Isroil rivojlanishining uch ustunini Oʻzbekistonda qurish imkoniyatlari muhokama qilindi
Innovatsion rivojlanish vazirligida Isroilning kompaniyasining ijrochi direktori Rotem Gans (Rotem Ganz) va Isroil Oʻzbek savdo palatasining Bosh direktori Sari Svi (Sari Zvi) bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Mehmonlarni Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov, vazir oʻrinbosari Yoʻlbarsxon Mansurov qabul qildi, yigʻilishda vazirlikning boshqa masʼul xodimlari ham ishtirok etdi.
“TecTum” kompaniyasi tadbirkorlikni rivojlantirish maqsadida kichik va oʻrta biznes ehtiyojlarini, muammolarni va texnologik kamchiliklarni inobatga olgan holda munitsipal va mahalliy sheriklar bilan hamkorlik qiladi.
Kompaniya texnologik tahlil va tadqiqotlardan foydalanib, biznesning eng muhim ehtiyojlarini belgilovchi oʻsish sektorlarini yaratish uchun ekotizimning eng muhim ishtirokchilari, jumladan, mahalliy va federal hukumat vakillari, notijorat tashkilotlari bilan birgalikda oʻz faoliyatini olib boradi.
Koʻp yillar davomida kompaniya Isroil ekotizimining uch ustunini ­­­­­­­­­˗ metodologiya, texnologiya, infratuzilmani aniqlash boʻyicha tadqiqotlar oʻtkazib kelmoqda. Endilikda esa ularni boshqa davlatlarga ham tatbiq etish orqali mamlakatlararo munosabatlarni yanada mustahkamlashga kirishmoqda.
˗ Isroil bilan Oʻzbekistonning oʻxshash tomonlari bisyor, ­ ˗ dedi Rotem Gans. ˗ Deylik, bizda ham, sizning yurtingizda ham suv tanqisligi mavjud. Shu bilan birga hamisha navqiron xalqimiz bor. Isroil juda qisqa muddatlarda texnologiyalar orqali oʻz iqtisodini tiklab oldi, dunyodagi innovatsiyalarni turli sohalarga tatbiq qilish orqali rivojlangan mamlakatlar qatoriga qoʻyildi. Oʻylaymanki, Oʻzbekistonga ham Isroil tajribasini joriy qilish orqali turli sohalarda muvaffaqiyatlarga erishish mumkin. Isroillik investorlarni Oʻzbekistondagi muayyan soha vakillari bilan hamkorligi, rivojlangan mamlakatlarda ijobiy natijalar bergan texnologiyalarni transfer qilish orqali yurtingiz rivojlanishiga hissa qoʻshishga umid qilamiz.
Muzokaralar davomida respublikamiz qishloq xoʻjaligi va sanoatidagi mavjud muammolarni isroillik kompaniya vakillari ishtirokida hal qilish masalalari muhokama qilindi. Xususan, qishloq xoʻjaligi mahsulotlarining unumdorligini, ishlab chiqarish samaradorligini oshirish maqsadida mavjud kamchiliklar, muammolarni aniqlash, ularni tahlil qilish va ularni yechishning qadamma-qadam rejasini ishlab chiqish zaruriyati bugungi kun talabi ekanligi qayd etildi.

Обсуждены возможности внедрения трех двигателей развития Израиля в Узбекистане
В Мининновации состоялась встреча с исполнительным директором Израильской компании Ротемом Ганцом(Rotem Ganz) и Генеральным директором Израильско-Узбекской торговой палаты Сари Цви (Sari Zvi). Гостей приняли Министр инновационного развития Иброхим Абдурахмонов, заместитель министра Йулбарсхон Мансуров, на собрании также приняли участие другие ответственные лица министерства.
Компания  "TecTum" сотрудничает с муниципалитетами и местными партнерами в целях развития предпринимательства, учитывая потребности малого и среднего бизнеса, уязвимые места и технологические пробелы.
Компания также взаимодействует с местными и федеральными правительствами, некоммерческими организациями и ключевыми игроками в экосистеме для создания секторов роста, в которых определяются приоритеты глобальных потребностей бизнеса, используя технологический анализ и исследования.
В течение многих лет компания проводила исследования, чтобы определить три основных двигателя израильской экосистемы. Теперь компания привносит это повсюду: методология, технология, инфраструктура.
˗ Между Израилем и Узбекистаном много схожих сторон, - говорит Ротем Ганц. ˗ Например, и у нас, и в вашей стране существуют проблемы с водой. Но вместе с тем наши народы трудолюбивы. Израиль в короткие сроки восстановил свою экономику благодаря технологиям, а путем внедрения мировых инноваций Израиль встал в один ряд с развитыми странами. Думаю, израильский опыт в некоторой степени поможет Узбекистану добиться успехов во многих сферах. Мы надеемся, что сотрудничество израильских инвесторов с представителями определенных отраслей Узбекистана путем трансфера технологий, показавших положительный результат в развитых странах, внесет вклад в развитие вашего государства.
В ходе переговоров были обсуждены вопросы решения существующих проблем в сельском хозяйстве и индустрии с участием представителей израильских компаний. В частности, отмечено, что необходимость выявления существующих недостатков и проблем с целью повышения плодородия продуктов сельского хозяйства, эффективности производительности, и их последовательное решение – это требование сегодняшнего времени.