20 milliard soʻmga toʻrtta mahalla obod boʻldi
Fargʻona viloyati Quva tumanida “Obod qishloq”, “Obod mahalla” dasturlari asosida “Tolmozor”, “Akbarobod”, “Toshkent” va “Gʻalaba” mahalla fuqarolar yigʻinlarida keng koʻlamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirildi. Buning uchun qariyb 20 milliard soʻm mablagʻ sarflandi.
Bugun hudud qiyofasini butunlay oʻzgartirish, odamlarning turmush sharoitini yanada yaxshilash, qishloqni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish boʻyicha kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Odamlarni hayotidan rozi qilish, shahardagidek yashash sharoiti yaratish maqsadida boshlangan ezgu tashabbus katta harakatga aylandi.
Quva – Fargʻona vodiysining maftunkor maskanlaridan. Keyingi yillarda tuman aholisining turmush darajasini yuksaltirish, aholi uchun qulay madaniy-maishiy sharoitlar yaratish borasida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari yangi ish oʻrinlari ochish, aholi farovonligini oshirish, oilalar tinchligini taʼminlashning muhim omili boʻlmoqda. Buni tumandagi barcha 65 ta mahalla fuqarolar yigʻini misolida ham koʻrish mumkin.
“Obod mahalla” dasturi doirasida tumandagi “Toshkent” va “Gʻalaba” mahalla fuqarolar yigʻinida 11 milliard 898 million soʻmlikdan ortiq qurilish-obodonlashtirish ishlari amalga oshirildi. Natijada 300ta yakka tartibdagi va 39ta koʻp qavatli uy-joy taʼmirlandi, 3,4 kilometr uzunlikda ichimlik suvi tarmogʻi tortildi, 20 kilometrga yaqin tabiiy gaz tarmoqlari taʼmirlandi.
– Mahallamiz tuman markazida joylashgan boʻlsa-da, shu paytga qadar madaniy-maishiy sharoitlar yoʻq edi, – deydi “Gʻalaba” mahalla fuqarolar yigʻini raisi Parpiboy Karimov. – Yozda ichimlik suvi, qishda tabiiy gaz, elektr taʼminotida yuzaga keladigan nosozliklar aholining haqli eʼtiroziga sabab boʻlardi. “Obod mahalla” dasturi doirasida amalga oshirilgan ishlar bu boradagi muammolarni bartaraf etish imkoniyatini berdi. Shu kunga qadar 5ta koʻp qavatli uyning oqova suv tarmogʻi qurib bitkazildi, yoʻl va yoʻlaklar asfaltlandi, 7ta uyning tomi profnastil, 1ta uyning tomi shifer va 5ta uyning tomi polizol qoplamasi bilan yopildi, 13ta uyning fasad qismi toʻliq taʼmirlandi, 8 kilometrlik gaz tarmogʻi, bitta transformator punkti taʼmirdan chiqarildi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan hayotga joriy etilayotgan hayotbaxsh dasturlar hududlar obodligini taʼminlash, odamlar turmush tarzini yuksaltirish, aholini ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash borasida muhim ahamiyat kasb etmoqda.
– Sevinchimni soʻz bilan ifodalab berolmayman, – deydi Choʻlponoy Moʻydinova. – Bir xonali uyda ikki kelinim, voyaga yetgan qizim bilan yashardik. Dastur doirasida olib borilgan oʻrganishlar natijasida bizga imtiyozli tarzda namunali uy-joy berildi, oʻgʻil va kelinlarim foydali ish bilan band boʻldi. Prezidentimiz tashabbusi bilan olib borilayotgan ezgu ishlar, mahalladoshlarimizning amaliy koʻmagi, qoʻllab-quvvatlashi oilamiz tinchligi, totuvligini taʼminlayotganidan minnatdorman.
“Gʻalaba” mahalla fuqarolar yigʻinida tadbirkor Murodil Haydarov tashabbusi bilan zamonaviy savdo va maishiy xizmat koʻrsatish majmuasi qurilib, foydalanishga topshirildi. Milliy meʼmorchilik andozalari bilan uygʻunlashgan zamonaviy majmuada savdo, ishlab chiqarish va aholi kundalik ehtiyoji uchun zarur boʻlgan maishiy xizmat koʻrsatish tarmoqlari ish olib bormoqda. “Obod mahalla” dasturi asosida qad koʻtargan inshoot bir vaqtning oʻzida 300 nafar yoshlar bandligini taʼminladi.
