2018-11-26 | Texnologiyalar
Oʻzbekiston Xalq taʼlimi vazirligi BMTning Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda davlat xizmatlarini sifatini va shaffofligini oshirish maqsadida bolalarni maktabga qabul qilish jarayonini raqamli transformatsiyasi loyihasini amalga oshirishni boshladi.
Loyiha maktablarga amaldagi bolalarni qabul jarayoni va uning kamchiliklarini oʻrganish, maʼmuriy jarayonlarni takomillashtirish, hamda xizmat koʻrsatish jarayoniga axborot texnologiyalarini joriy etish koʻzda tutilgan.
Ushbu loyiha Oʻzbekiston Prezidentining 2018 yil senyabr oyida qabul qilingan “Xalq taʼlimini boshqarish tizimini takomillashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida” Farmoni ijrosini taʼminlash doirasida amalga oshirilmoqda. Hujjat asosida 2019 yil 1 martdan boshlab davlat umumtaʼlim muassasalariga bolalarni Davlat xizmatlari markazlari yoki Oʻzbekiston Respublikasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali qabul qilish tartibi bosqichma-bosqich joriy etish koʻzda tutilgan.
Xalq taʼlimi sohasida AKTni rivojlantirish markazida maktab direktorlari ishtirokida oraliq natijalarining muhokamasi boʻlib oʻtdi. Tadbir doirasida bolalarni maktabga qabul jarayonining yangi modeli taqdim etildi. Yangi model xizmat ommabopliligi korrupsion omillarni kamaytirish imkoniyatini yaratadi.
Uchrashuv davomida ota-onalar va vasiylar bolalarni maktabga joylash jarayonida duch kelayotgan qiyinchiliklar muhokama etildi. Asosiy kamchiliklardan biri bu qabul jarayonining shaffof emasligidir, yaʼni ota-onalarda jarayon haqida, uning muddatlari, kerakli hujjatlar, mikroxududlar sxemalari haqida maʼlumotlari yoʻq. Baʼzi qabul jarayonlari – suhbat yoki tibbiy maʼlumotnoma – normativ-huquqiy hujjatlarda oʻz aksini topmagan. Ota-onalar tomonidan taqdim etilishi lozim boʻlgan arizani qisqa vaqt topshirilishi kerakligi ham savollar uygʻotadi. Shu bilan birga taqdim etilishi kerak boʻlgan hujjatlar sonini qisqartirish kerak.
Ushbu kamchiliklarni bartaraf etish maqsadida loyihaning ishchi guruhi amaldagi bolalarni maktabga qabul qilish jarayonini va xalqaro tajribani oʻrgandi hamda ushbu xizmatni koʻrsatishning yangi modelini ishlab chiqdi. Mutaxassislar ota-onalarni qabul jarayoni va uning reglamenti, mikrohududlarni belgilash va tasdiqlash huquqini hududiy xalq taʼlim boshqarmalariga hamda maktab yoshidagi bolalarni roʻyxatga olishni esa mahalla organlariga topshirishni taklif etdilar. Mahallalar maʼlum bir mikrohududlarda yashovchi bolalar sonini aniqlaydilar. Ekspertlar normativ-huquqiy baza, axborot tizimlarini tayyorlash va bolalarni maktabga qabul qilish uchun kerak boʻladigan hujjatlarni yigʻish muddatlarini qayta koʻrib chiqish taklifini berdilar.
Ishlab chiqilgan “Bolalarni davlat umumtaʼlim muassasalariga qabul” maʼmuriy reglamentiga koʻra, 2019 yilning 1 martdan boshlab davlat umumtaʼlim muassasalariga bolalarni qabul qilish uchun arizalar Davlat xizmatlari markazlari yoki Oʻzbekiston Respublikasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali qabul qilinadi. Birinchi bosqichda yangi qabul modeli Toshkent shahridagi 81 maktabda joriy etiladi. Keyinchalik yangi mexanizm Toshkent va mamlakatimizning barcha viloyat maktablarida ham joriy etiladi.
Bolalarni maktabga qabul xizmatini raqamlashtirish natijasida qabul uchun amalga oshirish kerak boʻlgan qadamlar oltitadan toʻrtta qadamgacha qisqaradi. Shu bilan birga taqdim etilishi kerak boʻlgan hujjatlar kamayadi. Xizmat aholi uchun sodda va qulay boʻladi. Loyiha amalga oshirilishi taqdim etilayotgan xizmat sifatini va ommabopligini, aholining xalq taʼlimi tizimiga ishonchining oshishiga, hamda korrupsion omillarni kamaytirishga olib kelishi lozim.
