Oʻzbekiston - Hindiston ishbilarmonlar kengashi majlisi
Hindistonning Gujarat shtati Ahmadobod shahrida 17 yanvar kuni Oʻzbekiston – Hindiston ishbilarmonlar kengashining birinchi majlisi boʻlib oʻtdi.
Tadbir Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi va Hindiston sanoat konfederatsiyasi tomonidan mamlakatimizning Hindistondagi elchixonasi va Investitsiyalar boʻyicha davlat qoʻmitasi koʻmagida tashkil etildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2018 yilda Hindistonga davlat tashrifi oldidan Nyu-Dehli shahrida Oʻzbekiston – Hindiston biznes-forumi oʻtkazilib, Hindiston sanoat konfederatsiyasi va Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi oʻrtasida Oʻzbekiston – Hindiston ishbilarmonlar kengashini tashkil etish boʻyicha bitim imzolangan edi. Bugungi kunda mazkur kengash turli sohalarga investitsiyalar jalb qilish, savdo, transport aloqalarini rivojlantirish, oʻzaro tranzit yoʻlaklarini kengaytirish, bojxona tariflarini qisqartirish va erkin iqtisodiy zonalarda keng koʻlamli loyihalarni amalga oshirishda yangi imkoniyatlar maydoniga aylanmoqda.
Majlisda Oʻzbekiston tomonidan Ishbilarmonlar kengashi hamraisi, Savdo-sanoat palatasi raisi Adham Ikromov, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari, Investitsiyalar boʻyicha davlat qoʻmitasi raisi Suhrob Xolmurodov, Hindiston tomonidan Hindiston sanoat konfederatsiyasi prezidenti va “Bharti Enterprises” kompaniyalar guruhi raisi oʻrinbosari Rajesh Bxarti Mittal, shuningdek, ikki mamlakatning sogʻliqni saqlash, farmatsevtika, qishloq xoʻjaligi, axborot texnologiyalari, elektroenergetika, qurilish, kimyo va toʻqimachilik sanoati, turizm va mehmonxona ishi kabi sohalarda faoliyat yurituvchi yetakchi kompaniyalari rahbarlari ishtirok etdi.
Tadbirda ikki mamlakat kompaniyalari oʻrtasida sanoat kooperatsiyasini yanada rivojlantirish, hind kompaniyalarini Oʻzbekistonga jalb qilish, hamkorlikda biznes-forum va koʻrgazmalar tashkil qilishning istiqbolli yoʻnalishlari muhokama qilindi.
Majlisda tibbiyot, farmatsevtika, qishloq xoʻjaligi, axborot texnologiyalari, elektroenergetika, qurilish, kimyo, yengil sanoat, turizm va mehmonxona biznesi boʻyicha ish olib boradigan hind ishbilarmonlari bilan Oʻzbekiston biznes tashkilotlari ochiq muloqotga kirishdi.
– Oʻzbekiston – Hindiston ishbilarmonlar kengashi mamlakatlarimiz oʻrtasida savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish maqsadida tuzilgan, – dedi Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi A.Ikromov. – Majlisda farmatsevtika, toʻqimachilik, xizmat koʻrsatish, logistika va investitsiya yoʻnalishlarida hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Hindiston sanoat konfederatsiyasi va hind tadbirkorlari yurtimizga biznes delegatsiyalarini yuborishini maʼlum qildi. Shuningdek, Toshkentda Hindiston sanoat konfederatsiyasining doimiy ishlaydigan ofisini ochish, oktyabr oyida ikkinchi majlisni oʻtkazishga kelishib oldik.
