуродов и постоянный представитель Программы развития ООН в Узбекистане Хелена Фрейзер.
– На сегодняшний день последствия Аральской трагедии требуют от международного сообщества серьезного внимания, – говорит С.Холмуродов. – В частности, сохраняющаяся в последние годы в регионе Приаралья экологическая ситуация указывает на необходимость консолидации всех сил в данном направлении.
По мнению С.Холмуродова, Узбекистан выступает в качестве первого донора Трастового фонда, организованного под эгидой ООН. Желание стать донорами также изъявили Норвегия и Япония. В настоящее время идет работа по расширению рядов доноров. В частности, было отправлено свыше 80 заявок на финансовые ресурсы различных стран.
В ходе заседания рассматривались направления деятельности, программная стратегия и другие соответствующие основы Трастового фонда.
Фонд послужит единственной площадкой для развития международного сотрудничества по улучшению экологической и социально-экономической обстановки в регионе Приаралья, мобилизации средств донорского сообщества. А его программная стратегия направлена на решение экологических, экономических, продовольственных, социальных проблем, а также проблем, связанных с обеспечением здоровья населения в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области.
Планируется сбор на эти цели средств в объеме 123,3 миллиона долларов США. На основе этих средств до 2023 года будет реализован ряд крупных проектов. Согласно предложениям этот срок может быть продлен.
На заседании выступил заместитель председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан по вопросам экологии и развития Приаральского региона Жусипбек Казбеков.
– Вспомним чрезвычайную ситуацию, произошедшую в мае прошлого года в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области, – сказал Ж.Казбеков. – Тогда соляная буря накрыла оба региона страны. Сегодня в целях предотвращения подобных бедствий тысячи гектаров дна высохшего Аральского моря засаживаются саксаулом и другими солеустойчивыми растениями. В данном процессе целесообразна реализация при поддержке Трастового фонда проектов, вобравших в себя новые технологии и инновации.