2019-01-25 | Ekologiya
Toshkentda 24 yanvar kuni BMTning Orolboʻyi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi boʻyicha koʻpsheriklik Trast fondi boshqaruv kengashining ilk yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Unda mamlakatimiz vazirlik va idoralari, BMT va uning tuzilmalari, donor tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Yigʻilishni Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari, Investitsiyalar boʻyicha davlat qoʻmitasi raisi Suhrob Xolmurodov va BMT Taraqqiyot dasturining Oʻzbekistondagi doimiy vakili Xelena Freyzer olib bordi.
– Bugun Orol fojiasi oqibatlari xalqaro hamjamiyatdan jiddiy eʼtiborni talab qilmoqda, – dedi S.Xolmurodov. – Ayniqsa, soʻnggi yillarda kuzatilayotgan Orolboʻyi mintaqasidagi ekologik vaziyat bu borada barcha tashabbuslarni birlashtirish zarurligini koʻrsatmoqda.
S.Xolmurodovning qoʻshimcha qilishicha, BMT shafeligida tashkil etilgan Trast fondining birinchi donori sifatida Oʻzbekiston turibdi. Undan keyingi oʻrinda Norvegiya, Yaponiya ham donorlik qilish istagini bildirgan. Ayni vaqtda donorlar safini kengaytirish ishlari ketmoqda. Xususan, turli mamlakatlar moliyaviy resurslariga 80 dan ziyod murojaatlar yoʻllangan.
Yigʻilishda Trast fondining faoliyat yoʻnalishlari, dasturiy strategiyasi va boshqa tegishli asoslari koʻrib chiqildi.
Fond Orolboʻyi hududida ekologik va ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilash boʻyicha xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va donorlar hamjamiyatining mablagʻlarini safarbar qilishda yagona maydon boʻlib xizmat qiladi. Uning dasturiy strategiyasi esa Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Xorazm viloyatida ekologik, iqtisodiy, oziq-ovqat, ijtimoiy va aholi salomatligini taʼminlash bilan bogʻliq muammolarni hal etishga qaratilgan.
Unga 123,3 million AQSH dollari miqdorida mablagʻ toʻplanishi rejalashtirilgan. Mazkur mablagʻ asosida 2023 yilga qadar bir qancha yirik loyihalar amalga oshiriladi. Takliflar asosida bu muddat yana uzaytirilishi mumkin.
Yigʻilishda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisining Ekologiya va Orolboʻyi hududlarini rivojlantirish masalalari boʻyicha oʻrinbosari Jusipbek Kazbekov soʻzga chiqdi.
– Oʻtgan yilning may oyida Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Xorazm viloyatida sodir boʻlgan favqulodda hodisani esga olaylik, – dedi J.Kazbekov. – Oʻshanda yomgʻir aralash tuz boʻroni har ikkala hududga ham yopirilgan edi. Bugun mana shunday falokatlarning oldini olish maqsadida Orolning qurib qolgan hududida saksovul va boshqa shoʻrxoklikka chidamli oʻsimliklardan iborat minglab gektarlik butazorlar barpo etilmoqda. Bu jarayonda Trast fondi koʻmagida yangi texnologiyalar va innovatsiyalarni oʻz ichiga olgan loyihalar amalga oshirilsa, maqsadga muvofiqdir.

Trust fund to support residents of the Aral Sea region
On January 24, Tashkent hosted the first council meeting of the Board of the Multi-Partner Human Security Trust Fund for the Aral Sea Region.
It was attended by representatives of ministries and agencies of the country, the UN and its structures, donor organizations.
The meeting was chaired by the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Chairman of the State Investment Committee Sukhrob Kholmurodov and UN Resident Coordinator/UNDP Resident Representative in Uzbekistan Helena Fraser.
According to S.Kholmurodov, Uzbekistan acts as the first donor of the Trust Fund, organized under the auspices of the UN. Norway and Japan also expressed their desire to become donors. Currently, work is underway on expanding the ranks of donors. In particular, over 80 applications for financial resources of various countries were sent.
At the meeting, areas of activity, a program strategy and other relevant Trust Fund fundamentals were considered.
The Fund will serve as the only platform for development of international cooperation on improving the ecological and socio-economic situation in the Aral Sea region, mobilizing funds from the donor community. And its program strategy is aimed at solving environmental, economic, food, social problems, as well as problems related to ensuring the population’s health in the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region.
It is planned to collect funds for these purposes in the amount of 123.3 million USD. On the basis of these funds, a number of major projects will be implemented until 2023. This period may be extended according to proposals.
Deputy Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan for Ecology and Development of the Aral Sea region Jusipbek Kazbekov addressed the meeting.