Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Hindiston Respublikasiga amaliy tashrifiga doir
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modining taklifiga binoan “Joʻshqin Gujarat – 2019” IX xalqaro investitsiya sammitida ishtirok etish uchun 2019-yil 17-18-yanvar kunlari ushbu mamlakatda amaliy tashrif bilan boʻladi.
Davlatimiz rahbari sammit yalpi sessiyasida nutq soʻzlaydi, shuningdek, Oʻzbekiston – Hindiston hamkorligi, xalqaro va mintaqaviy siyosat masalalarini muhokama qilish uchun Bosh vazir Narendra Modi bilan muzokaralar oʻtkazadi.
Bosh vazir Narendra Modi tashabbusi bilan 2003-yildan buyon Gandinagar shahrida oʻtkazib kelinayotgan “Joʻshqin Gujarat” sammiti mintaqadagi eng yirik xalqaro forum hisoblanadi. Unda davlat va hukumat rahbarlari, vazirlar, xalqaro tashkilot va transmilliy korporatsiyalar rahbarlari, yetakchi tahlilchilar, ekspertlar ishtirok etadi.
Anʼanaga koʻra, global iqtisodiyotni rivojlantirish, savdo sohasidagi sheriklikni kengaytirish, investitsiyalar jalb qilish, ilgʻor texnologiyalar va bilimlar almashishga doir dolzarb masalalar forum ishtirokchilari diqqat markazida boʻladi.

О рабочем визите Президента Республики Узбекистан в Республику Индия
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17-18 января 2019 года по приглашению Премьер-министра Республики Индия Нарендры Моди посетит эту страну с рабочим визитом для участия в 9-м Международном инвестиционном саммите «Динамичный Гуджарат – 2019».
Глава нашего государства выступит с речью на пленарной сессии саммита, а также проведет переговоры с Премьер-министром Нарендрой Моди для обсуждения актуальных вопросов узбекско-индийского сотрудничества, международной и региональной политики.
Саммит «Динамичный Гуджарат», проводимый в городе Гандинагар по инициативе Премьер-министра Нарендры Моди с 2003 года, является крупнейшим международным форумом в регионе. Его участники – это главы государств и правительств, министры, руководители международных организаций и транснациональных корпораций, ведущие аналитики и эксперты.
Традиционно в центре внимания участников этого форума находятся актуальные вопросы развития глобальной экономики, расширения партнерства в сфере торговли, привлечения инвестиций, широкого обмена передовыми технологиями и знаниями.