“Qishloq qurilish bank” va KfW IPEX-Bank oʻrtasida 50 million yevro miqdorida shartnoma imzolandi
2019-yil 14-yanvar kuni Berlinda boʻlib oʻtgan Oʻzbekiston-Germaniya biznes forumi doirasida “Qishloq qurilish bank” va KfW IPEX-Bank (Germaniya) oʻrtasida 50 mln. yevro miqdorida shartnoma imzolandi.
Imzolangan bitim KfW IPEX-Bank bilan “Qishloq qurilish bank“ oʻrtasida yirik investitsiya loyihalarini moliyalashtirish uchun minimal summasi 3 mln. yevro va 10 yilgacha muddatga moʻljallangan uzoq muddatli kredit liniyasini taqdim etishda yangi hamkorlikni yoʻlga qoʻyishni nazarda tutadi.
Shartnoma doirasida Germaniya, Yevropa ittifoqi va boshqa davlatlardan zamonaviy uskunalarni sotib olish va yuqori qoʻshimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishni tashkil etish maqsadlariga sarmoyalar yoʻnaltirish koʻzda tutilmoqda. Bu esa kichik biznes korxonalari salohiyatini, ishlab chiqarish quvvatlarini yanada oshirishga va yangi ish oʻrinlariga zamin yaratadi.
Oʻzbekiston va Germaniya moliya muassasalarining oʻzaro hamkorligi davlatlarimiz oʻrtasida shiddat bilan rivojlanayotgan iqtisodiy hamkorlik munosabatlari rivojiga xizmat qiladi.
KfW IPEX-Bank KfW guruhining bank birligi boʻlib, u 2008 yilda guruh aʼzosi sifatida tashkil etilgan. KfW IPEX-Banking asosiy vazifasi - loyiha va eksportni moliyalashtirish sohalarida Germaniya va Yevropadagi kompaniyalarning iqtisodiyoti va faoliyatini qoʻllab-quvvatlashdan iborat. Bank aktivlari 30,1 mlrd. AQSH dollarini tashkil etadi.

Между банком “Кишлок курилиш банк” и KfW IPEX-Bank подписан договор на 50 миллионов евро
14 января 2019 года в рамках проходившего в Берлине Узбекско-Германского бизнес-форума между банком “Кишлок курилиш банк” и KfW IPEX-Bank подписан договор на 50 миллионов евро.
Подписанное соглашение предусматривает налаживания нового сотрудничества между KfW IPEX-Bank и «Кишлок курилиш банк» по предоставлению долгосрочной кредитной линии минимум на 3 млн. евро сроком до 10 лет.
В рамках договора намечается инвестировать средства на приобретение из Германии, Европейского союза и из других стран современного оборудования и организации производства продукции с высокой добавленной стоимостью, что создаст предпосылки для дальнейшего повышения потенциала малого бизнеса и производственных мощностей, а также для создания новых рабочих мест.
Узы сотрудничества между финансовыми учреждениями Узбекистана и Германии послужат укреплению экономических партнерских отношений, стремительно развивающихся между нашими странами.
KfW IPEX-Bank – это один из банков группы KfW, основанный в 2008 году как член этой группы. Основная задача KfW IPEX-Bank –экономическая поддержка немецких и европейских компаний в сфере финансирования проектов и экспорта.Активы банка составляют 30,1 млрд. Долларов США.