Samarqand shahrida xalq deputatlari viloyat kengashining navbatdan tashqari sessiyasi boʻlib oʻtmoqda.
Sessiyada Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev yurtimiz ravnaqi yoʻlida fidokorona mehnat qilayotgan Samarqand ahliga chuqur hurmatini bildirib, iqtisodiy-ijtimoiy sohalarni rivojlantirish, xalqimiz hayotini yaxshilash boʻyicha viloyatda ham koʻp ishlar qilinayotganini taʼkidladi.
Jumladan, “Obod qishloq”, “Obod mahalla” dasturlari doirasida yigirma toʻqqizta qishloq, toʻrtta mahallada qariyb 200 milliard soʻmlik qurilish va obodonlashtirish ishlari amalga oshirilgan. Oʻtgan yili 1 ming 500 kvartirali 36 ta koʻp qavatli uy, 2 ming 349 ta arzon uy-joy barpo etilib, egalariga topshirilgan. Oltmishga yaqin davlat bolalar bogʻchasi qurilib, 356 ta xususiy maktabgacha taʼlim muassasasi tashkil etilgan. Sogʻliqni saqlash, ayollarni qoʻllab-quvvatlash, kommunal tarmoqlarni rekonstruksiya qilish boʻyicha ham aniq manzilli ishlar bajarilgan.
Davlatimiz rahbari Germaniyaning yetakchi universitetlari bilan hamkorlik oʻrnatib, Samarqandda “raqamli iqtisodiyot” uchun kadrlar tayyorlashni yoʻlga qoʻyish boʻyicha koʻrsatma berdi.
Ayni paytda Prezidentimiz viloyat iqtisodiyotini rivojlantirish, investitsiyalar jalb etishni faollashtirish boʻyicha galdagi vazifalarni koʻrsatib oʻtmoqda. Sessiyada Samarqand viloyatiga hokim tasdiqlanishi kutilmoqda.

В повестку сессии включен организационный вопрос
На сессии Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выразил глубокое уважение жителям области, самоотверженно трудящимся во имя процветания страны, отметил проводимую масштабную работу по развитию социальной сферы и экономики, улучшению жизни народа.
\В частности, в рамках программ «Обод кишлок», «Обод махалла» в девяти селах и четырех махаллях выполнены строительные и благоустроительные работы почти на 200 миллиардов сумов. В прошлом году построены 36 многоэтажных домов на 1,5 тысяч квартир, 2 тысячи 349 доступных домов. Возведены около 60 государственных детских садов, открыты 356 негосударственных учреждений дошкольного образования. Проделана конкретная работа по развитию здравоохранение, поддержке женщин, реконструкции коммунальных сетей.
Глава государства поручил установить сотрудничество с ведущими университетами Германии и наладить в Самарканде подготовку кадров в области "цифровой экономики".
Президент определит дальнейшие задачи по развитию экономики региона, активизации привлечения инвестиций. На сессии ожидается утверждение хокима Самаркандской области.