Sud-ekspertlik faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Oʻzbekiston Respublikasida sud-ekspertlik faoliyatini jadal rivojlantirish, nodavlat tashkilotlar tomonidan sud-ekspertlik faoliyatini amalga oshirishning huquqiy asoslarini shakllantirish maqsadida, shuningdek, 2017-2021-yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarga muvofiq:
1.Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligining nodavlat sud-ekspertiza tashkilotlarini tashkil etishga ruxsat berish va ularga 1-ilovadagi roʻyxatga muvofiq sud ekspertizalarining ayrim turlarini oʻtkazish huquqini berish haqidagi taklifi maʼqullansin.
2.Belgilab qoʻyilsinki:
nodavlat sud-ekspertiza tashkilotlarining sud ekspertlari qayta tayyorlash va malaka oshirish kurslarini pullik asosda 2-ilovaga muvofiq davlat muassasalarida oʻtaydilar;
sud ekspertizasi sohasida qayta tayyorlash va malaka oshirish kurslarini tamomlagan shaxslarga ularning kasbiy layoqatini va sud ekspertlariga tegishli ixtisoslik boʻyicha qoʻyiladigan malaka talablariga muvofiqligini tasdiqlovchi sud eksperti sertifikati beriladi;
sud eksperti sertifikatini olgan shaxslar haqidagi maʼlumotlar Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligining rasmiy veb-saytida joylashtiriladigan Yagona reyestrga kiritiladi;
nodavlat sud-ekspertiza tashkilotlarining sud eksperti tomonidan qonunchilikda belgilangan tartibda sud eksperti sertifikatini olmasdan turib sud ekspertizasi oʻtkazilishiga yoʻl qoʻyilmaydi;
nodavlat sud-ekspertiza tashkilotlari sud ekspertizasini oʻtkazishda davlat sud-ekspertiza muassasalari kabi funksiyalarni amalga oshiradi, ular kabi huquqqa ega boʻladi, majburiyatlarni bajaradi va javobgar hisoblanadi;
sud ekspertizasini tayinlagan organ (shaxs) nodavlat sud-ekspertiza tashkiloti tomonidan oʻtkazilgan sud ekspertizasi xulosasiga qoʻshilmagan taqdirda, takroriy sud ekspertizasi faqat davlat sud-ekspertiza muassasalari tomonidan amalga oshiriladi;
Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan uning rasmiy veb-saytida belgilangan tartibda joylashtiriladigan nodavlat sud-ekspertiza tashkilotlari reytingi yuritiladi.
3.2019-2020-yillarda sud-ekspertlik faoliyatini yanada takomillashtirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
4.Oʻzbekiston Respublikasi adliya vaziriga:
Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi X.Sulaymonova nomidagi Respublika sud ekspertizasi markazi (keyingi oʻrinlarda – Markaz) va Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan pullik xizmatlar koʻrsatishdan kelib tushadigan va boshqa byudjetdan tashqari mablagʻlar hisobidan Markazning yangi boʻlinmalarini tashkil etish va qoʻshimcha shtatlar birligini joriy qilish;
Markaz tomonidan bajariladigan ishlar, koʻrsatiladigan xizmatlar boʻyicha tariflar, narxlar va qiymatlarni mustaqil ravishda belgilash huquqi berilsin.
5.Davlat sud-ekspertiza muassasalari va nodavlat sud-ekspertiza tashkilotlari 2022-yil 1-yanvarga qadar ularning faoliyatini taʼminlash uchun chetdan olib kelinadigan asbob-uskunalar, reaktivlar va sarflash materiallari uchun “Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzuridagi Loyihalar va import kontraktlarini kompleks ekspertiza qilish markazi” DUKning ijobiy xulosasi olingan taqdirda bojxona toʻlovlaridan (bojxona rasmiylashtiruvi yigʻimlaridan tashqari) ozod qilinsin.
Markaz xodimlarining Yagona tarif setkasi boʻyicha mehnatga haq toʻlashning tasdiqlangan razryadlariga koʻra lavozim maoshini belgilashda tarif koeffitsiyentlari bir yarim barobar miqdorda qoʻllaniladi;
ushbu bandda nazarda tutilgan tadbirlar bilan bogʻliq sarf-xarajatlar Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va Markazning byudjetdan tashqari mablagʻlari hisobidan amalga oshiriladi.
Markazga koʻrsatilgan pullik xizmatlardan tushadigan mablagʻlarning 50 foizigacha boʻlgan qismini Markaz xodimlarini ijtimoiy himoya qilish va moddiy ragʻbatlantirish tadbirlari uchun Byudjet tashkilotini rivojlantirish jamgʻarmasiga yoʻnaltirishga ruxsat berilsin.
7. Ilmiy tadqiqotlar natijalarini sud-ekspertlik faoliyatiga tatbiq etish, sud ekspertizalarini oʻtkazish uslubiyotini takomillashtirish, davlat sud-ekspertiza muassasalarining kadrlar salohiyatini mustahkamlash sud-ekspertlik faoliyatini rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishi etib belgilansin.
Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining ilmiy-tadqiqot muassasalari va oliy taʼlim muassasalari Markazning tegishli boʻlim va laboratoriyalariga 4-ilovaga muvofiq biriktirilsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi Markazga malakali mutaxassislar orasidan sud ekspertlarini tanlab olishda koʻmaklashsin.
