“Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” Davlat dasturi loyihasi jamoatchilik muhokamasi uchun taqdim etildi
2019-01-05 | Jamiyat
“Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” Davlat dasturi loyihasini yanada takomillashtirish hamda fuqarolar bilan maslahatlashgan holda ishlab chiqish maqsadida jamoatchilik muhokamasi uchun taqdim etildi.
2019-yil Davlat dasturi loyihasi 253 ta banddan iborat boʻlib, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yilning 28-dekabr kuni Oliy Majlisga tadqim etgan murojaatnomasida belgilab berilgan asosiy gʻoya va takliflari hamda 2017–2021-yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasida belgilangan asosiy vazifalarni inobatga olgan holda ishlab chiqildi.
Hujjat loyihasi bilan “Taraqqiyot strategiyasi” markazi tomonidan maxsus yaratilgan 2019.strategy.uz veb-sayti yoki Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portali orqali tanishish, fikr va takliflarni bildirish mumkin.
Shuningdek, jamoatchilik muhokamalari doirasida fuqarolar, xalqaro ekspertlar, tegishli vazirlik va idora mutaxassislari, biznes doira hamda fuqarolik jamiyatining boshqa instutlari vakkillari ishtirokida davra suhbatlari, munozalar, ochiq muloqotlar oʻtkazilishi ham rejalashtirilgan.
Keng jamoatchilik vakillari, mahalliy va xalqaro ekspertlar ishtirokida boʻlib oʻtishi kutilayotgan muhokamalar davomida kelib tushgan barcha fikr va takliflar natijasida Davlat dasturi loyihasi yanada takomillashtiriladi.
“Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” Davlat dasturi loyihasi jamoatchilik muhokamalari 2019-yilning 15-yanvariga qadar oʻtkazilishi rejalashtirilgan. Hujjat loyihasi bilan quyidagi havola orqali tanishish mumkin:
2019.strategy.uz
https://regulation.gov.uz/ru/document/1678
Eslatib oʻtamiz, “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili”, “Faol tadbirkorlik, innovatsion gʻoyalar va texnologiyalarni qoʻllab-quvvatlash yili” davlat dasturlari ham fuqarolar bilan maslahatlashgan, fikr va takliflarni inobatga olgan holda ishlab chiqilgan edi.

Draft State Program 2019 is submitted for public discussion
The Draft State Program “Year of Active Investments and Social Development” is submitted for public discussion.
The Draft State Program for 2019, which includes 253 paragraphs, reflects the mechanisms for implementing the ideas and tasks identified by the President of Uzbekistan in the Address to the Oliy Majlis on December 28, 2018, as well as the tasks outlined in the Action Strategy for five priority areas of development of Uzbekistan in 2017-2021.
Anyone can become acquainted with the draft document on the website 2019.strategy.uz, specially launched by the Development Strategy Center or on the portal of impact assessment system of legislation and leave their suggestions and comments.
According to the Development Strategy Center, roundtables, discussions and press conferences with participation of foreign and local experts, specialists of relevant ministries and agencies, representatives of business circles and other civil society institutions are planned to be held within the framework of public discussions.
According to the results of the received opinions and proposals from representatives of the general public and experts, the Draft State Program will be finalized and only after that will be adopted.
Public discussions of the Draft State Program “Year of Active Investments and Social Development” will last until January 15, 2019.