Oʻzbekiston 2019 yilda nufuzli musobaqalarga mezbonlik qiladi
Yangi 2019 yilda ham sportchilarimiz koʻplab yirik musobaqalarda ishtirok etadi. Oʻzbekning hech kimdan kam boʻlmagan va kam boʻlmaydigan muzaffar sportchilari joriy yilgi sport mavsumida 2020 yil Tokio shahri (Yaponiya)da boʻlib oʻtadigan XXXII yozgi Olimpiya va XVI Paralimpiya oʻyinlariga yoʻllanma beruvchi bir qator chempionat va turnirlarda, 2 ta kompleks musobaqada, 128 ta jahon chempionatida, 96 ta Osiyo birinchiligida hamda 700 dan ortiq xalqaro musobaqada ishtirok etishi rejalashtirilgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligidan xabar berishlaricha, mamlakatimiz ushbu yilda tennis, badiiy gimnastika, velosport, dzyudo, kurash, taekvondo (WTF), karate (WKF), uloq koʻpkari, baydarka va kanoeda eshkak eshish, ot sporti, qilichbozlik va sambo boʻyicha oʻtadigan jahon va qitʼa chempionatlari, xalqaro turnirlar boʻyicha jami 34 ta nufuzli musobaqaga mezbonlik qiladi.
Sportchilarimizning mazkur musobaqalarda munosib ishtirok etishiga zamin tayyorlashda Prezidentimizning 2017 yil 9 martdagi Oʻzbekiston sportchilarini 2020 yil Tokio shahri (Yaponiya)da boʻlib oʻtadigan XXXII yozgi Olimpiya va XVI Paralimpiya oʻyinlariga tayyorlash toʻgʻrisidagi qarori muhim dasturilamal boʻlmoqda.
Oʻzbek sportchilari bu yilgi sport musobaqalarida ham ulkan zafarlarni qoʻlga kiritib, mamlakatimiz dovrugʻini yanada yuksaltirishiga ishonamiz.

В Узбекистане пройдут престижные соревнования
И в новом 2019 году наши спортсмены примут участие во многих крупных соревнованиях. Планируется успешное участие никому ни в чем не уступающих узбекских спортсменов в ряде чемпионатов и турниров, двух комплексных соревнованиях, 128 чемпионатах мира, 96 первенствах Азии и более 700 международных соревнованиях за путевки на XXXII летние Олимпийские и XVI Паралимпийские игры в Токио (Япония).
По сведениям Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан, в текущем году наша страна будет принимать спортсменов 34 престижных соревнований, чемпионатов мира и континента, международных турниров по теннису, художественной гимнастике, велоспорту, дзюдо, борьбе, таэквондо (WTF), каратэ (WKF), улок-купкари, гребле на байдарках и каноэ, конному спорту, фехтованию и самбо.
Важным руководством в создании прочной основы для достойного участия наших спортсменов в данных соревнованиях служит постановление нашего Президента о подготовке узбекских спортсменов к участию в XXXII летних Олимпийских и XVI Паралимпийских играх 2020 года в Токио (Япония) от 9 марта 2017 года.
Верим, что узбекские спортсмены достигнут больших успехов и на соревнованиях нынешнего года, еще больше прославят нашу Родину.