Oʻzbekiston Respublikasi Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi sohasida davlat boshqaruvi va nazorati tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 2018-yil 12-dekabrdagi PF–5594-son Farmoniga muvofiq:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasi (keyingi oʻrinlarda – Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasi) tarkibida yuridik shaxs tashkil etmagan holda:
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan moliyalashtiriladigan boshqaruv xodimlarining umumiy soni 71 shtat birligidan iborat Radiatsiya va yadro xavfsizligi departamenti;
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan moliyalashtiriladigan boshqaruv xodimlarining umumiy soni 5shtat birligidan iborat Angren kon-texnika inspeksiyasi;
“Olmaliq KMK” AJ mablagʻlari hisobidan moliyalashtiriladigan Olmaliq kon-texnika inspeksiyasi;
Qizilqum mintaqaviy inspeksiyasi negizida “Navoiy KMK” DK mablagʻlari hisobidan moliyalashtiriladigan Qizilqum kon-texnika inspeksiyasi tashkil etilsin.
2. Quyidagilar Radiatsiya va yadro xavfsizligi departamentining asosiy vazifalari etib belgilansin:
radiatsiya va yadro xavfsizligini taʼminlash sohasida davlat siyosatining ustuvor yoʻnalishlari boʻyicha takliflarni ishlab chiqish;
ionlashtiruvchi nurlanish manbalari muomalada boʻlish va atom energiyasidan foydalanish borasidagi faoliyatni amalga oshirishda radiatsiya va yadro xavfsizligi sohasida samarali davlat nazorati va tekshiruvini tashkil etish va taʼminlash;
nazorati ostidagi obyektlarda radiatsiya va yadro xavfsizligini taʼminlash boʻyicha profilaktika chora-tadbirlarini ishlab chiqish va amalga oshirish;
yadroviy va radioaktiv materiallar bilan ishlashda, atom energiyasidan foydalanishda, yadroviy materiallar, radioaktiv moddalar, ular mavjud boʻlgan radioaktiv manbalar va radioaktiv chiqindilarni qazib olish, qayta ishlash, tashish, saqlash, foydalanish, koʻmish hamda jismoniy himoyalash va hisobini yuritishda radiatsiya va yadro xavfsizligini taʼminlash masalalari boʻyicha normativ-huquqiy hujjatlar va texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlarni ishlab chiqish;
atom energiyasidan tinchlik yoʻlida foydalanish sohasidagi xalqaro shartnomalar boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasining majburiyatlari bajarilishini taʼminlash.
Oʻzbekiston Respublikasi Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasining tashkiliy tuzilmasi 1-ilovaga muvofiq;
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan moliyalashtiriladigan boshqaruv xodimlarining umumiy cheklangan soni 122 shtat birligidan iborat Oʻzbekiston Respublikasi Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasi markaziy apparati tuzilmasi 2-ilovaga muvofiq;
Oʻzbekiston Respublikasi Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasi hududiy boshqarmalarining namunaviy tuzilmasi 3-ilovaga muvofiq;
Radiatsiya va yadro xavfsizligi departamenti tuzilmasi 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
4. Belgilansinki, qoʻshimcha kiritilayotgan:
Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasining 20 nafar boshqaruv xodimi shtat birligini saqlash davlat sanitariya-epidemiologiya nazorati markazlarida shtatlar sonini zarur miqdorda qisqartirgan holda ularni moliyalashtirish uchun Oʻzbekiston Respublikasi davlat byudjetidan ajratiladigan mablagʻlar hisobidan amalga oshiriladi;
Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasining 65 nafar boshqaruv xodimi shtat birligini saqlash 5-ilovaga muvofiq grafik boʻyicha 2019-2028 yillar mobaynida bosqichma-bosqich ajratishorqali Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan amalga oshiriladi.
5. Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasi raisiga:
Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasining markaziy apparati, hududiy boshqarmalari va Angren kon-texnika inspeksiyasi tuzilmalariga boshqaruv xodimlarining belgilangan shtatlar soni va mehnatga haq toʻlash fondi doirasida oʻzgartirishlar kiritish;
Oʻzbekiston Respublikasi hududida atom energiyasidan foydalanish sohasidagi faoliyatni litsenziyalash maqsadida ekspertiza boʻyicha ishlarni amalga oshirish uchun xorijiy ixtisoslashtirilgan institutlar va kompaniyalar, shuningdek, xorijiy mutaxassis va ekspertlarni jalb qilish huquqi berilsin.
6. Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasi Toshkent shahri, M-14, 27-uy manzili boʻyicha joylashgan maʼmuriy bino A blokining uchinchi, toʻrtinchi, beshinchi qavatlarida operativ boshqaruvi huquqi asosida joylashtirilsin.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi bir oy muddatda Oʻzbekiston Respublikasi Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlasin.
8. Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasi ikki oy muddatda:
Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasining markaziy apparati, hududiy boshqarmalari va kon-texnika inspeksiyalarini Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasiga yuklangan vazifalarni professional darajada bajarishga qodir boʻlgan, zarur nazariy bilimlar va amaliy koʻnikmalarga ega yuqori malakali kadrlar bilan toʻldirilishini;
Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasining tarkibiy va boʻysunuvidagi boʻlinmalari toʻgʻrisidagi nizomlar (ustavlar), shuningdek, xodimlarning lavozim yoʻriqnomalari tasdiqlanishini taʼminlasin.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi:
2018-yilda ushbu qarorni amalga oshirish doirasida Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasining xarajatlari uchun Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti parametrlari doirasida mablagʻlar ajratsin va 2019-yildan boshlab har yili zarur byudjet mablagʻlarini nazarda tutsin;
ushbu qaror talablaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetining 2018-yil uchun tasdiqlangan smeta xarajatlariga tegishli oʻzgartirishlar kiritsin;
Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasiga 8 dona avtotransport vositasini, shu jumladan, 4 dona maxsus transport vositasini saqlash uchun limit ajratsin.
qurilayotgan va foydalanilayotgan atom energetikasi obyektlari holatining doimiy kunu tungi nazoratini taʼminlaydigan Radiatsiya va yadro xavfsizligi departamenti xodimlarining joylashuvi bevosita shu obyektlarda amalga oshiriladi;
yadroviy obyektlardan foydalanuvchi tashkilotlar va atom energetikasi obyektlarini quruvchi direksiyalar tomonidan Radiatsiya va yadro xavfsizligi departamenti xodimlariga yashashi va yuklatilgan funksiyalarni bajarishi uchun zarur sharoitlar begʻaraz asosda taʼminlanadi.
11. Belgilansinki, Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasining mansabdor shaxslari yuklatilgan funksiyalarga muvofiq belgilangan tartibda quyidagi huquqlarga ega:
Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasining nazorati ostidagi obyektlarga toʻsqinliksiz kirish;
xavfli ishlab chiqarish obyektlari sanoat xavfsizligi, radiatsiya va yadro xavfsizligi, shuningdek, yer qaʼridan foydalanishda ishlarni olib borish xavfsizligi talablariga rioya etilishi holati ustidan nazorat qilish;
sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi talablariga rioya etmagan holda olib borilayotgan yoki avariya sodir boʻlishiga olib kelishi mumkin boʻlgan ishlarni toʻxtatib turish, shuningdek, odamlar hayoti xavf ostida qolganda yoki avariya holatlari yuzaga kelganda ularni ish joylaridan olib chiqish;
oʻz vakolatlari doirasida qonun hujjatlari va texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlar talablarini buzganlik uchun tashkilotlarning mansabdor shaxslari va jismoniy shaxslarni maʼmuriy javobgarlikka tortish.
12. 2019-yil 1-yanvardan boshlab shunday tartib oʻrnatilsinki, unga muvofiq:
Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasi xodimlariga Oʻzbekiston Respublikasining tegishli hududlarida joylashgan nazorati ostidagi tashkilotlar xodimlari uchun qonun hujjatlariga muvofiq belgilangan miqdorlarda ish haqiga tuman (hududiy) koeffitsiyentlari saqlanib qolinadi;
Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasi xodimlariga Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasining byudjetdan tashqari mablagʻlari hisobidan uzluksiz ish staji (koʻp yillik xizmati) uchun lavozim maoshining: 3 yildan 5 yilgacha – 20 foizi, 5 yildan 10 yilgacha – 35 foizi, 10 yildan 15 yilgacha –50 foizi, 15 yil va undan ortiq – 60 foizi miqdorida ustamalar toʻlanadi.
13. Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasi sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi sohasidagi xalqaro ixtisoslashtirilgan institutlar va tashkilotlarni jalb etgan holda xalqaro talablarga muvofiq mutaxassislarni mazkur sohalarda tizimli oʻqitish va tayyorlashni tashkil qilsin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasining buyurtmanomalariga koʻra atom energiyasidan foydalanish sohasidagi faoliyatni litsenziyalash maqsadida ekspertiza boʻyicha ishlarda ishtirok etuvchi xorijiy mutaxassislarga kirish vizalari konsullik va boshqa yigʻimlarni undirmagan holda belgilangan tartibda rasmiylashtirilishini taʼminlasin.
15. Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasining buyurtmanomalariga koʻra atom energiyasidan foydalanish sohasidagi faoliyatni litsenziyalash maqsadida ekspertiza boʻyicha ishlarda ishtirok etuvchi xorijiy mutaxassislarga davlat boji undirmagan holda belgilangan tartibda koʻp martalik vizalar rasmiylashtirilishi, berilishi va uzaytirilishini, shuningdek, vaqtinchalik propiska qilinishi, yashash joyi boʻyicha roʻyxatga olinishi va muddati uzaytirilishini taʼminlasin.
16. Oʻzbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasining buyurtmanomalariga koʻra atom energiyasidan foydalanish sohasidagi faoliyatni litsenziyalash maqsadida ekspertiza boʻyicha ishlarda ishtirok etuvchi xorijiy mutaxassislarni jalb qilish uchun belgilangan tartibda ruxsatnomalar berilishini (uzaytirilishini), shuningdek, mazkur chet el fuqarolariga Oʻzbekiston Respublikasi hududida mehnat faoliyatini amalga oshirish huquqini beruvchi tasdiqnomalar berilishini (uzaytirilishini) taʼminlasin.
17. Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasi boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
18. Ushbu qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B.M.Mavlonov zimmasiga yuklansin.

Об организации деятельности Государственного комитета промышленной безопасности Республики Узбекистан
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 12 декабря 2018 года № УП–5594 «О мерах по кардинальному совершенствованию системы государственного управления и надзора в сферах промышленной, радиационной и ядерной безопасности»:
1. Создать в составе Государственного комитета промышленной  безопасности Республики Узбекистан (далее – Госкомпромбез) без образования юридического лица:
Департамент по радиационной и ядерной безопасности с общей численностью управленческого персонала в количестве 71 штатной единицы, финансируемой из Государственного бюджетаРеспублики Узбекистан;
Ангренскую горнотехническую инспекцию с общей численностью управленческого персонала в количестве 5штатных единиц, финансируемых из Государственного бюджета Республики Узбекистан;
Алмалыкскую горнотехническую инспекцию, финансируемую за счет средств АО «Алмалыкский ГМК»;
Кызылкумскую горнотехническую инспекцию на базе Кызылкумской региональной инспекции, финансируемую за счет средств ГП «Навоийский ГМК».
2. Основными задачами Департамента по радиационной и ядерной безопасности определить:
выработку предложений по приоритетным направлениям государственной политики в области обеспечения радиационной и ядерной безопасности;
организацию и обеспечение эффективного государственного надзора и контроля в сфере радиационной и ядерной безопасности при осуществлении деятельности в области оборота источников ионизирующего излучения и использования атомной энергии;
разработку и реализацию профилактических мер по обеспечению радиационной и ядерной безопасности на подконтрольных объектах;
разработку нормативно-правовых актов и нормативных документов в области технического регулирования по вопросам обеспечения радиационной и ядерной безопасности при обращении с ядерными и радиоактивными материалами, использовании атомной энергии, добыче, переработке, транспортировке, хранении, использовании, захоронении, а также физической защите и ведении учета ядерных материалов, радиоактивных веществ, содержащих их радиоактивных источников и радиоактивных отходов;
обеспечение выполнения обязательств Республики Узбекистанпо международным договорам в области мирного использования атомной энергии.
организационную структуру Государственного комитета промышленной безопасности Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
структуру центрального аппарата Государственного комитета промышленной безопасности Республики Узбекистан с общей предельной численностью управленческого персонала в количестве 122 штатных единиц, финансируемых из Государственного бюджета Республики Узбекистан, согласно приложению № 2;
типовую структуру территориальных управлений Государственного комитета промышленной безопасностиРеспублики Узбекистан согласно приложению № 3;
структуру Департамента по радиационной и ядерной безопасности согласно приложению № 4.
4. Установить, что содержание дополнительно вводимых:
20 штатных единиц управленческого персонала Госкомпромбеза осуществляется за счет средств, выделяемых из Государственного бюджета Республики Узбекистан на финансирование центров государственного санитарно-эпидемиологического надзора, с сокращением в необходимом количестве их штатной численности;
65 штатных единиц управленческого персонала Госкомпромбеза осуществляется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан путем их поэтапного выделения в течение 2019–2028 годов по графику согласно приложению № 5.
5. Предоставить право председателю Госкомпромбеза:
вносить изменения в структуры центрального аппарата, территориальных управлений и Ангренской горнотехнической инспекции Госкомпромбеза в пределах установленной штатной численности управленческого персонала и фонда оплаты труда;
привлекать для выполнения работ по экспертизе в целях лицензирования деятельности в области использования атомной энергии на территории Республики Узбекистан иностранные специализированные институты и компании, а также иностранных специалистов и экспертов.
