2018-12-03 | Hujjatlar
Hozirgi kunda isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish sohasida, shu jumladan, hayot va sogʻlik uchun xavfsiz boʻlgan maqbul sifatli tovarlarni sotib olishda, shuningdek, tovarlar va ularning ishlab chiqaruvchilari toʻgʻrisida ishonchli maʼlumot olishda kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, noqonuniy aylanayotgan, past sifatli, kontrafakt va qalbakilashtirilgan mahsulotlar hajmining oshishi surʼatlari kuzatilmoqda, bu esa fuqarolar hayoti va sogʻligʻiga zarar yetkazmoqda, nosogʻlom raqobatga va Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti yoʻqotishlariga olib kelmoqda, shuningdek, korrupsiya va boshqa qonunbuzilishlar yuzaga kelishi uchun sharoit yaratmoqda.
Alohida turdagi tovarlarning respublikaga noqonuniy olib kirilishi, ishlab chiqarilishi va sotilishining oldini olish, ularning samarali hisobini taʼminlash, shuningdek, soliqlar va boshqa majburiy toʻlovlar yigʻiluvchanligini oshirish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi, Oʻzbekiston Respublikasi Davlat soliq qoʻmitasi va Davlat bojxona qoʻmitasining 2019-yilning 1-avgustidan boshlab, tovarlar toifasidan kelib chiqib, import qilinadigan va respublikada ishlab chiqariladigan tovarlarni himoyalangan belgi va (yoki) nano-molekulyar texnologiyadan foydalangan holda majburiy markirovkalashni (keyingi oʻrinlarda – markirovkalash) bosqichma-bosqich joriy etish toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin.
2. Markirovkalanishi majburiy boʻlgan tovarlar guruhlari roʻyxati ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Vazirlar Mahkamasiga Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi bilan kelishgan holda Markirovkalanishi majburiy boʻlgan tovarlar guruhlari roʻyxatini toʻldirishga ruxsat berilsin.
majburiy markirovkalash joriy etilgan sanadan boshlab, mazkur qarorning ilovasida koʻrsatilgan tovarlarni Oʻzbekiston Respublikasi hududida markirovkasiz sotish taqiqlanadi;
Markirovkalanishi majburiy boʻlgan tovarlar guruhlari roʻyxatiga yangidan qoʻshilgan tovarlarni, ushbu tovarlar roʻyxatga kiritilgan kundan boshlab 180 kun mobaynida markirovkasiz sotilishiga ruxsat etiladi;
mazkur qarorga ilovada koʻrsatilgan, shu jumladan, aksizli tovarlarni markirovkalashga doir xizmatlarni bevosita markirovkalash boʻyicha xizmatlar yagona yetkazib beruvchisidan sotib olish xoʻjalik yurituvchi subyektlar tomonidan oʻz mablagʻlari hisobidan amalga oshiriladi.
4. Davlat soliq qoʻmitasi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi, Davlat bojxona qoʻmitasi hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda 2019-yilning 1-yanvariga qadar quyidagilarni nazarda tutgan holda, tovarlarni himoyalangan belgi va nano-molekulyar texnologiyadan foydalangan holda majburiy markirovkalash tartibini ishlab chiqsin va Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga tasdiqlash uchun kiritsin:
markirovkalash boʻyicha xizmatlar yetkazib beruvchisi, tadbirkorlik subyektlari va tovarlarni majburiy markirovkalashga doir talablar bajarilishi ustidan nazoratni taʼminlovchi organlarning huquqlari, majburiyatlari va javobgarligini;
markirovkalash tartibi va tartibotlarini, markirovkalash, shu jumladan, aksizli markirovkalash xizmatlarining bahosi va sotib olish tartibini;
markirovkalash boʻyicha xizmatlar yetkazib beruvchisi maʼlumotlar bazasidan foydalanadigan davlat organlari roʻyxatini;
markalar, shu jumladan, aksiz markalari sotilishi va markirovkalash boʻyicha xizmatlar koʻrsatilishi ustidan monitoring qilish tartibini.
5. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi 2019-yilning 1-fevraliga qadar eng yaxshi takliflarini saralab olish asosida koʻrsatiladigan xizmatlar ishonchliligi va sifatini, yuqori himoyalangan darajasini taʼminlay oladigan, amaliy tajribaga ega boʻlgan markirovkalash boʻyicha xizmatlar yetkazib beruvchisini tanlashni, markirovkalanishi majburiy boʻlgan tovarlar qiymatining sezilarli oshirilmasligini hisobga olgan holda tanlab olingan yetkazib beruvchi bilan muzokaralar oʻtkazilishini taʼminlasin, shuningdek, u bilan tuzilayotgan shartnoma butun muddati davomida koʻrsatiladigan xizmatlar bahosini qatʼiy belgilagan holda 5 yildan 10 yilgacha boʻlgan muddatga shartnoma tuzsin.
