Oʻzbekiston va Koreya Respublikasi Adliya vazirliklari oʻrtasidagi hamkorlik kengaymoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vaziri Ruslanbek Davletov Koreya Respublikasi Adliya vaziri Pak Sang Gi bilan uchrashdi.
Koreya Respublikasi delegatsiyasi mamlakatimizga Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligining adliya sohasidagi keng koʻlamli islohotlar jarayonida faoliyati bilan tanishish, tajriba almashish maqsadida tashrif buyurdi.
Eslatib oʻtamiz: Adliya vaziri boshchiligidagi Oʻzbekiston delegatsiyasi oʻtgan yilning 26-30 noyabr kunlari Koreya Respublikasiga ishchi tashrifi doirasida Koreya Respublikasi Adliya vazirligidagi uchrashuvi doirasida hamkasblariga Oʻzbekistonga tashrif buyurishni taklif qildi.
Tomonlar hamkorlikni yana rivojlantirish, xususan, korrupsiyaga qarshi kurash, qonun hujjatlarni ishlab chiqish va ekspertiza qilish, kadrlar tayyorlash va malakasini oshirish, xususan, xorijiy investitsiyalarni jalb etish va investitsiya iqlimini yaxshilash, yuridik xizmatlar sifati va tezkorligini oshirish sohasidagi masalalarni muhokama qildi. 2017 yilning 23 noyabrdagi ikki mamlakat Adliya vazirliklari oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisidagi memorandumga muvofiq qoʻshma loyihalarni amalga oshirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqish muhimligi taʼkidlandi. Bu esa mamlakatimizda ochilgan Janubiy Koreyaning yetakchi yuridik kompaniyalari vakolatxonalari investorlar huquqini har tomonlama himoya qilish, shartnoma-huquqiy baza sifatini oshirishga imkon beradi.
Oʻzbekiston Adliya vaziri janubiy koreyalik hamkasblarini mamlakatimizda Harakatlar strategiyasi doirasida, xususan, qonun ustuvorligini taʼminlash va sud-huquq tizimini isloh qilish sohasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli oʻzgarishlar toʻgʻrisida xabardor qildi. Bu yoʻnalish fuqarolar, tadbirkorlar, xususan, xorijiy investorlarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish kafolatlarini mustahkamlash, jinoyatchilikka qarshi kurash va huquqbuzarliklarning, ayniqsa davlat hokimiyatining barcha darajasidagi korrupsiyaning oldini olish boʻyicha chora-tadbirlarning samarasini oshirish, shuningdek, yuridik yordam va huquqiy xizmat koʻrsatish tizimini takomillashtirishga yoʻnaltirilganligi taʼkidlandi.
Koreya Respublikasi delegatsiyasi inson huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, qonunchilikni ishlab chiqish sohasida Oʻzbekiston bilan oʻzaro hamkorligini kengaytirishdan manfaatdorligini bildirdi.
Ochiq va konstruktiv muloqot doirasida Koreya Respublikasi Adliya vaziri Pak Sang Gi mamlakatimiz adliya organlari va muassasalari faoliyatidagi ijobiy oʻzgarishlarni yuqori baholadi va ularni xalqqa yaqinlashish, faoliyatining ochiqligi va shaffofligini taʼminlashga imkon berishini aytib oʻtdi.
Maʼlumot uchun: Koreya Respublikasi Adliya vazirligi-Adliya vaziri boshchiligida adliya ishlarini nazorat qiluvchi, Vazirlar Mahkamasi darajasidagi vazirlikdir. U sud taʼqibi, hukmlarni chiqarish, immigratsiya nazorati va inson huquqlarini himoya qilishga javob beradi.
Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va Koreya Respublikasi Adliya vazirligi hamkorligi Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va Koreya Respublikasi Adliya vazirligi oʻrtasida yuridik materiallarni almashish toʻgʻrisidagi kelishuv (05.10.1999y, Seul shahrida), Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va Koreya Respublikasi Hukumat qonunchiligi vazirligi oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisidagi memorandum (29.10.2009 y, Toshkent shahrida), shuningdek. Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va Koreya Respublikasi Adliya vazirligi oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisidagi memorandum (23.11.2017 y) doirasida amalga oshirilmoqda.

Министерства юстиции Узбекистана и Республики Корея расширяют сотрудничество
Министр юстиции Республики Узбекистан Русланбек Давлетов встретился с министром юстиции Республики Корея Пак Санг Ги.
Делегация Республики Корея прибыла в нашу страну с целью обмена опытом, ознакомления с деятельностью Министерства юстиции Республики Узбекистан в свете масштабных реформ в сфере юстиции.
Напомним: в ходе встречи в Министерстве юстиции Республики Корея в рамках рабочего визита делегации Узбекистана во главе с министром юстиции 26—30 ноября прошедшего года в Республику Корея узбекская сторона предложила коллегам посетить Узбекистан.
Стороны обсудили вопросы углубления сотрудничества, в том числе в сферах противодействия коррупции, разработки и экспертизы нормативно-правовых актов, подготовки и повышения квалификации кадров, в частности, организации стажировки в области привлечения иностранных инвестиций и улучшения инвестиционного климата, повышения качества и оперативности юридических услуг. Отмечалась важность разработки «Дорожной карты» по реализации совместных проектов в соответствии с Меморандумом о сотрудничестве между министерствами юстиции двух стран от 23 ноября 2017 года. По мнению узбекской стороны, открытие в нашей стране представительств ведущих южнокорейских юридических компаний будет способствовать всесторонней защите прав инвесторов, повышению качества договорно-правовой базы.
Министр юстиции Узбекистана проинформировал южнокорейских коллег о масштабных преобразованиях, осуществляемых в стране в рамках Стратегии действий, в частности, в области обеспечения верховенства закона и реформирования судебно-правовой системы. Как отмечалось, это направлено на укрепление гарантий надежной защиты прав и свобод граждан, предпринимателей, в том числе иностранных инвесторов, повышение эффективности мер по противодействию преступности и профилактике правонарушений, особенно коррупции на всех уровнях государственной власти, а также совершенствование системы оказания юридической помощи и правовых услуг.
Делегация Республики Корея выразила заинтересованность в расширении взаимодействия с Узбекистаном в сфере защиты прав и законных интересов человека, разработки законодательства.
В ходе открытого и конструктивного диалога министр юстиции Республики Корея Пак Санг Ги дал высокую оценку позитивным изменениям в деятельности органов и учреждений юстиции нашей страны, которые способствуют их сближению с народом, обеспечению открытости и прозрачности их деятельности.
Для сведений: Министерство юстиции Республики Кореи — министерство на уровне Кабинета Министров, курирующее дела юстиции во главе с министром юстиции. Оно отвечает за судебное преследование, вынесение приговоров, иммиграционный контроль и защиту прав человека.
Сотрудничество Министерства юстиции Республики Узбекистан и Министерства юстиции Республики Корея осуществляется в рамках Соглашения об обмене юридическими материалами между Министерством юстиции Республики Узбекистан и Министерством юстиции Республики Корея (05.10.1999г., г. Сеул), Меморандума о сотрудничестве между Министерством юстиции Республики Узбекистан и Министерством правительственного законодательства Республики Корея (29.10.2009 г., г. Ташкент), а также Меморандума о сотрудничестве между Министерством юстиции Республики Узбекистан и Министерством юстиции Республики Корея (23.11.2017 г.).