Sirlarini ochayotgan qadimiy meros
Toshkentda 10-dekabr kuni “Oʻzbekiston madaniy merosini saqlash va oʻrganish boʻyicha loyihalar“ 2018-yil yakunlari. 2019-yil “Yoʻl xaritasi“ xalqaro multimedia forumi boshlandi.
Oʻzbekiston elektron ommaviy axborot vositalari milliy assotsiatsiyasi tashabbusi bilan tashkil etilgan xalqaro tadbirda AQSH, Rossiya, Germaniya, Yaponiya, Hindiston, Chexiya, Polsha kabi mamlakatlardan kelgan olimlar, xalqaro tashkilotlar vakillari, mamlakatimizda akkreditatsiyadan oʻtgan diplomatik korpus vakillari, ekspertlar ishtirok etdi.
Forum avvalida Temuriylar tarixi davlat muzeyida “Oʻzbekiston madaniy merosi jahon toʻplamlarida” loyihasining doimiy koʻrgazmasi ochildi. Undan “Oʻzbekiston arxitektura epigrafikasi”ning 13 jildli, “Oʻzbekiston madaniy merosi jahon toʻplamlarida” nashrining 10 jildli turkumlari, “Katta Langar Qurʼoni”, “Devoni Husayniy”, “Zafarnoma”, “Meʼrojnoma”, “Temur tuzuklari”, “Poklik bogʻi” qoʻlyozmalarining faksimile nusxalari joy olgan.
Mazkur eksponatlar mamlakatimiz madaniy merosida qimmatli oʻrin tutadi. Ayniqsa, “Katta Langar Qurʼoni” bebaho va qadimiyligi bilan alohida ajralib turadi. Maʼlumotlarga koʻra, ushbu qoʻlyozma VIII asr oʻrtalarida pergamentga kufiy-hijoziy xatida bitilgan. “Katta Langar Qurʼoni”ning bizgacha yetib kelgan eng katta qismi – 81 sahifasi Rossiya Fanlar akademiyasining Sharq qoʻlyozmalari institutida, 16 sahifasi esa Toshkent, Buxoro va Qashqadaryo viloyatlarida saqlanadi.
Xalqaro forumning ochilishida YUNЕSKOning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari vazifasini bajaruvchi Mariya del Pilar Alvarez Laso yurtimizda boy madaniy merosni asrash va oʻrganish, xalqimizning insoniyat sivilizatsiyasiga qoʻshgan hissasini jahon miqyosida keng targʻib etish borasida olib borilayotgan ishlarni yuqori baholadi. Bu boradagi ishlarning jamgʻarma tomonidan mamnuniyat bilan qoʻllab-quvvatlanishini maʼlum qildi.
– Oʻzbekiston va Markaziy Osiyo madaniy merosi xuddi ummondagi muz togʻiga oʻxshaydi, – deydi Amerika tashqi siyosati kengashi huzuridagi Markaziy Osiyo va Kavkaz instituti asoschisi Frederik Starr. – Bu merosning faqat bir qismigina bizga maʼlum. Qolgani sirli ummon qaʼridagi yashirin bir xazina.
Mamlakatimiz maʼnaviy-madaniy merosiga oid bitiklar, qoʻlyozmalar Moskva, Sankt-Peterburg, London, Parij, Venetsiya, Berlin, Tehron, Istanbul kabi koʻplab shaharlar kutubxonalari va muzeylarida ham saqlanmoqda. Ushbu tarixiy boylikni tadqiq qilish, uni qayta kashf qilish ishlari “Oʻzbekiston madaniy merosi dunyo toʻplamlarida” media-loyihasi doirasida amalga oshirilmoqda.
Kelasi yil media-loyihaning “Oʻzbekiston madaniy merosi Buyuk Britaniya muzeylarida”, “Oʻzbekiston madaniy merosi Polsha muzeylarida”, “Davlat Ermitaji. 3-qism”, “Oʻzbekiston madaniy merosi Hindiston muzeylarida” kabi navbatdagi jildlari nashrga tayyorlanadi.

Ancient heritage revealing secrets
On December 10, an international multimedia forum on “Projects for preservation and study of Uzbekistan’s national heritage. The results of 2018. Roadmap for 2019” kicked off in Tashkent.
The international forum, organized by the National Association of Electronic Mass Media of Uzbekistan, was attended by scientists from countries such as the USA, Russia, Germany, Japan, India, the Czech Republic, Poland, representatives of international organizations, the diplomatic corps, and experts.
At the beginning of the forum, a permanent exhibition of the project “Cultural Heritage of Uzbekistan in Collections of the World” was opened. It presents 13 volumes of the edition “Architectural epigraphy of Uzbekistan”, a 10-volume collection of the edition “Cultural heritage of Uzbekistan in the Collections of the World”, facsimile copies of the manuscripts “Quran Katta Langar”, “Divan-i Husayni”, “Zafar-name”, “Miraj-name”, “The Code of Temur”, “The Garden of Purity”.
These exhibits are important for the cultural heritage of Uzbekistan. Especially the “Quran Katta Langar” is distinguished by its value and antiquity. According to the information, this manuscript was created in the middle of the 8th century in kufic script. The largest part (81 pages) of the “Quran Katta Langar” is stored at the Institute of Oriental Manuscripts of the Russian Academy of Sciences, 16 pages in Tashkent, Bukhara and Kashkadarya regions.
Many manuscripts related to the cultural and spiritual heritage of Uzbekistan are also stored in libraries and museums in cities such as Moscow, Saint Petersburg, London, Paris, Venice, Berlin, Tehran, and Istanbul. The work on the study of this historical heritage, its discovery is being implemented within the framework of the media project “Cultural Heritage of Uzbekistan in the Collections of the World”.
Next year such volumes of the media project as “Cultural heritage of Uzbekistan in the museums of the United Kingdom”, “Cultural heritage of Uzbekistan in the museums of Poland”, “The State Hermitage Museum. Part 3”, “Cultural heritage of Uzbekistan in the museums of India” will be prepared for publication.
At the session of the international forum, with participation of representatives of ministries and agencies of Uzbekistan, international organizations, scientists, and experts, issues of preservation and promotion of historical and cultural heritage of Samarkand were discussed.