O‘zbekiston-Avstriya siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2018-yilning 17-dekabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston-Avstriya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining oltinchi raundi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Dilshod Axatov va Avstriya Respublikasining Yevropa, integratsiya va tashqi ishlar masalalari bo‘yicha Federal vazirligining siyosiy direktori Aleksandr Marshik boshchiligidagi ikki mamlakat delegatsiyalari ishtirok etdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama munosabatlar holati va uni kengaytish istiqbollari batafsil o‘rganib chiqildi, mintaqaviy va xalqaro masalalar bo‘yicha mavqe’lar yuzasidan fikr almashildi.
Ta’kidlanganidek, tashqi siyosiy hamkorlikning mustahkamlanishi davlatlararo munosabatlarni yanada rivojlantirish uchun aniq sharoitlar yaratadi, bu esa ikki mamlakat milliy manfaatlariga mos keladi.
Suhbat chog‘ida turli darajalar va shakllardagi O‘zbekiston-Avstriya uchrashuvlarini tashkillashtirish, jumladan, 2019-yilda qo‘shma biznes-forum o‘tkazish, oxirgi majlisi 5 yil oldin o‘tkazilgan Hukumatlararo komissiya faoliyatini qayta tiklash bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Ikki tomonlama munosabatlar salohiyatini tadbiq etish masalalarini muhokama qilish chog‘ida 2018-yilning 9 oyi mobaynida tovar aylanmasi 71 mln. AQSh dollaridan oshib, butun 2017-yilga qaraganda uchdan biriga ko‘proqni tashkil etgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bugungi kunda O‘zbekistonda Avstriya ishbilarmon doiralari ishtirokida muhim investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Avstriyadan bir qator mutaxassislar O‘zbekiston Xalq ta’limi vazirligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi va Savdo-sanoat palatasiga maslahatchi sifatida ishga qabul qilingan.
Uchrashuvda umumiy kun tartibidagi boshqa masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Maslahatlashuvlarda Avstriyaning O‘zbekistondagi Elchisi etib tayinlangan Alois Kraut ishtirok etdi.

On Uzbekistan – Austria political consultations
On December 17, 2018, Tashkent hosted the sixth round of Uzbekistan – Austria inter-MFA political consultations, which was attended by delegations of the two countries led by Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Dilshod Akhatov and Political Director of the Federal Ministry of the Republic of Austria for Europe, Integration and Foreign Affairs Alexander Marschik.
The sides conducted a thorough review of the state and prospects of deepening bilateral relations, checked their positions on regional and international issues.
It was noted that strengthening of foreign policy interaction creates real prerequisites for further development of interstate relations, and this meets the national interests of both countries.
During the conversation, proposals were considered for organizing Uzbekistan – Austria contacts at various levels and formats, including holding a joint business forum in 2019, resuming the activities of the Intergovernmental Commission, the last meeting of which was held more than 5 years ago.
Discussing the issues of implementing the potential of bilateral relations, the parties noted with satisfaction that in the first 9 months of 2018, the trade turnover exceeded 71 million USD, which is almost a third more than in 2017. Currently, important investment projects with participation of Austrian business circles are being carried out in Uzbekistan. A number of specialists from Austria have been recruited as consultants at the Ministry of Public Education, Innovation Development and the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan.