Yevropa Ittifoqining Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati boʻyicha Oliy vakili bilan uchrashuv
2018-yilning 23-noyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Bryussel shahrida Yevropa Ittifoqining Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati boʻyicha Oliy vakili, Yevrokomissiya vitse-prezidenti Federika Mogerini bilan uchrashdi.
Suhbat chogʻida bugun Bryussel shahrida oʻz ishini boshlaydigan navbatdagi “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” mintaqalararo uchrashuvi kun tartibi yuzasidan fikr almashildi, Oʻzbekiston bilan Yevroittifoq oʻrtasida hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Taʼkidlanganidek, 2019-yilga rejalashtirilgan oliy darajadagi uchrashuv ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochish imkoni beradi. Shu nuqtayi nazardan Oʻzbekiston bilan Yevroittifoq oʻrtasidagi kengaytirilgan sherikchilik va hamkorlik toʻgʻrisidagi bitim loyihasi boʻyicha 23-noyabrda boshlanayotgan muzokaralar tomonlarning oʻzaro aloqalarni izchil mustahkamlash va rivojlantirish borasidagi istaklaridan darak beradi.
Iqtisodiyotni liberallashtirish boʻyicha Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan keng miqyosli islohotlar bizning bozorimizda Yevropa biznesi va investitsiyasining yanada kengroq ishtirok etishi hamda oʻzaro savdo hajmining ortishi uchun katta imkoniyatlar berishi eʼtirof etildi. 2018-yilning 9 oyi mobaynida Oʻzbekiston va YI oʻrtasidagi savdo aylanmasi 2,23 mlrd AQSH dollarini tashkil etib, bu oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 17% ga koʻpligi yuqoridagi fikrning tasdigʻidir.
Tashqi siyosat idoralari rahbarlari 2018-yilning 27-mart kuni Federika Mogerini boshchiligidagi YI delegatsiyasi ham ishtirok etgan Afgʻoniston boʻyicha xalqaro konferensiyada qabul qilingan Toshkent deklaratsiyasi qarorlarini amalga oshirish jarayonini ham muhokama qildilar.
Muzokaralar yakunida Federika Mogerini Abdulaziz Kamilovga Oʻzbekiston va Yevropa Ittifoqi oʻrtasida kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik toʻgʻrisidagi bitim loyihasini taqdim etdi. Ushbu hujjat 1999-yil 1-iyuldan buyon amal qilayotgan Oʻzbekiston va Yevropa Hamjamiyatlari hamda ularga aʼzo davlatlar oʻrtasida sheriklik va hamkorlik toʻgʻrisidagi bitim oʻrnini bosishi kutilmoqda.

Meeting with the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy
On November 23, 2018, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini, in Brussels.
The sides exchanged views on the agenda of the next “Central Asia – European Union” interregional meeting, which will be held in Brussels, discussed priorities of expanding cooperation between Uzbekistan and the European Union.
As it was emphasized, the summit scheduled for 2019 will open a new page in the history of bilateral relations. In this context, the negotiations on the draft Agreement of enhanced partnership and cooperation between Uzbekistan and the European Union, held on November 23, 2018, demonstrate the intention of sides to progressively strengthen and develop cooperation.
It was noted that large-scale reforms carried out in Uzbekistan on liberalization of economy open up great prospects for wider presence of the European business and investment in Uzbekistan’s market, growth of mutual trade. The trade turnover between Uzbekistan and the EU for 9 months of 2018 at the amount of 2.23 billion USD is confirmation of this. This is 17 percent more than in the same period of previous year.
Implementation of Tashkent Declaration adopted on March 27, 2018 at the International Conference on Afghanistan, which was attended by the EU delegation led by Federica Mogherini was also discussed.
Following the negotiations, Federica Mogherini handed over a draft Agreement to Abdulaziz Kamilov on enhanced partnership and cooperation between Uzbekistan and the European Union, which is to replace Agreement on partnership and cooperation between the Republic of Uzbekistan and the European Communities and their member states, of July 1, 1999.