Uchrashuv doirasida ishtirokchilar paydo boʻlishi mumkin xavflar va cheklovlarni hamda bolalarni maktabga qabulini takomillashtirish boʻyicha loyihani amalga oshirish boʻyicha keyingi amaliy qadamlarni muhokama etdilar.
Mazkur tashabbus Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligi va BMT Taraqqiyot dasturi (BMT TD) ning hamkorlikdagi “Samarali davlat boshqaruvi va raqamli transformatsiyani rivojlantirishda koʻmaklashish” loyihasi doirasida amalga oshirilmoqda. Xizmatning raqamli transformatsiyasi boʻyicha ishchi guruh tarkibiga Xalq taʼlimi vazirligi, Davlat xizmatlari agentligi, “Elektron hukumat” tizimini rivojlantirish markazi va BMT TD vakillari jalb etilgan.

В Ташкенте будет реализован пилотный проект по онлайн приему детей в школы
Министерство народного образования совместно с Программой развития ООН в Узбекистане реализуют пилотный проект по цифровой трансформации процесса приема детей в начальные школы с целью повышения качества и прозрачности данной государственной услуги.
Проектом предусмотрено изучение текущего порядка оформления детей в школы, выявление ограничений действующей модели, совершенствование административных процедур, а также внедрение информационных технологий в процесс оказания услуги.
Данная работа проводится во исполнение принятого в сентябре 2018 года Указа Президента «О дополнительных мерах по совершенствованию системы управления народным образованием». Согласно документу, с 1 марта 2019 года в Узбекистане будет поэтапно вводится механизм приема детей в государственные общеобразовательные учреждения через Центры государственных услуг (ЦГУ) и Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ).
В столичном Центре развития ИКТ в сфере народного образования при МНО состоялась презентация и обсуждение промежуточных результатов проекта с ключевыми пользователями услуги - директорами средних школ. В частности, была представлена новая модель приема детей в школы, которая призвана повысить доступность услуги и минимизировать коррупционные факторы.
На мероприятии обсуждались трудности, с которыми сталкиваются родители и опекуны при оформлении детей в школы. Одним из главных недостатков была названа недостаточная прозрачность процесса - у родителей нет полной информации о процедурах, сроках, требуемых документах, нет доступа к схемам микроучастков, что приводит к преобладанию субъективных факторов в принятии решения о приеме того или иного ребенка в школу. Некоторые процедуры, сопровождающие процесс приема – собеседование, медицинские справки – не прописаны в соответствующих нормативно-правовых актах. Вызывают вопросы сжатые сроки приема заявлений от родителей, есть необходимость в сокращении количества предоставляемых документов.
Для устранения этих проблем рабочей группой проекта проведена работа по анализу существующих процедур оформления детей в школы, изучен передовой международный опыт и разработана новая модель оказания данной услуги. Экспертами предлагается улучшить информирование родителей о всех этапах и регламентах, возложить ответственность за разработку и утверждение механизма формирования микроучастков на территориальные управления народного образования, а также отнести несвойственную педагогам функцию поименной регистрации детей школьного возраста сходам граждан махалли. Последние будут устанавливать численность детей, проживающих на каждом конкретном микроучастке. Даны также предложения по совершенствованию нормативно-правовой базы, подготовке информационных систем и пересмотру сроков сбора документов на оформление детей в школы.
Согласно разработанному проекту административного регламента «Прием детей в государственные общеобразовательные учреждения», начиная с марта 2019 года, заявления с просьбой о зачислении ребенка в школу можно будет подать двумя способами – в явочном порядке через Центры государственных услуг и удаленно через ЕПИГУ. На начальном этапе, новая модель оказания услуги будет реализована в 81 школе Ташкента. В дальнейшем новый механизм будет реализован в остальных школах столицы и регионов республики.
В целом, в результате цифровой трансформации услуги процедура приема сократится с 6 до 4 шагов, значительно уменьшится количество представляемых документов. Это будет упрощенная и удобная для населения услуга. Среди ожидаемых эффектов – повышение качества и доступности услуги, обеспечение прозрачности ее оказания, укрепление доверия к системе народного образования, минимизация коррупционных факторов и другие.
После выступления экспертов состоялась живая дискуссия, в ходе которой участники обсудили возможные риски, подводные камни и ограничения, а также определили дальнейшие шаги для практической реализации проекта по улучшению приема детей в школу.
Данная инициатива реализуется в рамках трехлетнего совместного проекта Мининфокома и ПРООН “Содействие в развитии эффективного государственного управления и цифровой трансформации”. В рабочую группу по трансформации услуги включены специалисты МНО, Агентства государственных услуг, Центра развития системы “Электронное правительство” и ПРООН.