Oʻzbekistonda ilk bor velosport boʻyicha Osiyo chempionati oʻtkaziladi
Mamlakatimizda 2019 yilning 22-28 aprel kunlari velosportning shosse yoʻnalishi boʻyicha Osiyo chempionati oʻtkaziladi.
Mazkur Osiyo chempionatiga tayyorgarlik koʻrish boʻyicha olib borilayotgan ishlar bilan tanishish hamda Osiyo velosport konfederatsiyasining navbatdagi ijroiya qoʻmita yigʻilishini oʻtkazish maqsadida poytaxtimizga Osiyo velosport konfederatsiyasi prezidenti Osama Axmed Abdulla al Shafar boshchiligidagi delegatsiya tashrif buyurdi.
Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida martabali mehmonlarni Oʻzbekiston velosiped sporti federatsiyasi bosh kotibi Kozimxoʻja Oʻrinboyxoʻjayev kutib oldi.
Osiyo velosport konfederatsiyasining navbatdagi ijroiya qoʻmita yigʻilishida mamlakatimizda oʻtkaziladigan mazkur Osiyo chempionatida 2020 yil Tokio shahrida (Yaponiya) boʻlib oʻtadigan XXXII yozgi Olimpiya va XVI Paralimpiya oʻyinlariga litsenziyalar berilishi alohida taʼkidlandi. Chempionatda qitʼamizning 40 ga yaqin davlatidan qariyb 600 nafar velosportchi ishtirok etishi sabab, ularga qulay shart-sharoitlar yaratish boʻyicha takliflar oʻrganib chiqildi.
Ijroiya qoʻmita ishtirokchilariga Osiyo chempionati oʻtkaziladigan Toshkent viloyatidagi avtomagistral yoʻllar holati, mehmonxonalardagi sharoitlar haqidagi maʼlumotlar taqdim etildi.
Osiyo chempionatini ommaviy axborot vositalarida yoritish uchun xorijiy jurnalistlarning yurtimizga tashrif buyurishi hamda mazkur chempionat dunyoning mashhur Yevrosport (Eurosport) kanalida toʻgʻridan-toʻgʻri koʻrsatilishi haqida maʼlumotlar aytildi.
Yigʻilishda Osiyo velosport konfederatsiyasi bilan “UzReport TV” telekanali oʻrtasida velosportning shosse yoʻnalishi boʻyicha Osiyo chempionatini yoritish huquqini beruvchi ikki tomonlama kelishuv imzolandi.
Osiyo velosport konfederatsiyasining mutasaddi rahbarlari ijroiya qoʻmitasi yigʻilishidan soʻng poytaxtimizdagi “Milliy” stadionga tashrif buyurdilar. Ularga ushbu oʻyingoh faoliyati va muzeyi haqida maʼlumot taqdim etildi.

В Узбекистане впервые будет проведен чемпионат Азии по велоспорту
В целях ознакомления с проводимой работой по подготовке к данному чемпионату и проведения очередного заседания исполнительного комитета Азиатской конфедерации велоспорта в Ташкент прибыла делегация во главе с президентом Азиатской конфедерации велоспорта Осамом Ахмедом Абдуллой аль Шафаром.
В международном аэропорту "Ташкент" имени Ислама Каримова высоких гостей встретил генеральный секретарь Федерации велоспорта Узбекистана Козимхужа Уринбойхужаев.
На очередном заседании исполнительного комитета Азиатской конфедерации велоспорта особо отмечалось, что на предстоящем чемпионате Азии в нашей стране будут разыгрываться лицензии на участие в XXXII летних Олимпийских и XVI Паралимпийских играх 2020 года в городе Токио (Япония). Были рассмотрены предложения по созданию благоприятных условий для почти 600 велоспортсменов из 40 стран континента, которые прибудут для участия в чемпионате.
Участникам заседания исполнительного комитета представлена информация о состоянии автомобильных дорог в Ташкентской области, на которых пройдут состязания, условиях в гостиницах.
Было сообщено, что в нашу страну прибудут зарубежные журналисты для освещения чемпионата Азии, будет налажена прямая трансляция данного чемпионата на всемирно известном телеканале "Eurosport".
На заседании между Азиатской конфедерацией велоспорта и телеканалом "UzReport TV" подписано соглашение, дающее телеканалу право освещать чемпионат Азии.
Ответственные руководители Азиатской конфедерации велоспорта после заседания исполнительного комитета посетили стадион "Миллий" в Ташкенте. Им предоставлены сведения о деятельности данного стадиона и его музее.
Президент Азиатской конфедерации велоспорта Осама Ахмед Абдулла аль Шафар оставил запись в Книге почетных гостей музея.