Oʻzbekistonda 50 million yevrolik yangi onkologik klinika bunyod etiladi
Maʼlumki, Germaniya tibbiyoti eng rivojlangan davlatlar sirasiga kiradi. Ayniqsa, onkologiya yoʻnalishida koʻplab yutuqlarga erishgan. Bu borada profilaktika, kasallikni erta aniqlash, yuqori texnologik davolash hamda reabilitatsiya borasida katta natijalarni qoʻlga kiritgani tahsinga loyiq.
Ushbu yoʻnalishda Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi hamda OPASCA German Oncology Solutions GmbH tomonidan 50 million yevro qiymatidagi eng soʻnggi texnologiya va jihozlar bilan taʼminlangan, zamonaviy klinika bunyod etish hamda Germaniyaning nufuzli Mangeym universiteti klinikasi bilan oʻzbekistonlik mutaxassislarni tayyorlash loyihasini amalga oshirish yuzasidan kelishuv imzolandi.
– Natijada, oʻta ogʻir, murakkab va gumonli holatlarga ham aniq tashxis qoʻyish va samarali davolash imkoni yuzaga keladi. Eng muhimi, ushbu zamonaviy shifoxonada germaniyalik yetakchi mutaxassis va olimlar doimiy asosda ishlaydi, – deydi Sogʻliqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov. – Bundan tashqari, Mangeym universiteti klinikasi professorlari tomonidan oʻzbekistonlik mutaxassislarni tayyorlash yoʻlga qoʻyiladi. Shu tariqa mamlakatimiz tarixida birinchi marotaba tibbiyotning barcha yoʻnalishlari boʻyicha Germaniyaning eng ilgʻor tibbiyot markazida mutaxassislarimizni muntazam tayyorlash hamda malaka oshirish tizimiga asos solindi.

В Узбекистане будет создана новая онкологическая клиника на сумму 50 миллионов евро
Известно, что Германия по развитию медицины занимает передовое место в мире. Особенно в направлении лечения онкологических заболеваний немецкие специалисты добиваются больших успехов. Достойны внимания достигаемые ими результаты по профилактике, раннему выявлению онкологических заболеваний, высокотехнологичному лечению и реабилитации больных.
В данном направлении подписано соглашение между Министерством здравоохранения и “OPASCA German Oncology Solutions GmbH” по осуществлению проекта по созданию современной клиники, обеспеченной самыми последними технологиями и оборудованием на общую сумму 50 миллионов евро, подготовке узбекистанских специалистов в клинике престижного Университета Мангейма Германии.
— В результате появится возможность для диагностирования и эффективного лечения самых тяжелых, сложных и сомнительных случаях. Самое главное, в этой современной лечебнице на постоянной основе будут работать ведущие специалисты и ученые Германии, — говорит министр здравоохранения Алишер Шадманов. — Кроме этого будет налажена подготовка узбекистанских специалистов со стороны профессоров Университета Мангейма. Таким образом, в истории нашей страны впервые заложена основа системе осуществения регулярной подготовки и переподготовки наших специалистов в медицинском центре Германии, являющемся самым передовым по всем направлениям медицины.