Yevropa Ittifoqining Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati boʻyicha Oliy vakili bilan uchrashuv
2018-yilning 23-noyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Bryussel shahrida Yevropa Ittifoqining Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati boʻyicha Oliy vakili, Yevrokomissiya vitse-prezidenti Federika Mogerini bilan uchrashdi.
Suhbat chogʻida bugun Bryussel shahrida oʻz ishini boshlaydigan navbatdagi “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” mintaqalararo uchrashuvi kun tartibi yuzasidan fikr almashildi, Oʻzbekiston bilan Yevroittifoq oʻrtasida hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Taʼkidlanganidek, 2019-yilga rejalashtirilgan oliy darajadagi uchrashuv ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochish imkoni beradi. Shu nuqtayi nazardan Oʻzbekiston bilan Yevroittifoq oʻrtasidagi kengaytirilgan sherikchilik va hamkorlik toʻgʻrisidagi bitim loyihasi boʻyicha 23-noyabrda boshlanayotgan muzokaralar tomonlarning oʻzaro aloqalarni izchil mustahkamlash va rivojlantirish borasidagi istaklaridan darak beradi.
Iqtisodiyotni liberallashtirish boʻyicha Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan keng miqyosli islohotlar bizning bozorimizda Yevropa biznesi va investitsiyasining yanada kengroq ishtirok etishi hamda oʻzaro savdo hajmining ortishi uchun katta imkoniyatlar berishi eʼtirof etildi. 2018-yilning 9 oyi mobaynida Oʻzbekiston va YI oʻrtasidagi savdo aylanmasi 2,23 mlrd AQSH dollarini tashkil etib, bu oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 17% ga koʻpligi yuqoridagi fikrning tasdigʻidir.
Tashqi siyosat idoralari rahbarlari 2018-yilning 27-mart kuni Federika Mogerini boshchiligidagi YI delegatsiyasi ham ishtirok etgan Afgʻoniston boʻyicha xalqaro konferensiyada qabul qilingan Toshkent deklaratsiyasi qarorlarini amalga oshirish jarayonini ham muhokama qildilar.
Muzokaralar yakunida Federika Mogerini Abdulaziz Kamilovga Oʻzbekiston va Yevropa Ittifoqi oʻrtasida kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik toʻgʻrisidagi bitim loyihasini taqdim etdi. Ushbu hujjat 1999-yil 1-iyuldan buyon amal qilayotgan Oʻzbekiston va Yevropa Hamjamiyatlari hamda ularga aʼzo davlatlar oʻrtasida sheriklik va hamkorlik toʻgʻrisidagi bitim oʻrnini bosishi kutilmoqda.

2018-11-26 | Политика
23 ноября 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов в г.Брюсселе встретился с Верховным представителем Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом Еврокомиссии Федерикой Могерини.
Стороны обменялись мнениями относительно повестки дня открывающейся сегодня в г.Брюсселе очередной межрегиональной встречи «Центральная Азия – Европейский союз», обсудили приоритеты расширения сотрудничества между Узбекистаном и Евросоюзом.
Как подчеркивалось, запланированная на 2019 год встреча на высшем уровне позволит открыть новую страницу в истории двусторонних отношений. В этом контексте начинающиеся 23 ноября переговоры по проекту Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Евросоюзом свидетельствует о намерении сторон поступательно укреплять и развивать взаимодействие.
Отмечалось, что проводимые в Узбекистане масштабные реформы по либерализации экономики открывают большие перспективы для более широкого присутствия европейского бизнеса и инвестиций на нашем рынке, роста взаимной торговли. Подтверждение тому, что за 9 месяцев 2018 года товарооборот между Узбекистаном и ЕС составил 2,23 млрд.долл.США, что на 17% больше, чем за аналогичный период предыдущего года.
Главы внешнеполитических ведомств также обсудили ход реализации положений Ташкентской декларации, принятой 27 марта 2018 года на международной конференции по Афганистану, в работе которой принимала участие делегация ЕС во главе с Федерикой Могерини.
По завершению переговоров Федерика Могерини передала Абдулазизу Камилову проект Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Евросоюзом, которое должно заменить действующее с 1 июля 1999 года Соглашение о партнёрстве и сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Европейскими Сообществами и их государствами-членами.