Strategiyalash nazariyasi va amaliyoti
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasida strategik ishlanmalar sohasi boʻyicha taniqli mutaxassis, akademik Vladimir Kvintning “Strategiyalash nazariyasi va amaliyoti” nomli kitobi taqdimoti boʻlib oʻtdi.
Kitobning taqdimoti tadbirida mamlakatimiz ilmiy doiralari vakillari, akademiya ilmiy xodimlari va tinglovchilari ishtirok etdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi rektori Rustam Qosimov va boshqalar mamlakatimiz iqtisodiyotini jadal rivojlantirish yoʻlida olib borilayotgan keng koʻlamli islohotlar davrida bu kabi kitoblar mamlakatimiz taraqqiyotiga munosib hissa qoʻshadigan yetuk kadrlarni tayyorlashda muhim ahamiyat kasb etishini taʼkidladi.
Akademik, Rossiya Fanlar akademiyasining chet ellik aʼzosi, iqtisodiyot fanlari doktori, professor Vladimir Kvint strategiya nazariyasi va global bozor sohasi boʻyicha jahondagi mashhur olim, strategiya umumiy nazariyasini ishlab chiqqan, shakllanayotgan global bozor nazariyasi yaratuvchisi hisoblanadi.
Oʻzbek va rus tillarida mamlakatimizda nashr etilgan “Strategiyalash nazariyasi va amaliyoti” nomli kitobi olimning koʻp yillik izlanishlari natijalarining konseptual bayoni hisoblanadi. Unda fundamental qonun-qoidalar, strategiyalash nazariyasi va amaliyoti, strategiyaning asosiy toifalari sharhlab berilgan.
Muallif tomonidan strategiyani ishlab chiqish va bu jarayondagi eng muhim prinsiplarni oʻzida namoyon etuvchi strategik fikrlashning oʻn beshta novatorlik qoidalari shakllantirilgan.
Shuningdek, mazkur kitobda 2017-2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasi asosida amalga oshirilayotgan va pirovard maqsadi har bir fuqaroning munosib hayot kechirishi uchun zarur boʻlgan shart-sharoitlarni yaratishga qaratilgan islohotlar va bozordagi qayta oʻzgartirishlarga ham yuqori baho berilgan.
Keng jamoatchilikka taqdim etilayotgan mazkur kitob rahbarlar, shuningdek, strategik rejalashtirish, boshqarish sohasida faoliyat olib borayotgan olimlar va mutaxassislar uchun katta ilmiy yangilik boʻlib, metodologik, dolzarb amaliy ahamiyat kasb etadi.
Tantanali tadbirda V.Kvintga Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti faxriy doktori unvoni berildi.
Eslatib oʻtamiz, saytimiz orqali “Chuqur oʻylangan strategiya – iqtisodiy oʻsish va hayot sifatini oshirish asosi“ sarlavhali maqola ostida mazkur kitob mohiyati ochib berilgan edi.

Теория и практика стратегирования
В Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан состоялась презентация книги "Теория и практика стратегирования" известного специалиста в области стратегических разработок академика Владимира Квинта.
В презентации книги приняли участие представители научных кругов нашей страны, научные сотрудники и слушатели академии.
Ректор Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан Рустам Касымов и другие отметили, что на нынешнем этапе осуществляемых широкомасштабных реформ, нацеленных на ускоренное развитие экономики Узбекистана, подобные книги имеют важное значение для подготовки высококвалифицированных кадров, способных внести достойный вклад в развитие страны.
Академик, иностранный член Российской Академии наук, доктор экономических наук, профессор Владимир Квинт является известным в мире ученым в области теории стратегирования и глобального рынка, автором общей теории стратегирования, теории формирующегося глобального рынка.
Книга "Теория и практика стратегирования", изданная в нашей стране на узбекском и русском языках, является концептуальным изложением многолетних исследований ученого. В ней прокомментированы фундаментальные законы, теория и практика стратегирования, основные категории стратегии. Автором сформулированы 15 новаторских правил стратегического мышления, отражающих важнейшие принципы разработки стратегии.
Вместе с тем в книге дана высокая оценка осуществляемым на основе Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах реформам, конечной целью которых является создание необходимых условий для достойной жизни каждого гражданина, а также структурным рыночным преобразованиям.
Книга, представленная вниманию широкой общественности, служит важным научным событием, а также имеет методологическое, актуальное практическое значение для руководителей, ученых и специалистов, занимающихся стратегическим планированием и управлением.
На торжественном мероприятии В. Квинту присвоено звание почетного доктора Ташкентского государственного экономического университета.
Напомним, суть и значение данной книги были раскрыты в опубликованной на нашем сайте в статье "Продуманная стратегия - основа экономического роста и повышения качества жизни".