“Qishloq qurilish bank” va KfW IPEX-Bank oʻrtasida 50 million yevro miqdorida shartnoma imzolandi
2019-yil 14-yanvar kuni Berlinda boʻlib oʻtgan Oʻzbekiston-Germaniya biznes forumi doirasida “Qishloq qurilish bank” va KfW IPEX-Bank (Germaniya) oʻrtasida 50 mln. yevro miqdorida shartnoma imzolandi.
Imzolangan bitim KfW IPEX-Bank bilan “Qishloq qurilish bank“ oʻrtasida yirik investitsiya loyihalarini moliyalashtirish uchun minimal summasi 3 mln. yevro va 10 yilgacha muddatga moʻljallangan uzoq muddatli kredit liniyasini taqdim etishda yangi hamkorlikni yoʻlga qoʻyishni nazarda tutadi.
Shartnoma doirasida Germaniya, Yevropa ittifoqi va boshqa davlatlardan zamonaviy uskunalarni sotib olish va yuqori qoʻshimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishni tashkil etish maqsadlariga sarmoyalar yoʻnaltirish koʻzda tutilmoqda. Bu esa kichik biznes korxonalari salohiyatini, ishlab chiqarish quvvatlarini yanada oshirishga va yangi ish oʻrinlariga zamin yaratadi.
Oʻzbekiston va Germaniya moliya muassasalarining oʻzaro hamkorligi davlatlarimiz oʻrtasida shiddat bilan rivojlanayotgan iqtisodiy hamkorlik munosabatlari rivojiga xizmat qiladi.
KfW IPEX-Bank KfW guruhining bank birligi boʻlib, u 2008 yilda guruh aʼzosi sifatida tashkil etilgan. KfW IPEX-Banking asosiy vazifasi - loyiha va eksportni moliyalashtirish sohalarida Germaniya va Yevropadagi kompaniyalarning iqtisodiyoti va faoliyatini qoʻllab-quvvatlashdan iborat. Bank aktivlari 30,1 mlrd. AQSH dollarini tashkil etadi.

Qishloq Qurilish Bank and KfW IPEX-Bank sign an agreement amounting to 50 million euros
On January 14, Qishloq Qurilish Bank and KfW IPEX-Bank signed an agreement amounting to 50 million euros within the framework of Uzbekistan – Germany Business Forum, in Berlin.
The signed agreement provides for new cooperation between KfW IPEX-Bank and Qishlok Qurilish Bank on providing a long-term credit line of at least three million euros for up to 10 years.
According to Qishloq Qurilish Bank, Within the framework of the agreement, it is planned to invest funds for purchasing modern equipment and organization of production of high value-added products from Germany, the European Union and other countries, which will create prerequisites for further improving small business and production capacities, as well as for creating new jobs.
Cooperation between the financial institutions of Uzbekistan and Germany will serve to strengthen economic partnership that are rapidly developing between the two countries.
KfW IPEX-Bank is one of the banks of the KfW Group, founded in 2008 as a member of this group. The main task of KfW IPEX-Bank is economic support of German and European companies in financing projects and exports. The bank’s assets amount to 30.1 billion USD.