Oʻzbekiston 2019 yilda nufuzli musobaqalarga mezbonlik qiladi
Yangi 2019 yilda ham sportchilarimiz koʻplab yirik musobaqalarda ishtirok etadi. Oʻzbekning hech kimdan kam boʻlmagan va kam boʻlmaydigan muzaffar sportchilari joriy yilgi sport mavsumida 2020 yil Tokio shahri (Yaponiya)da boʻlib oʻtadigan XXXII yozgi Olimpiya va XVI Paralimpiya oʻyinlariga yoʻllanma beruvchi bir qator chempionat va turnirlarda, 2 ta kompleks musobaqada, 128 ta jahon chempionatida, 96 ta Osiyo birinchiligida hamda 700 dan ortiq xalqaro musobaqada ishtirok etishi rejalashtirilgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligidan xabar berishlaricha, mamlakatimiz ushbu yilda tennis, badiiy gimnastika, velosport, dzyudo, kurash, taekvondo (WTF), karate (WKF), uloq koʻpkari, baydarka va kanoeda eshkak eshish, ot sporti, qilichbozlik va sambo boʻyicha oʻtadigan jahon va qitʼa chempionatlari, xalqaro turnirlar boʻyicha jami 34 ta nufuzli musobaqaga mezbonlik qiladi.
Sportchilarimizning mazkur musobaqalarda munosib ishtirok etishiga zamin tayyorlashda Prezidentimizning 2017 yil 9 martdagi Oʻzbekiston sportchilarini 2020 yil Tokio shahri (Yaponiya)da boʻlib oʻtadigan XXXII yozgi Olimpiya va XVI Paralimpiya oʻyinlariga tayyorlash toʻgʻrisidagi qarori muhim dasturilamal boʻlmoqda.
Oʻzbek sportchilari bu yilgi sport musobaqalarida ham ulkan zafarlarni qoʻlga kiritib, mamlakatimiz dovrugʻini yanada yuksaltirishiga ishonamiz.

Uzbekistan to host prestigious championships
In 2019, athletes of Uzbekistan will take part in many major championships. Successful participation of Uzbekistan’s athletes in a number of championships and tournaments, two complex championships, 128 world championships, 96 Asian championships and over 700 international championships for the XXXII Summer Olympics and XVI Paralympic Games, in Tokyo is planned.
According to the Ministry of Physical Culture and Sports of the Republic of Uzbekistan, this year the country will receive athletes of 34 prestigious championships, world and continental championships, international tournaments in tennis, rhythmic gymnastics, cycling, judo, wrestling, taekwondo (WTF), karate (WKF), ulak-kupkari, rowing and canoeing, equestrian, fencing and sambo.
The resolution of the President on preparing Uzbekistan’s athletes for participation in 2020 Summer Olympics and Paralympic Games in Tokyo, Japan, of March 9, 2017 serves as an important guide in creating a solid foundation for decent participation of Uzbekistan’s athletes in these championships.