Oʻzbekiston - Hindiston ishbilarmonlar kengashi majlisi
Hindistonning Gujarat shtati Ahmadobod shahrida 17 yanvar kuni Oʻzbekiston – Hindiston ishbilarmonlar kengashining birinchi majlisi boʻlib oʻtdi.
Tadbir Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi va Hindiston sanoat konfederatsiyasi tomonidan mamlakatimizning Hindistondagi elchixonasi va Investitsiyalar boʻyicha davlat qoʻmitasi koʻmagida tashkil etildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2018 yilda Hindistonga davlat tashrifi oldidan Nyu-Dehli shahrida Oʻzbekiston – Hindiston biznes-forumi oʻtkazilib, Hindiston sanoat konfederatsiyasi va Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi oʻrtasida Oʻzbekiston – Hindiston ishbilarmonlar kengashini tashkil etish boʻyicha bitim imzolangan edi. Bugungi kunda mazkur kengash turli sohalarga investitsiyalar jalb qilish, savdo, transport aloqalarini rivojlantirish, oʻzaro tranzit yoʻlaklarini kengaytirish, bojxona tariflarini qisqartirish va erkin iqtisodiy zonalarda keng koʻlamli loyihalarni amalga oshirishda yangi imkoniyatlar maydoniga aylanmoqda.
Majlisda Oʻzbekiston tomonidan Ishbilarmonlar kengashi hamraisi, Savdo-sanoat palatasi raisi Adham Ikromov, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari, Investitsiyalar boʻyicha davlat qoʻmitasi raisi Suhrob Xolmurodov, Hindiston tomonidan Hindiston sanoat konfederatsiyasi prezidenti va “Bharti Enterprises” kompaniyalar guruhi raisi oʻrinbosari Rajesh Bxarti Mittal, shuningdek, ikki mamlakatning sogʻliqni saqlash, farmatsevtika, qishloq xoʻjaligi, axborot texnologiyalari, elektroenergetika, qurilish, kimyo va toʻqimachilik sanoati, turizm va mehmonxona ishi kabi sohalarda faoliyat yurituvchi yetakchi kompaniyalari rahbarlari ishtirok etdi.
Tadbirda ikki mamlakat kompaniyalari oʻrtasida sanoat kooperatsiyasini yanada rivojlantirish, hind kompaniyalarini Oʻzbekistonga jalb qilish, hamkorlikda biznes-forum va koʻrgazmalar tashkil qilishning istiqbolli yoʻnalishlari muhokama qilindi.
Majlisda tibbiyot, farmatsevtika, qishloq xoʻjaligi, axborot texnologiyalari, elektroenergetika, qurilish, kimyo, yengil sanoat, turizm va mehmonxona biznesi boʻyicha ish olib boradigan hind ishbilarmonlari bilan Oʻzbekiston biznes tashkilotlari ochiq muloqotga kirishdi.
– Oʻzbekiston – Hindiston ishbilarmonlar kengashi mamlakatlarimiz oʻrtasida savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish maqsadida tuzilgan, – dedi Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi A.Ikromov. – Majlisda farmatsevtika, toʻqimachilik, xizmat koʻrsatish, logistika va investitsiya yoʻnalishlarida hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Hindiston sanoat konfederatsiyasi va hind tadbirkorlari yurtimizga biznes delegatsiyalarini yuborishini maʼlum qildi. Shuningdek, Toshkentda Hindiston sanoat konfederatsiyasining doimiy ishlaydigan ofisini ochish, oktyabr oyida ikkinchi majlisni oʻtkazishga kelishib oldik.
Andijon viloyati va Gujarat shtati oʻrtasidagi iqtisodiy hamkorlik ham oliy darajadagi muzokaralar mahsulidir. Andijon viloyatida hind sarmoyadorlari ishtirokida jami 206 million dollarga teng loyihalar ustida ish boshlangan. Shulardan 6 tasi farmatsevtika sohasiga tegishli, yana 3 ta korxona bilan muzokaralar olib borilmoqda. Bu loyihalar Prezidentimizning 2019 yil 14 yanvardagi “Andijon-farm” erkin iqtisodiy zonasini tashkil etish toʻgʻrisida”gi farmoni bilan Andijonda tashkil etilgan Oʻzbekiston – Hindiston erkin farmatsevtika zonasida amalga oshiriladi.
Tadbir yakunida Ishbilarmonlar kengashining keyingi majlisini Toshkent shahrida oʻtkazish toʻgʻrisida qaror qabul qilindi.
Shu kuni Gandinagar shahrida “Joʻshqin Gujarat” sammiti doirasida xalqaro savdo koʻrgazmasi ochildi. Unda Oʻzbekiston, Kanada, Fransiya, Norvegiya, Niderlandiya, Polsha, Yaponiya, Koreya Respublikasi, Tailand, Birlashgan Arab Amirliklari, Janubiy Afrika Respublikasi, Avstraliya davlatlari ctendlari namoyish etilmoqda.
