“Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” Davlat dasturi loyihasi jamoatchilik muhokamasi uchun taqdim etildi
2019-01-05 | Jamiyat
“Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” Davlat dasturi loyihasini yanada takomillashtirish hamda fuqarolar bilan maslahatlashgan holda ishlab chiqish maqsadida jamoatchilik muhokamasi uchun taqdim etildi.
2019-yil Davlat dasturi loyihasi 253 ta banddan iborat boʻlib, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yilning 28-dekabr kuni Oliy Majlisga tadqim etgan murojaatnomasida belgilab berilgan asosiy gʻoya va takliflari hamda 2017–2021-yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasida belgilangan asosiy vazifalarni inobatga olgan holda ishlab chiqildi.
Hujjat loyihasi bilan “Taraqqiyot strategiyasi” markazi tomonidan maxsus yaratilgan 2019.strategy.uz veb-sayti yoki Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portali orqali tanishish, fikr va takliflarni bildirish mumkin.
Shuningdek, jamoatchilik muhokamalari doirasida fuqarolar, xalqaro ekspertlar, tegishli vazirlik va idora mutaxassislari, biznes doira hamda fuqarolik jamiyatining boshqa instutlari vakkillari ishtirokida davra suhbatlari, munozalar, ochiq muloqotlar oʻtkazilishi ham rejalashtirilgan.
Keng jamoatchilik vakillari, mahalliy va xalqaro ekspertlar ishtirokida boʻlib oʻtishi kutilayotgan muhokamalar davomida kelib tushgan barcha fikr va takliflar natijasida Davlat dasturi loyihasi yanada takomillashtiriladi.
“Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” Davlat dasturi loyihasi jamoatchilik muhokamalari 2019-yilning 15-yanvariga qadar oʻtkazilishi rejalashtirilgan. Hujjat loyihasi bilan quyidagi havola orqali tanishish mumkin:
2019.strategy.uz
https://regulation.gov.uz/ru/document/1678
Eslatib oʻtamiz, “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili”, “Faol tadbirkorlik, innovatsion gʻoyalar va texnologiyalarni qoʻllab-quvvatlash yili” davlat dasturlari ham fuqarolar bilan maslahatlashgan, fikr va takliflarni inobatga olgan holda ishlab chiqilgan edi.

Проект государственной программы 2019 года представлен на общественное обсуждение
Проект Государственной программы «Год активных инвестиций и социального развития» в целях дальнейшего совершенствования путем согласования с гражданами представлен на общественное обсуждение.
В проекте Госпрограммы на 2019 год, включающая в себя 253 пункта, нашли отражение механизмы воплощения в жизнь идей и установок, определенных Президентом Узбекистана в послании Олий Мажлису 28 декабря 2018 года, а также задачи, обозначенные в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017—2021 годах.
Все желающие могут ознакомиться с проектом документа на веб-сайте 2019.strategy.uz, специально запущенный Центром «Стратегия развития» или на портале СОВАЗ и оставить свои предложения и комментарии.
Кроме того, в рамках общественных обсуждений запланировано проведение ряда круглых столов, дискуссий и пресс-конференций с участием зарубежных и местных экспертов, специалистов соответствующих министерств и ведомств, представителей бизнес кругов и других институтов гражданского общества.
По результатам поступивших мнений и предложений от представителей широкой общественности и экспертов проект Госпрограммы будет доработан и только после этого будет принята.
Общественные обсуждения проекта Госпрограммы «Год активных инвестиций и социального развития» продлятся до 15 января 2019 года. С документом более подробно можно ознакомиться на следующих веб-сайтах:
https://2019.strategy.uz
https://regulation.gov.uz/ru/document/1678
Напомним, что Государственные программы «Год диалога с народом и интересов человека» и «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий» были также приняты после общественного обсуждения.