Sirasini aytganda, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida olib borilayotgan amaliy ishlar qish chillasida ham toʻxtagani yoʻq. Buni hududlarda yuz berayotgan oʻzgarishlar, kun sayin koʻpayib borayotgan obod qishloq va mahallalar misolida ham koʻrish mumkin. Demak, xalqimiz ulkan maqsadlar bilan boshlangan ezgu islohotlarda hamjihatlikda ishtirok etmoqda.

От благоустроенных районов – к благополучной жизни
В сходах граждан махаллей "Толмозор", "Акбаробод", "Тошкент" и "Галаба" Кувинского района Ферганской области в рамках программ "Обод кишлок" и "Обод махалла" проведена широкомасштабная благоустроительная работа. На эти цели было направлено почти 20 миллиардов сумов.
Сегодня на территории района осуществляется комплекс мер по полному обновлению его облика, дальнейшему улучшению условий жизни людей, социально-экономическому развитию сел. Инициатива, целью которой было создание на селе таких же условий, как и в городе, чтобы люди были довольны своей сегодняшней жизнью, переросла в большое движение.
Кува – один из красивейших районов Ферганской долины. В последние годы здесь проводится большая работа по благоустройству и созиданию, повышению жизненного уровня и благосостояния населения, созданию новых рабочих мест и культурно-бытовых условий для сельчан, обеспечению мира и спокойствия в семьях. Это видно на примере 65 сходов граждан махаллей района.
В рамках программы "Обод махалла" в сходах граждан махаллей "Тошкент" и "Галаба" проведена благоустроительная работа более чем на 11 миллиардов 898 миллионов сумов. В результате были отремонтированы 300 индивидуальных и 39 многоэтажных домов, около 20 километров газопровода, проведен водопровод протяженностью 3,4 километра.
– Хотя наша махалля и расположена в районном центре, но до сих пор у нас не было соответствующих культурно-бытовых условий, – говорит председатель схода граждан махалли "Галаба" Парпибой Каримов. – Население предъявляло справедливые претензии по поводу нехватки питьевой воды летом, а зимой – по поводу перебоев в обеспечении природным газом и электроэнергией. Благодаря осуществленной в рамках программы "Обод махалла" работе эти проблемы были устранены. На сегодняшний день завершено строительство канализации в пяти многоэтажных домах, асфальтированы дороги и тротуары, проведены кровельные работы: крыши 7 домов покрыты профнастилом, одного дома – шифером и пяти домов – полизольным покрытием. Полностью отремонтированы фасадная часть 13 домов, а также 8 километров газопроводной сети и один трансформаторный пункт.
Осуществляемые по инициативе главы нашего государства программы по обеспечению благоустройства районов, повышению жизненного уровня людей имеют важное значение в социальной поддержке населения.
– Не могу передать словами свою радость, – говорит Чулпоной Муйдинова. – Раньше в однокомнатном доме мы жили с двумя снохами и дочерью на выданье. Изучив в рамках программы наше положение, нам на льготных условиях предоставили типовой дом, сыновья и снохи получили работу, теперь они будут заняты полезным трудом. Я очень рада и безмерно благодарна инициативам Президента и практической помощи представителей махалли, которые поддержали нашу семью и обеспечивают мирную и благополучную жизнь.
В сходе граждан махалли "Галаба" по инициативе предпринимателя Муродила Хайдарова на основе программы "Обод махалла" построен и сдан в эксплуатацию современный комплекс торгово-бытовых услуг. Здесь действуют современные торговые и сервисные центры, оказывающие различные бытовые услуги населению. Трудоустроены 300 молодых людей.
Практическая работа, проводимая в рамках программ "Обод кишлок" и "Обод махалла", не прекращалась даже холодной зимой. Это можно увидеть на примере благоустроенных сел и махаллей, которых становится все больше. Наш народ с энтузиазмом относится к проводимым в стране реформам, направленным на самые благие цели, и сам принимает в них активное участие.