Koʻrgazma maydonlarida aerokosmos va mudofaa, agrosanoat, biotexnologiya, kimyo va yoqilgʻi kimyosi, butlovchi qismlar, elektronika, ekologiya, qimmatbaho toshlar va zargarlik buyumlari, sogʻliqni saqlash, infratuzilma va megaloyihalar, farmatsevtika kabi 25 ta sektor boʻyicha xalqaro va mahalliy stendlar oʻrnatilgan. Koʻrgazmada jahon sanoatining ilgʻor brendlari yangi mahsulot va ishlanmalarini namoyish etmoqda.
Koʻrgazmaning tantanali ochilish marosimiga Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi tashrif buyurdi. Bosh vazir xalqaro pavilonlarni koʻzdan kechirish asnosida yurtimiz stendi bilan ham tanishdi.
Bugungi kunda hind ishbilarmonlari yurtimizda biznes yuritishga katta qiziqish bildirmoqda. Ayni paytda ikki mamlakat biznes doiralari koʻplab qoʻshma loyihalarni hayotga tatbiq etayotir. Farmatsevtika, sogʻliqni saqlash, turizm, tibbiyot turizmi, axborot texnologiyalari, qishloq xoʻjaligi, mineral resurslar, jumladan, rangli va noyob metallarni qazib olish, infratuzilma va zamonaviy arzon uy-joylar qurilishiga oid loyihalar ikki tomonlama hamkorlik uchun istiqbolli sanaladi.
Koʻrgazmada yurtimizning qishloq xoʻjaligi, hunarmandlik, axborot texnologiyalari kabi yetakchi tarmoqlari mahsulotlari Hindiston ishbilarmon doiralarida katta qiziqish uygʻotmoqda. Uning doirasida oʻzaro manfaatli koʻplab kelishuvlar imzolanishi rejalashtirilmoqda.
Mazkur koʻrgazma ikki davlat tadbirkorlari oʻrtasida savdo aloqalari kengayishini qoʻllab-quvvatlash, yangi qoʻshma korxonalar soni hamda oʻzaro mahsulot aylanmasini oshirishga xizmat qiladi.

Uzbekistan – India Business Council Meeting
On January 17, the first meeting of Uzbekistan – India Business Council was held in Ahmedabad, India.
The event was organized jointly by the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan and the Confederation of Indian Industry with the assistance of Uzbekistan’s embassy in India and the State Investment Committee of the Republic of Uzbekistan.
The meeting was attended by the Co-Chair of the Business Council from the Uzbek side, Chairman of the Chamber of Commerce and Industry Adkham Ikramov, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Chairman of the State Investment Committee Sukhrob Kholmuradov, Co-Chair from the Indian side, President of Confederation of Indian Industry, Bharti Enterprises Vice-Chairman Rakesh Bharti Mittal, as well as managers of leading companies of the two countries operating in the spheres of health, pharmaceuticals, agriculture, information technologies, electric power, construction, tourism and hotel industry, in the chemical and textile industries.
Issues of further development of industrial cooperation, attraction of Indian companies to Uzbekistan and promising areas of organizing joint business forums and exhibitions were discussed.
Uzbekistan and Indian business people held an open dialogue on establishment and expansion of partnership in these areas and industries.
– Uzbekistan – India Business Council is established to further expand trade-economic and investment cooperation between our countries, – said Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan A.Ikramov. –Issues of cooperation in such areas as pharmaceuticals, textiles, services, logistics and investment were discussed. Confederation of Indian Industry and entrepreneurs of this country expressed their intention to send their delegations to Uzbekistan. We also reached an agreement on opening a permanent office of the Confederation of Indian Industry in Tashkent and holding the second meeting in October.
The result of the summit is also a close economic cooperation between Andijan region and the state of Gujarat. Projects worth 206 million USD are being implemented in Andijan region with participation of Indian investors. Six of them are related to pharmaceuticals. These projects will be implemented in Uzbekistan – India pharmaceutical zone established in Andijan in accordance with the Decree of the President of Uzbekistan “On establishment of Andijon-Pharm free economic zone” of January 14, 2019.
Following the event, it was decided to hold the next meeting of Uzbekistan – India Business Council in Tashkent.
On the same day, an international trade fair was opened in the city of Gandhinagar within the framework of Vibrant Gujarat Global Summit. In the international part of the fair, stands of Uzbekistan, Canada, France, Norway, the Netherlands, Poland, Japan, South Korea, Thailand, the United Arab Emirates, the Republic of South Africa and Australia are organized.
The pavilions of the trade fair feature Indian and foreign products in 25 sectors, such as aerospace and defense, agrarian, biotechnology, chemistry and fuel, component parts, electronics, ecology, precious stones and jewelry, healthcare, pharmaceuticals, infrastructure and mega-projects. Presentations of new products and developments from global industrial giants are held.
The opening ceremony of the fair was attended by the Prime Minister of the Republic of India Narendra Modi. In the international pavilion of the fair, he got acquainted with the stand of Uzbekistan.
The trade fair will serve to expand cooperation between businessmen of the two countries, create new joint ventures and increase mutual trade.