8. Toshkent shahar hokimi Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi bilan birgalikda 2019-yil 1-martga qadar Markazning ixtisoslashtirilgan yangi binosi belgilangan tartibda foydalanishga qabul qilinishini taʼminlasin.
9. Tergovga qadar tekshiruv, surishtiruv va dastlabki tergovni amalga oshiruvchi organlar xodimlari sud ekspertining mustaqilligi tamoyillariga soʻzsiz rioya qilishlari hamda sud ekspertlarining professional faoliyatiga har qanday koʻrinishlarda, shu jumladan, ortiqcha byurokratik sansalorlik holatlarini yuzaga keltirish va asossiz chaqiruvlar orqali taʼsir koʻrsatishga yoʻl qoʻymaslik haqida qatʼiy ogohlantirilsin.
10. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B.M.Mavlonov va Oʻzbekiston Respublikasi adliya vaziri R.K.Davletov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему совершенствованию судебно-экспертной деятельности
В целях ускоренного развития судебно-экспертной деятельности в Республике Узбекистан, формирования правовой основы осуществления судебно-экспертной деятельности негосударственными организациями, а также в соответствии с задачами, определенными Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах:
1. Одобрить предложение Министерства юстиции Республики Узбекистан о разрешении на создание негосударственных судебно-экспертных организаций с предоставлением им права проведения некоторых видов судебных экспертиз по перечню согласно приложению № 1.
судебные эксперты негосударственных судебно-экспертных организаций проходят курсы по переподготовке и повышению квалификации на платной основе в государственных учреждениях согласно приложению № 2;
лицам, окончившим курсы переподготовки и повышения квалификации в области судебной экспертизы, выдается сертификат судебного эксперта, подтверждающий их профессиональную компетентность
и соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к судебным экспертам по соответствующей специализации;
сведения о лицах, получивших сертификат судебного эксперта, включаются в Единый реестр, размещаемый на официальном веб-сайте Министерства юстиции Республики Узбекистан;
производство судебной экспертизы судебным экспертом негосударственных судебно-экспертных организаций не допускается без получения сертификата судебного эксперта в установленном законодательством порядке;
негосударственные судебно-экспертные организации при проведении судебной экспертизы осуществляют функции, имеют права, исполняют обязанности и несут ответственность как государственные судебно-экспертные учреждения;
при несогласии органа (лица), назначившего судебную экспертизу, с заключением судебной экспертизы, проведенной негосударственной судебно-экспертной организацией, повторная судебная экспертиза осуществляется исключительно государственными судебно-экспертными учреждениями;
Министерством юстиции Республики Узбекистан ведется рейтинг негосударственных судебно-экспертных организаций, размещаемый на его официальном веб-сайте, в установленном порядке.
3. Утвердить «Дорожную карту» по дальнейшему совершенствованию судебно-экспертной деятельности на 2019–2020 годы согласно приложению №3.
4. Предоставить министру юстиции Республики Узбекистан право:
создавать новые подразделения и вводить дополнительные штатные единицы Республиканского центра судебной экспертизы имени Х. Сулеймановой при Министерстве юстиции Республики Узбекистан (далее – Центр) за счет средств, поступающих от предоставления платных услуг, и иных внебюджетных средств Центра и Министерства юстиции Республики Узбекистан;
самостоятельно устанавливать тарифы, цены, расценки на выполняемые работы, услуги, предоставляемые Центром.
5. Освободить государственные судебно-экспертные учреждения и негосударственные судебно-экспертные организации сроком до 1 января 2022 года от уплаты таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление) за оборудование, реактивы и расходные материалы, ввозимые для обеспечения их деятельности при получении положительного заключения ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан».
при определении должностного оклада работников Центра по утвержденным разрядам по оплате труда по Единой тарифной сетке тарифный коэффициент применяется в полуторакратном размере;
расходы, связанные с реализацией мероприятия, предусмотренного настоящим пунктом, производятся за счет внебюджетных средств Министерства юстиции Республики Узбекистан и Центра.
Разрешить Центру направлять до 50 процентов средств, поступающих от оказания платных услуг, в Фонд развития бюджетной организации, на мероприятия по социальной защите и материальному стимулированию работников Центра.
7. Определить, что приоритетным направлением развития судебно-экспертной деятельности являются внедрение результатов научных исследований в судебно-экспертную деятельность, совершенствование методики проведения судебных экспертиз, укрепление кадрового потенциала государственных судебно-экспертных учреждений.
Закрепить научно-исследовательские учреждения Академии наук Республики Узбекистан и высшие образовательные учреждения за соответствующими отделами и лабораториями Центра согласно
приложению № 4.
Академии наук, Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан оказывать содействие Центру в подборе судебных экспертов из числа квалифицированных специалистов.
8. Хокиму города Ташкента совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан до 1 марта 2019 года обеспечить приемку в эксплуатацию нового специализированного здания Центра в установленном порядке.
9. Строго предупредить работников органов, осуществляющих доследственную проверку, дознание и предварительное следствие, о неукоснительном соблюдении принципа независимости судебного эксперта
и недопустимости оказания влияния на профессиональную деятельность судебных экспертов в любых проявлениях, в том числе путем создания излишней бюрократической волокиты и необоснованных вызовов.
10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М. и министра юстиции Республики Узбекистан Давлетова Р.К.