6. Vazirlar Mahkamasi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi va Bosh prokuratura bilan birgalikda ikki oy muddatda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga jarima sanksiyalari miqdorlarining oshirilishini kiritgan holda tovarlarni markirovkasiz sotganlik uchun javobgarlik belgilanishini nazarda tutuvchi qonun loyihasini kiritsin.
7. Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “Oʻzsharobsanoat” AJ, “Oʻzbekoziqovqatxolding” XK, “Oʻzbekneftgaz” AJ, “Oʻzkimyosanoat” AJ, Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi va Savdo-sanoat palatasi bilan birgalikda mazkur qarorning mazmun-mohiyati ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishini taʼminlasin.
8. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B.M.Mavlonov zimmasiga yuklansin.

О мерах по внедрению современных методов маркировки отдельных видов товаров
В настоящее время осуществляются комплексные меры в области защиты прав потребителей, в том числе на приобретение товаров надлежащего качества, безопасных для жизни и здоровья, а также на получение достоверной информации о товарах и их изготовителях.
Вместе с тем наблюдается тенденция увеличения объемов незаконно обращаемой, недоброкачественной, контрафактной и фальсифицированной продукции, что наносит ущерб жизни и здоровью граждан, приводит к нездоровой конкуренции и потерям Государственного бюджета Республики Узбекистан, а также создает условия для проявления коррупции и иных правонарушений.
В целях предотвращения нелегального ввоза в республику, производства и реализации отдельных видов товаров, обеспечения их эффективного учета, а также повышения собираемости налогов и других обязательных платежей:
1. Согласиться с предложением Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Государственного налогового комитета и Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан о поэтапном введении, начиная с 1 августа 2019 года, обязательной маркировки импортируемых и производимых в республике товаров с использованием защищенной метки и (или) нано-молекулярной технологии в зависимости от категории товара (далее – маркировка).
2. Утвердить Перечень групп товаров, подлежащих обязательной маркировке, согласно приложению.
Разрешить Кабинету Министров дополнять Перечень групп товаров, подлежащих обязательной маркировке, по согласованию с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан.
начиная с даты введения обязательной маркировки запрещается реализация на территории Республики Узбекистан товаров, указанных в приложении к настоящему постановлению, без маркировки;
реализация товаров, вновь включаемых в Перечень групп товаров, подлежащих обязательной маркировке, разрешается без маркировки в течение 180 дней со дня включения таких товаров в указанный перечень;
приобретение услуг по маркировке товаров, указанных в приложении к настоящему постановлению, в том числе подакцизных, осуществляется хозяйствующими субъектами за счет собственных средств непосредственно у единого поставщика услуг по маркировке.
4. Государственному налоговому комитету совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Государственным таможенным комитетом и Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в срок до 1 января 2019 года разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан порядок обязательной маркировки товаров с использованием защищенной метки и нано-молекулярной технологии, предусмотрев:
права, обязанности и ответственность поставщика услуг по маркировке, субъектов предпринимательства и органов, обеспечивающих контроль за исполнением требований по обязательной маркировке товаров;
порядок и процедуры маркировки, стоимость и порядок приобретения услуг маркировки, в том числе акцизных марок;
перечень государственных органов, имеющих доступ к базе данных поставщика услуг по маркировке;
порядок мониторинга за реализацией марок, в том числе акцизных, и оказанием услуг по маркировке.
5. Национальному агентству проектного управления при Президенте Республики Узбекистан обеспечить в срок до 1 февраля 2019 года выбор на основе отбора наилучших предложений поставщика услуг по маркировке, имеющего практический опыт, обеспечивающего высокий уровень защищенности, надежности и качества оказываемых услуг, проведение с отобранным поставщиком переговоров с учетом недопущения существенного повышения стоимости товаров, подлежащих обязательной маркировке, а также заключить с ним договоры на срок от 5 до 10 лет с фиксацией стоимости оказываемых услуг на весь период заключаемого договора.
6. Кабинету Министров совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан и Генеральной прокуратурой в двухмесячный срок внести в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан проект закона, предусматривающий установление ответственности за реализацию товаров без маркировки, включая увеличение размеров штрафных санкций.
7. Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с АО «Узшаробсаноат», ХК «Узбекозиковкатхолдинг», АО «Узбекнефтегаз», АО «Узкимёсаноат», Министерством здравоохранения и Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан обеспечить широкое освещение в средствах массовой информации сути и значения настоящего постановления.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.