Toshkentda mahalliy ishlab chiqaruvchilar raqobatbardoshligini oshirish va tashqi savdoni ragʻbatlantirish yoʻllari muhokama qilindi
2018-11-23 | Iqtisodiyot
Toshkentda tashqi va ichki mahsulot hamda xizmatlar bozorlarida oʻzbekistonlik ishlab chiqaruvchilarning raqobatbardoshligini oshirish masalalari boʻyicha xalqaro ilmiy-amaliy seminar boʻlib oʻtdi. Tadbir yakunlari boʻyicha bojxona maʼmuriyati tizimini hamda Oʻzbekistonda tashkil etilgan erkin iqtisodiy hududlarning faoliyatini takomillashtirishga oid tavsiyalar tayyorlandi.
Seminar tarmoq vazirliklari, idoralari, taʼlim sektori, NNT, ITI sohasining yuzga yaqin mutaxassisi va ommaviy axborot vositalari vakillarini bir yerga toʻpladi. Maʼruzachilar sifatida yetakchi mahalliy ekspertlar bilan bir qatorda Vengriya, Germaniya, AQSH, Rossiya, xalqaro tashkilotlarning vakillari ishtirok etdilar.
Birinchi sessiya doirasida xalqaro savdoni rivojlantirishda Yevropa Ittifoqi va MDH davlatlarining ilgʻor tajribasini qoʻllash masalalari, shuningdek Oʻzbekistonning Butunjahon savdo tashkilotiga aʼzo boʻlishi istiqbollari muhokama qilindi. Xususan, maʼruzachilarning chiqishlari xalqaro savdoni ilgari surish uchun zarur hisoblangan bojxona islohotlariga qaratildi. Bu mamlakatimiz uchun dolzarb mavzu, chunki ekspertlarning baholashlariga koʻra, eksport-import operatsiyalarini amalga oshirishda aynan bojxona tartib-taomillariga sezilarli mablagʻ va vaqt sarflanadi.
Ikkinchi sessiya Oʻzbekistonning eksport salohiyatini va mahalliy qishloq xoʻjaligi ishlab chiqaruvchilari mahsulotining eksportini oshirish masalalariga bagʻishlandi. Ekspertlar mamlakat agrosektorining raqobatga oid ustunliklarini qayd etib, shuningdek Oʻzbekiston uchun potensial jozibaga ega boʻlgan tashqi bozorlar taqdimotini oʻtkazdilar.
Jumladan, erkin iqtisodiy hududlarni rivojlantirish, tarmoq klasterlari va texnoparklarni shakllantirish masalalari boʻyicha sessiya seminarni yakunlab berdi. Bugungi kunda davlatimizda 21ta erkin iqtisodiy hudud faoliyat yuritayotgan boʻlib, ularning 9tasi sanoat, 7tasi farmatsevtika, 2tasi qishloq xoʻjaligi, shuningdek turizm, transport-logistika va sport jihozlarini ishlab chiqarishga yoʻnaltirilgan. Oʻzbekistonda erkin iqtisodiy hududlarning rivojlanish tezligidan kelib chiqqan holda, ekspertlarning taqdimotlari erkin iqtisodiy hududlarni samarali boshqarish, sanoat hududlari va klasterlarini rivojlantirish boʻyicha ilgʻor tajriba, kichik sanoat hududlari faoliyatini yanada rivojlantirish istiqbollari kabi dolzarb mavzularni qamrab oldi.
Seminar yakunlari boʻyicha mahalliy ishlab chiqaruvchilarning raqobatbardoshligini oshirish hamda ularning tashqi bozorlardagi pozitsiyalarini kuchaytirish masalalari boʻyicha takliflar va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Seminar Savdo-sanoat palatasi, Iqtisodiy tadqiqotlar markazi, BMTTD, shuningdek Buyuk Britaniyaning Oʻzbekistondagi Elchixonasi tomonidan tashkil etildi.

В Ташкенте обсудили пути повышения конкурентоспособности локальных производителей и стимулирования внешней торговли
В Ташкенте состоялся международный научно-практический семинар по вопросам обеспечения конкурентоспособности узбекских производителей на внешних и внутренних рынках товаров и услуг. По итогам мероприятия подготовлены рекомендации по совершенствованию системы таможенного администрирования и деятельности созданных свободных экономических зон в Узбекистане.
Семинар объединил около ста специалистов, представляющих профильные министерства, ведомства, образовательный сектор, ННО, НИИ и средства массовой информации. В качестве спикеров, наряду с ведущими отечественными экспертами, выступили представители из Венгрии, Германии, США, России, международных организаций.
В рамках первой сессии были обсуждены вопросы применения передового опыта стран Европейского Союза и СНГ в развитии международной торговли, а также перспективы вступления Узбекистана в ВТО. В частности, выступления спикеров были сфокусированы на таможенных реформах, необходимых для продвижения международной торговли. Для страны это актуальная тема, поскольку, по оценкам экспертов, при осуществлении экспортно-импортных операций именно таможенные процедуры требуют значительных финансовых и временных издержек.
Вторая сессия была посвящена вопросам повышения экспортного потенциала Узбекистана и увеличения экспорта продукции отечественных сельхозпроизводителей. Эксперты представили конкурентные преимущества агросектора страны, а также ппрезентовали потенциально привлекательные для Узбекистана внешние рынки.
Завершением семинара стала сессия по вопросам развития свободных экономических зон, формирования отраслевых кластеров и технопарков. Сегодня в стране функционирует 21 свободная экономическая зона, из них 9 промышленных, 7 фармацевтических, 2 сельскохозяйственные, а также туристическая, транспортно-логистическая и по производству спортивного инвентаря. Учитывая интенсивность развития СЭЗ в Узбекистане, презентации экспертов включали такие актуальные темы, как эффективное управление СЭЗ, передовой опыт по развитию промышленных зон и кластеров, перспективы дальнейшего развития деятельности малых промышленных зон и другое.
По итогам семинара были разработаны предложения и рекомендации по вопросам повышения конкурентоспособности отечественных производителей и усиления их позиций на внешних рынках.
Организаторами семинара выступили Торгово-промышленная палата, Центр экономических исследований, ПРООН, а также Посольство Великобритании в Узбекистане.