6. Разместить Госкомпромбез на третьем, четвертом, пятом этажах блока А административного здания, расположенного по адресу: город Ташкент, Ц-14, дом 27, на праве оперативного управления.
7. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок утвердить Положение о Государственном комитете промышленной безопасности Республики Узбекистан.
8. Госкомпромбезу в двухмесячный срок обеспечить:
укомплектование центрального аппарата, территориальных управлений и горнотехнических инспекций Госкомпромбеза высококвалифицированными кадрами, обладающими необходимыми теоретическими знаниями и практическими навыками, способными на профессиональном уровне реализовать задачи, возложенные на Госкомпромбез;
утверждение положений (уставов) о структурных и подведомственных подразделениях Госкомпромбеза, а также должностных инструкций персонала.
выделить средства на расходы Госкомпромбеза в рамках реализации настоящего постановления на 2018 год в пределах параметров Государственного бюджета Республики Узбекистани начиная с 2019 года ежегодно предусматривать необходимые бюджетные средства;
внести соответствующие изменения в утвержденную смету расходов Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2018 год, исходя
из положений настоящего постановления;
установить лимит Госкомпромбезу на содержание автотранспортных средств в количестве 8 единиц, в том числе 4единиц специальных транспортных средств.
размещение персонала Департамента по радиационной и ядерной безопасности, обеспечивающего постоянный круглосуточный контроль за состоянием строящихся и эксплуатируемых объектов атомной энергетики, осуществляется непосредственно на этих объектах;
организациями, эксплуатирующими ядерные объекты, и дирекциями строительства объектов атомной энергетики на безвозмездной основе обеспечиваются необходимые условиядля проживания и выполнения возложенных функций персоналом Департамента по радиационной и ядерной безопасности.
11. Определить, что должностные лица Госкомпромбеза в соответствии с возложенными функциями в установленном порядке имеют право:
беспрепятственного доступа к подконтрольным Госкомпромбезу объектам;
осуществлять контроль за состоянием соблюдения требованийпромышленной безопасности опасных производственных объектов, радиационной и ядерной безопасности, а также безопасности ведения работ
при пользовании недрами;
приостанавливать работы, которые ведутся с нарушениями требований промышленной, радиационной и ядерной безопасности или могут привести к возникновению аварий, а также выводить людей с рабочих мест при возникновении угрозы их жизни или аварийных ситуаций;
привлекать к административной ответственностидолжностных лиц организаций и физических лиц за нарушения требований законодательства и нормативных документов в области технического регулирования в пределах своей компетенции.
12. Ввести с 1 января 2019 года порядок, в соответствии с которым:
за работниками Госкомпромбеза сохраняются районные (территориальные) коэффициенты к заработной плате в размерах, определенных в соответствии с законодательством для работников подконтрольных организаций, расположенных в соответствующих регионахРеспублики Узбекистан;
работникам Госкомпромбеза за счет внебюджетных средств Госкомпромбеза выплачиваются надбавки за непрерывный стаж работы (выслугу лет): от 3 до 5 лет – в размере 20процентов, от 5 до 10 лет –
35 процентов, от 10 до 15 лет – 50 процентов, от 15 лет и выше –60 процентов должностного оклада.
13. Госкомпромбезу с привлечением международных специализированных институтов и организаций в сфере промышленной, радиационной и ядерной безопасности организовать системное обучение и подготовку специалистов в данных сферах в соответствии с международными требованиями.
14. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан по заявкам Госкомпромбеза обеспечить в установленном порядке оформление въездных виз иностранным специалистам, участвующим в работах по экспертизе в целях лицензирования деятельности в области использования атомной энергии, без взимания консульских и иных сборов.
15. Министерству внутренних дел Республики Узбекистан по заявкам Госкомпромбеза обеспечить в установленном порядке оформление, выдачу и продление многократных виз, а также временную прописку, учет по месту пребывания и их продление иностранным специалистам, участвующим в работах по экспертизе в целях лицензирования деятельности в области использования атомной энергии, без взимания государственных пошлин.
16. Министерству занятости и трудовых отношений РеспубликиУзбекистан обеспечить выдачу (продление) в установленном порядке по заявкам Госкомпромбеза разрешений на привлечение иностранных специалистов, участвующих в работах по экспертизе в целях лицензирования деятельности в области использования атомной энергии, а также выдачу (продление) указанным иностранным гражданам подтверждений на право трудовой деятельности на территории РеспубликиУзбекистан.
17. Госкомпромбезу совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
18. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., руководителя Администрации Президента РеспубликиУзбекистан Низомиддинова З.Ш. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.