2019-01-25 | Siyosat
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-yanvar kuni 2019-yilda Toshkent shahrida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalariga oid maʼlumotlar bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari 2018-yil 21-dekabr kuni Xalq deputatlari Toshkent shahar kengashining navbatdan tashqari sessiyasida poytaxtimizga yirik biznes vakillari va salohiyatli investorlarni jalb qilish, shaharda eng qulay investitsiya muhitini yaratish zarurligini taʼkidlagan edi.
Shunga muvofiq, joriy yil 4-yanvar kuni Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Toshkent shahrini infratuzilmaviy rivojlantirishga toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb qilishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi. Mazkur qarorga koʻra, 2019-yilda Toshkent shahri iqtisodiyotiga 2 milliard 700 million dollar miqdorida toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar jalb etish, buning evaziga 273 ta loyihani amalga oshirish belgilangan.
Taqdimotda mazkur loyihalarning sohalari va joylari, mablagʻlarni oʻzlashtirish muddatlari tahlil qilindi.
Masalan, metallurgiya, toʻqimachilik, oziq-ovqat, qurilish, farmatsevtika, neft-kimyo va boshqa sanoat tarmoqlarida jami 115 ta, xizmat koʻrsatish sohasida 103 ta, turar joylar yoʻnalishida 55 ta loyiha rejalashtirilgan. Bu 37 minga yaqin ish oʻrni yaratish va aholining maishiy sharoitlarini yanada yaxshilash imkonini beradi.
Prezidentimiz loyihalarning iqtisodiy samaradorligi va ijtimoiy ahamiyatiga alohida eʼtibor qaratdi. Xorijiy investorlarga koʻmaklashish, loyihalarning belgilangan muddatlarda amalga oshirilishini nazorat qilish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Investitsiya boʻlmasa, iqtisodiyot rivojlanmaydi. Investorlarga muhit, infratuzilma yaratsak, ish joyi boʻladi, mahsulot koʻpayadi, soliq tushadi. Korxonalarning oʻz mablagʻini yana aylantirib, faoliyatini rivojlantirishga ragʻbatlantirish kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari 8 yanvar kuni oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishida investitsiyalarning asosiy qismini oʻzlashtirishni yilning oxirgi oylariga qoldirish amaliyotiga chek qoʻyib, barcha tarmoqlar va hududlarda buni birinchi yarim yillikda kamida 35 foizga, toʻqqiz oylikda 70 foizga yetkazish boʻyicha topshiriq bergan edi. Shunga muvofiq, Toshkent shahrida ham joriy yilgi investitsiyalarning 70 foizini I-III choraklarda oʻzlashtirish rejalashtirilgan. Har bir loyihaning bosqichlari, masʼullari va muddatlari aniq belgilangan.
Taqdimotda investitsiya loyihalarini amalga oshirishni monitoring va nazorat qilish mexanizmi haqida ham soʻzlab berildi. Unga koʻra, Toshkent shahar prokuraturasi boshchiligida poytaxtimizning har bir tumanida ishchi guruhlar tuzilgan. Investorlarga yer ajratilishidan boshlab, loyiha foydalanishga topshirilguncha boʻlgan barcha bosqichlardagi chora-tadbirlar aniq belgilab qoʻyilgan. Bu loyihalarni rasmiylashtirish va amalga oshirish jarayonida shaffoflikni, halollikni taʼminlaydi, korrupsiyaga yoʻl qoʻymaydi.
Shavkat Mirziyoyev loyihalarni qoʻllab-quvvatlash, ularni amalga oshirishda yuzaga keladigan masalalarni tezkor hal qilish, korxonalar ishga tushgandan keyin ham ularning samarali faoliyat koʻrsatishiga yordam berish zarurligini taʼkidladi.
Toshkent iqtisodiyotiga doir yana bir yangilik – Sergeli tumanida 100 gektardan ziyod hududda Yevropa standartlari boʻyicha zamonaviy industrial texnoparkni ishga tushirish rejalashtirilgan. Buning investorlar uchun qulayligi shundaki, barcha bino-inshootlar toʻliq tayyor holda topshirilib, zarur infratuzilma bilan taʼminlanadi.
Bugungi kunda texnoparkni loyihalash ishlari boshlab yuborilgan, hozirdanoq 85 foiz yer tadbirkorlarga ajratib berilgan. Bu yerda 10 mingdan ortiq ish oʻrni yaratish moʻljallangan.
Mutasaddilarga texnoparkni tezroq ishga tushirish, yuqori qoʻshimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishni rivojlantirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Toshkent shahrida kommunal xizmatlar sifatini oshirish, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini modernizatsiya qilish masalalariga ham eʼtibor qaratildi. Xususan, Yunusobod tumanidagi koʻp qavatli uylarni boshqarish tizimini tajriba tariqasida professional boshqaruv kompaniyalariga oʻtkazish loyihasi haqida maʼlumot berildi.
Yunusobod tumanida 1 ming 212 ta koʻp qavatli uy bor. Rejaga koʻra, ushbu uylarga xizmat koʻrsatish professional boshqaruv kompaniyalariga beriladi. Buning natijasida tizimdagi moliyaviy holatni sogʻlomlashtirish, muammoli kreditlarni hal etish, moddiy-texnik bazani mustahkamlashga erishish koʻzda tutilgan. Shunday boʻlgach, aholi murojaatlari bilan ishlash ham yaxshilanadi, tunu kun ishlaydigan avariya-dispetcherlik xizmati yoʻlga qoʻyiladi.
