“Agrobank” Germaniya banklari bilan muhim kelishuvlarni imzoladi
Mamlakatimizda hozirgi kunda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar natijasida xorijiy investitsiyalarni jalb etish koʻlami sezilarli oshmoqda. Berlinda oʻtkazilayotgan Oʻzbekiston-Germaniya ishbilarmonlari biznes-forumi tijorat banklari uchun faol investitsiya muhitini yaratib berayotgani bilan yanada ahamiyatli boʻlmoqda.
Xalqaro forum doirasida “Agrobank” aksiyadorlik tijorat banki ilk bor 150 million Yevro miqdorida kredit liniya mablagʻlarini jalb qilish boʻyicha “Landesbank BadenWurttemberg” hamda “Commerz Bank AG” banklari bilan kelishuvlar imzoladi.
Kelishuvlar doirasida joriy yil 1-choragida toʻrtta yirik sanoat korxonalarining istiqbolli loyihalariga 65 million Yevro miqdorida kredit mablagʻlari ajratiladi. Buning hisobiga 1500 dan ortiq yangi ish oʻrinlari yaratiladi.
Mazkur kelishuvlar Germaniya moliya institutlari bilan ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish va investitsiya faoliyatini kengaytirishga xizmat qiladi.

Agrobank signs agreements with Germany’s banks
Uzbekistan – Germany business forum that is being held in Berlin contributes to creation of an active investment environment for commercial banks.
Within the framework of the international forum, Agrobank signed an agreement with Landesbank Baden Wurttemberg and Commerz Bank AG on raising funds of the credit line for 150 million euros.
Within the framework of the agreements, 65 million euros of loan funds will be allocated for promising projects of four large industrial enterprises in the first quarter this year. Due to this, more than 1500 new jobs will be created.
These agreements will serve to development of bilateral relations with German financial institutions and expansion of investment activities.