O‘zbekiston – Saudiya siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2018-yilning 3-dekabr kuni Riyoz shahrida O‘zbekiston Respublikasi bilan Saudiya Arabistoni Podshohligi Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarning uchinchi raundi o‘tkazildi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Dilshod Axatov va Saudiya Arabistoni Tashqi ishlar davlat vaziri Nizar Madani boshchiligidagi ikki mamlakat delegatsiyalari o‘rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish istiqbollari to‘g‘risida hamda xalqaro va mintaqaviy masalalar bo‘yicha o‘zaro qo‘llab-quvvatlash yuzasidan fikr almashildi.
Barcha darajalarda O‘zbekiston – Saudiya aloqalarini faollashtirish, qo‘shma hamkorlik tuzilmalarining navbatdagi yig‘ilishlari o‘tkazish zarurligi e’tirof etildi.
Saudiya tomoniga O‘zbekistonda hayotning barcha jabhalarida amalga oshirilayotgan, ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar beruvchi keng miqyosli islohotlar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi.
Tomonlarning BMT, Islom hamkorlik tashkiloti va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasidagi hamkorligiga alohida e’tibor qaratildi.
Saudiya Arabistonida O‘zbekiston delegatsiyasi Saudiya investitsiyalar bo‘yicha agentligi raisi Ibrohim al-Umar hamda Saudiya taraqqiyot fondi maslahatchisi Yusuf al-Bassam bilan muzokaralar o‘tkazdi. Mazkur uchrashuvlarda savdo-iqtisodiy va investitsion sohalardagi hamkorlikni rivojlantirishning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi.

Об узбекско-саудовских политконсультациях
3 декабря 2018 года в г.Эр-Рияде прошел третий раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Королевства Саудовская Аравия.
Между делегациями двух стран, возглавляемыми заместителем Министра иностранных дел Узбекистана Дилшодом Ахатовым и Государственным министром иностранных дел Саудовской Аравии Низаром Мадани состоялся заинтересованный обмен мнениями о перспективах развития двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах, а также взаимной поддержке по международным и региональным вопросам.
Стороны высказались за активизацию узбекско-саудовских контактов на всех уровнях, проведение очередных заседаний совместных институтов сотрудничества.
Саудовская сторона была подробно проинформирована о проходящих в Узбекистане масштабных реформах во всех сферах жизни, которые открывают новые возможности для дальнейшего развития сотрудничества между двумя странами.
Отдельное внимание уделено взаимодействию сторон в рамках ООН, Организации исламского сотрудничества и других международных структур.
В ходе пребывания в Саудовской Аравии узбекская делегация Узбекистана провела встречи и переговоры с председателем Саудовского агентства по инвестициям Ибрахимом аль-Умаром и советником Саудовского фонда развития Юсуфом аль-Бассамом, на которых обсуждены перспективные направления развития взаимодействия в торгово-экономической и инвестиционной областях.