O‘zbekiston milliy metrologiya instituti hamda Bosniya va Gersegovina milliy metrologiya instituti o‘rtasidagi O‘zaro anglashuv memorandumi ijrosi ta’minlanmoqda
O‘zbekiston milliy metrologiya instituti (O‘zMMI) hamda Bosniya va Gersegovina milliy metrologiya instituti (IMBiH) o‘rtasidagi O‘zaro anglashuv memorandumini amalga oshirish doirasida 2018 yil 23 dekabrdan 26 dekabrgacha davrda Toshkent shahrida O‘zMMI rahbariyati va IMBiH direktori janob Ziyad Dzemich o‘rtasida ishga oid uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
IMBiH quyidagi xalqaro va hududiy tashkilotlar a’zosi hisoblanadi:
Xalqaro o‘lchov va tarozilar byurosi (BIPM) / O‘lchov va tarozilar bosh konferensiyasi (CGPM) – 2011 yildan assotsiatsiyalangan a’zo;
Metrologiya sohasidagi tadqiqotlar bo‘yicha Yevropa dasturi (EMRP) – 2013 yildan a’zo;
Milliy metrologiya institutlari Yevropa assotsiatsiyasi (EURAMET) – 2009 yildan a’zo;
Xalqaro asillik (probirnaya) laboratoriyalar assotsiatsiyasi (IAAO) – 2010 yildan kuzatuvchi;
Xalqaro qonunlashtiruvchi metrologiya tashkiloti (OIML) – 1997 yil martdan muhbir-a’zo;
Qonunlashtiruvchi metrologiya bo‘yicha Yevropa hamkorligi (WELMEC) – 2009 yildan assotsiatsiyalangan a’zo.
Ishga oid uchrashuv O‘zMMI laboratoriyalarining joriy etilgan sifat menejmenti tizimi, xodimlarning texnik bilim darajasi hamda laboratoriyalarning kalibrlash va o‘lchash imkoniyatlarga doir faoliyati bilan tanishishga qaratildi.
Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi hamda Bosniya va Gersegovina milliy metrologiya institutlari ilg‘or xodimlarining tajriba va texnik bilim almashishi, ikki tomonlama amaliyot va treninglar o‘tkzish, shuningdek laboratoriyalararo solishtirishlarda, shu jumladan hududiy metrologiya tashkilotlari doirasida, birgalikda ishtirok etish to‘g‘risidagi kelishuvlarga erishdi.
Respublikaning kalibrlash xizmatlariga bo‘lgan ehtiyojlarining tahlilini hisobga olgan holda, metrologiyaning massa va u bilan bog‘liq kattaliklar (massa, bosim), termometriya va issiqlik fizikasi, elektr va magnetizm kabi sohalarini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
O‘zMMI laboratoriyalarining, muhim jihatlari hozirgi paytda kelishish bosqichida bo‘lgan, Milliy o‘lchash etalonlarining hamda milliy metrologiya institutlari tomonidan beriladigan kalibrlash va o‘lchash natijalarining o‘zaro e’tirof etilishi to‘g‘risidagi kelishuvda (CIPM MRA) faol ishtirok etishiga erishishga qaratilgan Hamkorlik dasturining imzolanishi uchrashuv natijasi bo‘ladi.

Реализация Меморандума о взаимопонимании между Узбекским национальным институтом метрологии и национальным метрологическим институтом Боснии и Герцеговины
В рамках реализации Меморандума о взаимопонимании между Узбекским национальным институтом метрологии (УзНИМ) и Национальным метрологическим институтом Боснии и Герцеговины (IMBiH), в период с 23 по 26 декабря 2018 года в городе Ташкент состоялась рабочая встреча руководства УзНИМ и директора IMBiH г-на Зияда Дземич.
IMBiH является членом в международных и региональных организациях
Международное бюро мер и весов (BIPM) / Генеральная конференция мер и весов (CGPM) – ассоциированный член с 2011;
Европейская программа по исследованиям в метрологии (EMRP) - член с 2013;
Европейская ассоциация национальных метрологических институтов (EURAMET) - член с 2009;
Международная ассоциация пробирных лабораторий (IAAO) – наблюдатель с 2010;
Международная организация по законодательной метрологии (OIML) – член-корреспондент с марта 1997;
Европейское сотрудничество по законодательной метрологии (WELMEC) – ассоциированный член с 2009.
Рабочая встреча направлена на ознакомление с деятельностью лабораторий УзНИМ в части внедренной системы менеджмента качества, уровня технических знаний персонала и калибровочных и измерительных возможностей лабораторий.
Стороны достигли договоренности об обмене опытом и техническими знаниями передовых сотрудников национальных метрологических институтов Республики Узбекистан и Боснии и Герцеговины, двустороннем проведении стажировок и тренингов, а также совместном участии в межлабораторных сличениях, в том числе в рамках региональных метрологических организаций.
С учетом проведенного анализа потребностей республики в калибровочных услугах, особое внимание уделяется развитию таких областей метрологии как масса и связанные с ней величины (масса, давление), термометрия и теплофизика, электричество и магнетизм.
Результатом встречи станет подписание Программы сотрудничества, нацеленной на достижение активного участия лабораторий УзНИМ в Договоренности о Взаимном признании национальных измерительных эталонов и результатов калибровки и измерений, выдаваемых национальными метрологическими институтами (CIPM MRA), ключевые аспекты которой находятся на этапе согласования в настоящее время.