Poytaxtimizda stol tennisi boʻyicha Oʻzbekiston chempionati oʻtkazildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Milliy olimpiya qoʻmitasi hamda mamlakatimiz stol tennisi federatsiyasi tomonidan tashkil etilgan chempionatda yurtimizning turli hududlaridan kelgan 150 nafarga yaqin sportchi ishtirok etdi.
Erkaklar oʻrtasidagi yakkalik bahslarida Zohid Kenjayev, Elmurod Xoliqov, Qutbidillo Teshaboyev va Stanislav Tyan shohsupaga koʻtarildi.
Ayollar bahsida esa Rimma Gufranova, Rozalina Xojiyeva, Mehriniso Norqulova hamda Kamila Xoliqova gʻolib va sovrindorlar qatoridan joy oldi.
Oʻzbekiston chempionatining juftlik bahslarida Zohid Kenjayev va Stanislav Tyan tandemi oltin medalni qoʻlga kiritgan boʻlsa, ayollar oʻrtasida Rimma Gufranova hamda Rozalina Xojiyevaga teng keladigani topilmadi.
Musobaqaning aralash bellashuvlarida Z.Kenjayev va M.Magdiyeva dueti birinchi pogʻonadan joy oldi.
– Oʻzbekiston chempionatini oʻtkazishdan koʻzlangan maqsad, terma jamoaga yangi isteʼdod egalarini qoʻshish va mamlakatimizda stol tennisini yanada ommalashtirishdir, – deydi Oʻzbeksiton stol tennisi federatsiyasi raisi Saida Mahmudova. – Joriy yilgi mavsum ham yakunlandi. 2019 yilgi mavsum biz uchun juda ahamiyatlidir. Sababi, Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanma beruvchi musobaqalar oʻtkaziladi. Maqsadimiz ushbu musobaqalarda muvaffaqiyatli ishtirok etish.

Выявлены сильнейшие игроки в настольный теннис
В чемпионате, организованном Министерством по физической культуре и спорту, Национальным олимпийским комитетом, Федерацией настольного тенниса Узбекистана, приняли участие почти 150 спортсменов из различных регионов нашей страны.
В одиночных состязаниях среди мужчин призовые места заняли Зохид Кенжаев, Элмурод Холиков, Кутбидилло Тешабоев и Станислав Тян.
В женских состязаниях в число победителей и призеров вошли Римма Гуфранова, Розалина Хожиева, Мехринисо Норкулова и Камила Холикова.
В парных состязаниях чемпионата Узбекистана дуэт Зохида Кенжаева и Станислава Тяна завоевал золотую медаль, среди женщин всех соперников одолели Римма Гуфранова и Розалина Хожиева.
В смешанных состязаниях дуэт З.Кенжаева и М.Магдиевой поднялся на высшую ступень пьедестала почета.
– Основная цель проведения чемпионата Узбекистана – пополнение сборной команды страны новыми талантами, дальнейшая популяризация настольного тенниса, – говорит председатель Федерации настольного тенниса Саида Махмудова. –Завершилсясезон нынешнего года. Следующий сезон очень важен для нас, так как в 2019 году пройдут соревнования, предоставляющие путевку на Олимпийские игры. Наша цель – успешное выступление на этих турнирах.