Oʻzbekiston Qahramoni Nikolay Kucherskiy
Oʻzbekiston kon-metallurgiya tarmogʻi faxriysi, Navoiy kon-metallurgiya kombinatining sobiq Bosh direktori Nikolay Ivanovich Kucherskiy 81 yoshida vafot etdi.
Nikolay Kucherskiy 1937 yili Ukrainada tugʻilgan. 1961 yilda Dnepropetrovsk konchilik institutini togʻ-kon muhandisi mutaxassisligi boʻyicha bitirgan. Shu yili Uchquduq shahrida togʻ ustasi sifatida mehnat faoliyatini boshlab, uchastka boshligʻi, karyer boshligʻi, bosh muhandis, soʻng Markaziy ruda boshqarmasi direktori lavozimlarida ishladi.
N.Kucherskiyning butun mehnat faoliyati Oʻzbekistonning uran va oltin qazib olish sanoati bilan bogʻliq.
Ishlab chiqarish sohasini puxta bilishi, ulkan tajribasi tufayli mamlakatimiz kon-metallurgiya tarmogʻining yirik loyihalariga rahbarlik qildi. 1985 yilda Navoiy kon-metallurgiya kombinatining Bosh direktori etib tayinlandi.
N.Kucherskiy Bosh direktor lavozimida bor kuch-gʻayratini, bilimini oltinni ochiq usulda qazib olishni jadal rivojlantirishga sarfladi. Ayniqsa, Zarafshon, Uchquduq oltinni qayta ishlash majmualarini tashkil etish va yanada rivojlantirishga, uran tarmogʻini quduq burgʻulagan holda yer ostida tanlab eritishdek kamchiqim usulga oʻtkazishga katta hissa qoʻshdi.
Texnika fanlari doktori, Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan muhandis, Navoiy davlat konchilik instituti va Toshkent avtomobil yoʻllarini loyihalashtirish, qurish va foydalanish institutining faxriy professori N.Kucherskiy katta ilmiy-tadqiqot ishlari olib bordi. U 150 ga yaqin ilmiy ish, 14 ixtiro muallifidir.
N.Kucherskiy Oliy Majlis deputati etib saylangan, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati aʼzosi edi.
N.Kucherskiyning Oʻzbekiston mustaqilligini mustahkamlash, togʻ-metallurgiya sanoatini jadal rivojlantirishga qoʻshgan hissasi davlatimiz tomonidan munosib taqdirlangan. 1996 yilda unga oliy mukofot – “Oʻzbekiston Qahramoni” unvoni berildi. Shuningdek, u “El-yurt hurmati” va “Doʻstlik” ordenlari bilan mukofotlangan.

Герой Узбекистана Николай Кучерский
На 82-м году жизни скончался один из ветеранов горно-металлургической отрасли Узбекистана, бывший генеральный директор Навоийского горно-металлургического комбината Николай Иванович Кучерский.
Николай Кучерский родился в 1937 году на Украине. В 1961 году окончил Днепропетровский горный институт по специальности горный инженер. Трудовую деятельность Н.Кучерский начал в 1961 году в городе Учкудуке горным мастером, работал начальником участка, начальником карьера, главным инженером, затем директором Центрального рудоуправления.
Вся трудовая деятельность Н.Кучерского была связана с урано- и золотодобывающей промышленностью Узбекистана.
Глубокое знание производства, огромный опыт позволили ему возглавить крупные проекты в горно-металлургической отрасли республики. В 1985 году он был назначен генеральным директором Навоийского горно-металлургического комбината.
На посту генерального директора Н.Кучерский много сил, знаний, энергии приложил к ускоренному развитию открытого способа добычи золота. Особые его усилия были направлены на становление и дальнейшее развитие Зарафшанского, Учкудукского золотоперерабатывающих комплексов, перевод урановой отрасли на более экономичный способ скважинного подземного выщелачивания.
Н.Кучерский – доктор технических наук, заслуженный инженер Узбекистана, почетный профессор Навоийского государственного горного института и Ташкентского института по проектированию, строительству и эксплуатации автомобильных дорог – проводил большую научно-исследовательскую работу. Им опубликовано около 150 научных работ, он был автором 14 изобретений.
Н.Кучерский избирался депутатом Олий Мажлиса, был членом Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Вклад Н.Кучерского в укрепление независимости Узбекистана, ускоренное развитие горно-металлургической промышленности по достоинству оценен государством. В 1996 году он был удостоен высшей награды – звания «Узбекистон Кахрамони». Он также награжден орденами «Эл-юрт хурмати» и «Дустлик».
Светлая память о крупном организаторе производства, ученом, заботливом наставнике Николае Ивановиче Кучерском навсегда сохранится в наших сердцах.