Andijon viloyati va Gujarat shtati oʻrtasidagi iqtisodiy hamkorlik ham oliy darajadagi muzokaralar mahsulidir. Andijon viloyatida hind sarmoyadorlari ishtirokida jami 206 million dollarga teng loyihalar ustida ish boshlangan. Shulardan 6 tasi farmatsevtika sohasiga tegishli, yana 3 ta korxona bilan muzokaralar olib borilmoqda. Bu loyihalar Prezidentimizning 2019 yil 14 yanvardagi “Andijon-farm” erkin iqtisodiy zonasini tashkil etish toʻgʻrisida”gi farmoni bilan Andijonda tashkil etilgan Oʻzbekiston – Hindiston erkin farmatsevtika zonasida amalga oshiriladi.
Tadbir yakunida Ishbilarmonlar kengashining keyingi majlisini Toshkent shahrida oʻtkazish toʻgʻrisida qaror qabul qilindi.
Shu kuni Gandinagar shahrida “Joʻshqin Gujarat” sammiti doirasida xalqaro savdo koʻrgazmasi ochildi. Unda Oʻzbekiston, Kanada, Fransiya, Norvegiya, Niderlandiya, Polsha, Yaponiya, Koreya Respublikasi, Tailand, Birlashgan Arab Amirliklari, Janubiy Afrika Respublikasi, Avstraliya davlatlari ctendlari namoyish etilmoqda.
Koʻrgazma maydonlarida aerokosmos va mudofaa, agrosanoat, biotexnologiya, kimyo va yoqilgʻi kimyosi, butlovchi qismlar, elektronika, ekologiya, qimmatbaho toshlar va zargarlik buyumlari, sogʻliqni saqlash, infratuzilma va megaloyihalar, farmatsevtika kabi 25 ta sektor boʻyicha xalqaro va mahalliy stendlar oʻrnatilgan. Koʻrgazmada jahon sanoatining ilgʻor brendlari yangi mahsulot va ishlanmalarini namoyish etmoqda.
Koʻrgazmaning tantanali ochilish marosimiga Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi tashrif buyurdi. Bosh vazir xalqaro pavilonlarni koʻzdan kechirish asnosida yurtimiz stendi bilan ham tanishdi.
Bugungi kunda hind ishbilarmonlari yurtimizda biznes yuritishga katta qiziqish bildirmoqda. Ayni paytda ikki mamlakat biznes doiralari koʻplab qoʻshma loyihalarni hayotga tatbiq etayotir. Farmatsevtika, sogʻliqni saqlash, turizm, tibbiyot turizmi, axborot texnologiyalari, qishloq xoʻjaligi, mineral resurslar, jumladan, rangli va noyob metallarni qazib olish, infratuzilma va zamonaviy arzon uy-joylar qurilishiga oid loyihalar ikki tomonlama hamkorlik uchun istiqbolli sanaladi.
Koʻrgazmada yurtimizning qishloq xoʻjaligi, hunarmandlik, axborot texnologiyalari kabi yetakchi tarmoqlari mahsulotlari Hindiston ishbilarmon doiralarida katta qiziqish uygʻotmoqda. Uning doirasida oʻzaro manfaatli koʻplab kelishuvlar imzolanishi rejalashtirilmoqda.
Mazkur koʻrgazma ikki davlat tadbirkorlari oʻrtasida savdo aloqalari kengayishini qoʻllab-quvvatlash, yangi qoʻshma korxonalar soni hamda oʻzaro mahsulot aylanmasini oshirishga xizmat qiladi.

Заседание Узбекско-индийского делового совета
В городе Ахмадабаде индийского штата Гуджарат 17 января состоялось первое заседание Узбекско-индийского делового совета.
Мероприятие организовано совместно Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан и Конфедерацией индийской промышленности при содействии посольства нашей страны в Индии и Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям.
Перед государственным визитом Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Индию в 2018 году в городе Нью-Дели состоялся Узбекско-индийский бизнес-форум, на котором между Конфедерацией индийской промышленности и Торгово-промышленной палатой Узбекистана было подписано соглашение о создании Узбекско-индийского делового совета. Сегодня совет становится эффективной площадкой для обсуждения возможностей привлечения инвестиций в различные сферы, развития торговых и транспортных связей, расширения транзитных коридоров, сокращения таможенных тарифов и реализации широкомасштабных проектов в свободных экономических зонах.
В заседании приняли участие сопредседатель делового совета с узбекской стороны, председатель Торгово-промышленной палаты Адхам Икрамов, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета по инвестициям Сухроб Холмурадов, сопредседатель совета с индийской стороны, президент Конфедерации индийской промышленности, заместитель председателя группы компаний "Bharti Enterprises" Раджеш Бхарти Миттал, а также руководители ведущих компаний двух стран, действующих в сферах здравоохранения, фармацевтики, сельского хозяйства, информационных технологий, электроэнергетики, строительства, туризма и гостиничного хозяйства, в химической и текстильной промышленности.
Обсуждены вопросы дальнейшего развития промышленной кооперации, привлечения индийских компаний в Узбекистан и перспективные направления организации совместных бизнес-форумов и выставок.
Между представителями узбекского бизнеса и индийскими деловыми людьми состоялся открытый диалог по налаживанию и расширению партнерства в указанных сферах и отраслях.
- Узбекско-индийский деловой совет создан с целью дальнейшего расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между нашими странами, - говорит председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан А.Икрамов. - Обсуждены вопросы сотрудничества в таких направлениях, как фармацевтика, текстильная промышленность, сфера услуг, логистика и инвестиции. Конфедерация индийской промышленности и предприниматели этой страны выразили намерение направить свои делегации в Узбекистан. Также мы достигли договоренности об открытии в Ташкенте постоянного офиса Конфедерации индийской промышленности и проведении второго заседания в октябре.
Результатом переговоров на высшем уровне является и тесное экономическое сотрудничество между Андижанской областью и штатом Гуджарат. В Андижанской области с участием индийских инвесторов ведется реализация проектов на общую сумму 206 миллионов долларов. Шесть из них связаны с фармацевтикой. Данные проекты будут реализованы в узбекско-индийской фармацевтической зоне, создаваемой в Андижане в соответствии с Указом Президента нашей страны "О создании свободной экономической зоны "Андижон-фарм" от 14 января 2019 года.
В завершение мероприятия принято решение о проведении следующего заседания Узбекско-индийского делового совета в Ташкенте.
В этот же день в городе Гандинагаре открылась международная торговая выставка в рамках саммита "Динамичный Гуджарат". В международной части выставки организованы стенды Узбекистана, Канады, Франции, Норвегии, Нидерландов, Польши, Японии, Южной Кореи, Таиланда, Объединенных Арабских Эмиратов, Южно-Африканской Республики и Австралии.
В павильонах выставки представлена индийская и зарубежная продукция в 25 секторах, таких, как аэрокосмическая и оборонная промышленность, аграрная отрасль, биотехнологии, химия и топливо, комплектующие части, электроника, экология, драгоценные камни и ювелирные изделия, здравоохранение, фармацевтика, инфраструктура и мегапроекты. Проходят презентации новинок и разработок от мировых промышленных гигантов.
Церемонию торжественного открытия выставки посетил Премьер-министр Индии Нарендра Моди. В международном павильоне выставки он ознакомился со стендом нашей страны.
Сегодня индийские деловые люди проявляют большой интерес к ведению бизнеса в нашей стране. С их участием реализуется множество совместных проектов. Перспективными направлениями партнерства являются фармацевтика, здравоохранение, туризм, в том числе медицинский, информационные технологии, сельское хозяйство, добыча минеральных ресурсов, включая цветные и редкоземельные металлы, инфраструктура и строительство современного жилья.
Представленная на выставке продукция сельского хозяйства, ремесленничества, IT-сферы нашей страны вызывает большой интерес у представителей деловых кругов Индии. В рамках мероприятия планируется заключение взаимовыгодных соглашений.
Выставка послужит расширению связей между предпринимателями двух стран, созданию новых совместных предприятий и увеличению взаимного товарооборота.