Prezidentimiz koʻp qavatli uylarning holati, odamlarning roziligi bu tizimga bogʻliq ekanini taʼkidlab, ushbu tajribani shaharning boshqa tumanlarida ham tatbiq etish, sohaga ixtisoslashgan kadrlar tayyorlashni takomillashtirish boʻyicha topshiriqlar berdi.
Toshkent shahrida zamonaviy uylar, mehmonxonalar, taʼlim va tibbiyot muassasalari hamda boshqa inshootlar barpo etish, issiqlik taʼminoti tizimini rivojlantirish, kommunal xizmatlar boshqaruv markazini tashkil etish loyihalari yuzasidan ham tegishli koʻrsatmalar berildi.

В процессе реализации инвестиционных проектов будут обеспечены честность и прозрачность
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 января ознакомился с инвестиционными проектами, которые намечено реализовать в городе Ташкенте в 2019 году.
Глава государства на состоявшейся 21 декабря 2018 года внеочередной сессии Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов отметил необходимость привлечения в столицу представителей крупного бизнеса и потенциальных инвесторов, создания в городе максимально благоприятного инвестиционного климата.
В связи с этим 4 января текущего года Кабинетом Министров Республики Узбекистан было принято постановление "О дополнительных мерах по привлечению прямых иностранных инвестиций в инфраструктурное развитие города Ташкента". В соответствии с ним в 2019 году намечено привлечь в экономику Ташкента 2,7 миллиарда долларов прямых иностранных инвестиций и реализовать за счет этого 273 проекта.
На презентации проектов проанализированы направления и места их реализации, сроки освоения средств.
Так, планируется осуществить 115 проектов в металлургической, текстильной, пищевой, строительной, фармацевтической, нефтехимической и других отраслях промышленности, 103 проекта в сфере услуг и 55 проектов в сфере жилищного строительства. Это позволит создать около 37 тысяч новых рабочих мест и улучшить бытовые условия населения.
Президент уделил особое внимание экономической эффективности и социальной значимости проектов. Дал указания по содействию иностранным инвесторам, контролю за реализацией проектов в установленные сроки.
Без инвестиций экономика не двигается вперед. Если создадим надлежащую среду, инфраструктуру для инвесторов, будут рабочие места, расширится выпуск продукции, увеличится поступление налогов. Необходимо стимулировать предприятия к тому, чтобы они вкладывали средства в свое развитие, сказал Шавкат Мирзиёев.
На состоявшемся 8 января видеоселекторном совещании глава государства поручил прекратить практику откладывания освоения основной части инвестиций на последние месяцы года и довести показатели освоения во всех отраслях и регионах минимум до 35 процентов в первом полугодии и 70 процентов по итогам девяти месяцев. В соответствии с этим и в городе Ташкенте 70 процентов инвестиций текущего года планируется освоить в первом-третьем кварталах. По каждому проекту конкретно определены этапы и сроки реализации, ответственные за нее лица.
В ходе презентации рассказано о механизме мониторинга и контроля реализации инвестиционных проектов. Так, в каждом районе столицы образована рабочая группа во главе с прокуратурой города Ташкента. Конкретно определены меры, принимаемые на всех этапах от выделения земельных участков инвесторам до сдачи объекта в эксплуатацию. Это обеспечит прозрачность, честность, исключит коррупцию в процессе оформления и реализации проектов.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость поддержки проектов, оперативного решения вопросов, которые могут возникнуть при их реализации, оказывать помощь эффективному функционированию предприятия и после введения их в строй.
Еще одна новость для экономики Ташкента – в Сергелийском районе планируется создать на основе европейских стандартов современный индустриальный технопарк площадью более 100 гектаров. Для инвесторов он будет удобен тем, что все здания и сооружения будут готовы "под ключ" и обладать всей необходимой инфраструктурой.
В настоящее время начата работа по проектированию технопарка, предпринимателям выделено 85 процентов площади. Здесь намечено создать более 10 тысяч рабочих мест.
Ответственным лицам поручено ускорить запуск технопарка и содействовать развитию производства продукции с высокой добавленной стоимостью.
Внимание уделено также вопросам повышения качества коммунального обслуживания, модернизации инженерно-коммуникационных сетей в Ташкенте.
В частности, представлена информация о проекте передачи в качестве эксперимента управления многоквартирными домами в Юнусабадском районе профессиональным управляющим компаниям.
В районе имеется 1 212 многоэтажных домов. Планируется, что их обслуживание будет передано профессиональным управляющим компаниям. Цель – оздоровить финансовое состояние системы обслуживания жилья, решить вопрос проблемных кредитов, укрепить материально-техническую базу. В результате улучшится работа с обращениями населения, будет организована круглосуточно действующая аварийно-диспетчерская служба.
Президент отметил, что от этой системы зависит состояние многоквартирных домов, благополучие их жителей, дал поручения по внедрению этого опыта и в других районах города, совершенствованию подготовки кадров для сферы.
Даны также соответствующие указания по проектам строительства в Ташкенте современных домов, гостиниц, образовательных и медицинских учреждений, других сооружений, развития системы теплоснабжения, организации Центра управления коммунальными услугами.