YI Adliya vazirligiga 10 mln yevro miqdorida begʻaraz grant ajratdi
Yevropa Ittifoqi Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligiga 10 mln yevro miqdorida begʻaraz grant ajratdi.
Bu haqdagi bitim adliya vazirining birinchi oʻrinbosari N. Joʻrayev hamda Markaziy Osiyo va YI hamkorligini rivojlantirish departamenti direktori Pyer Amilxat tomonidan 21 noyabr kuni Bryussel shahrida boʻlib oʻtgan “Oʻzbekiston—Yevropa Ittifoqi” Hamkorlik kengashining 14-yigʻilishidagi ishtiroki davomida imzolandi.
Taʼkidlash oʻrinliki, mazkur bitim Adliya vazirligining yevropalik hamkorlar bilan muvaffaqiyatli muzokaralari natijasi boʻldi.
5 yilga moʻljallangan grant bitimi davlat xizmatlari koʻrsatish tizimini yaxshilashga qaratilgan qator tadbirlarni moliyalashtirishni koʻzda tutadi.
Xususan, loyihada Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari agentligi, uning hududiy boʻlinmalari va Davlat xizmatlari markazlarini texnik jihatdan jihozlash, jumladan, server, kompyuter, tarmoq, telekommunikatsiya uskunalari, elektron navbat tizimi va videokuzatuv moslamalarini xarid qilish ham koʻzda tutilgan.
5 ta tajriba hududi (Jizzax, Sirdaryo, Surxondaryo, Qashqadaryo, Xorazm viloyatlari)da davlat xizmatlari sifati va tezkorligini yaxshilash boʻyicha loyihalarni amalga oshirish, ularda Innovatsiya gʻoyalari va ishlanmalari markazlarini tashkil qilish rejalashtirilmoqda.
Shuningdek, grant doirasida ixtisoslashgan davlat xizmatlari veb-portali, mutasaddi organlar va davlat xizmatlari markazlari oʻrtasida axborot almashish, mobil ilovalar orqali onlayn tarzda davlat xizmatlari koʻrsatish uchun integratsiyalashgan maʼlumotlar bazasi tashkil qilish koʻzda tutilmoqda.
Innovatsion texnologiyalarni joriy etish doirasida mazkur bitim blokcheyn-texnologiyalari, Davlat xizmatlari markazlari xodimlari faoliyati samaradorligini rejalashtirish va baholashning zamonaviy usullarini joriy etishga qaratilgan.
Shuningdek, Adliya vazirligi va Davlat xizmatlari agentligi xodimlarining xorijiy taʼlim muassasalarida malakasini oshirish boʻyicha ham hamkorlikda qator ishlar amalga oshiriladi.

ЕС выделил Министерству юстиции Узбекистана безвозмездный грант на 10 миллионов евро
Соглашение об этом подписали первый заместитель министра юстиции Н. Жураев и директор Департамента развития сотрудничества Центральной Азии и ЕС Пьер Амилхат в ходе 14-го заседания Совета сотрудничества «Узбекистан—Европейский союз» 21 ноября в городе Брюсселе.
Данное соглашение стало результатом успешных переговоров Министерства юстиции с европейскими партнерами.
В рамках грантового соглашения, рассчитанного на пять лет, предусмотрено финансирование ряда мероприятий, направленных на улучшение системы оказания государственных услуг.
В частности, проектом предусмотрено техническое оснащение Агентства государственных услуг при Минюсте, его территориальных подразделений и Центров госуслуг, включая закуп серверного, компьютерного, сетевого, телекоммуникационного оборудования, систем электронной очереди, видеонаблюдения.
Предусмотрена реализация в пяти пилотных регионах (Джизакская, Сырдарьинская, Сурхандарьинская, Кашкадарьинская, Хорезмская области) проектов по улучшению качества и оперативности госуслуг, создание в них Центров инновационных идей и разработок.
Также в рамках гранта намечается создание специализированного веб-портала госуслуг, интегрированной базы данных для обмена информацией между уполномоченными органами и центрами госуслуг и оказания госуслуг
в режиме «онлайн» через мобильные приложения.
В свете внедрения инновационных технологий соглашение предусматривает финансирование мероприятий по внедрению блокчейн-технологий, современных методов планирования и оценки эффективности деятельности работников Центров госуслуг.
Также будут реализованы меры по повышению квалификации работников Министерства юстиции и Агентства государственных услуг, в том числе в зарубежных образовательных учреждениях.