Sogʻliqni saqlash vazirligi: zamonaviy va innovatsion tibbiyot markazi 2020-yilda faoliyat boshlaydi
2018-11-16 | Sog‘liqni saqlash
Tibbiyotning koʻplab yoʻnalishlari qator, pediatriya sohasining jadallik bilan rivojlanishi koʻrsatilayotgan xizmat sifati va samaradorligini oshirishda keng istiqbollarni ochmoqda.
Jumladan, shu kunlarda poytaxtimizda zamonaviy tibbiyot va ilm-fanning eng soʻnggi yutuqlari asosida barpo etilayotgan Bolalar koʻp tarmoqli tibbiyot markazining qurilishi jadallik bilan olib borilmoqda. Ushbu majmua 2020-yilda foydalanishga topshirilishi koʻzda tutilgan. Mamlakatimiz bilan Koreya Respublikasi iqtisodiy rivojlanish va hamkorlik fondi (EDCF) bilan birgalikda bunyod etilayotgan ushbu loyihaning umumiy qiymati 130,58 million dollarni tashkil etadi.
Ayni paytda tibbiyot markazining qurilishi va jihozlanishi bilan bir qatorda, markazda ishlaydigan kadrlar malakasini oshirish boʻyicha ham qoʻshma loyihalar amalga oshirilmoqda. Xususan, Oʻzbekiston Sogʻliqni saqlash vazirligi va Koreya Respublikasining Yangsan Pusan Milliy universiteti oʻrtasidagi hamkorlik shartnomasiga muvofiq, 100 nafar mutaxassislarimiz ushbu universitetda malaka oshirishi rejalashtirilgan.
Nomzodlar malaka-mahorati, xorijiy tillarni bilishi, jahon tibbiyotining eng ilgʻor yangiliklarini oʻzlashtirish salohiyatiga qarab tanlov asosida saralab olinyapti. Ana shunday malakali shifokorlardan dastlabki 19 nafari saralash jarayonidan muvaffaqiyatli oʻtib, bir yil mobaynida Yangsan Pusan Milliy universitetida tahsil oladigan boʻldi.
Safar oldidan ushbu mutaxassislar bilan Sogʻliqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov uchrashib, ularga bir yillik tahsilni muvaffaqiyatli yakunlab, el-yurtimizga munosib xizmat qiladigan malakali kadrlar boʻlib yetishishlarida omad va muvaffaqiyat tiladi. Oʻz navbatida, yoshlar ham vaqtning har lahzasidan oqilona foydalanishga, oʻzlariga bildirilgan ishonchni oqlab, tibbiyotimizning ertangi taraqqiyotiga munosib ulush qoʻshishga vaʼda berdilar.
Taʼkidlash joizki, bunyod etilayotgan mazkur markaz loyihasi Koreya Respublikasi va jahon tibbiyotining noyob andozalari asosida ishlab chiqilgan boʻlib, binoning qurilish, xavfsizlik tizimi, isitish, sovutish tarmoqlari jahon standartlari talablariga toʻla javob beradi. Yangi tibbiyot muassasasi 280 oʻringa ega boʻlib, klinikada kuniga 250 bemorni qabul qilish va yiliga 1500 dan koʻproq murakkab va noyob operatsiya oʻtkazish imkoniyati yaratiladi.
Bolalar koʻp tarmoqli tibbiyot markazi 381 nomdagi zamonaviy tibbiy asbob-uskunalar, shu jumladan, angiograf, kompyuter tamograf, yuqori texnologiyali raqamli rentgen va flyuoroskopik tizimi, mobil rentgen apparati, siklotron kabi eng soʻnggi innovatsion tibbiy jihozlar oʻrnatilishi koʻzda tutilgan.

Министерство здравоохранения: Современный и инновационный медицинский центр начнет работу с 2020 года
2018-11-16 | Здравоохранение
Наряду с многими направлениями медицины устойчивое развитие педиатрии открывает широкие перспективы для повышения качества и эффективности оказываемых услуг. В частности, в эти дни в столице активно идет строительство Детского многопрофильного медицинского центра, создающегося на основе последних достижений науки и современной медицины.
Данный комплекс предусматривается сдать в эксплуатацию в 2020 году. Общая стоимость данного проекта, создаваемого нашим государством совместно с Фондом экономического развития и сотрудничества Республики Корея (EDCF), составляет 130,58 миллионов долларов.
В данное время помимо строительства и оснащения медицинского центра осуществляется и совместные проекты по повышению квалификации кадров, работающих в центре. В частности, согласно договору о сотруничестве между Министерством здравоохранения Республики Узбекистан и Пусанским Национальным Университетом Республики Корея планируется организовать повышение квалификации в данном университете 100 наших специалистов.
Кандидаты на конкурсной основе отбираются и учитываются их квалификация, знание иностранных языков, потенциал для освоения самых передовых новшеств медицины. Из таких квалифицированных врачей 19 успешно прошли отборочный процесс, они в течение года будут обучаться в Пусанском Национальном Университете.
Перед отъездом с этими специалистами встретился министр здравоохранения Алишер Шадманов, он пожелал им удачи в прохождении годичного обучения и возвращении на родину с полным богажом необходимых знаний для дальнейшей деятельности в новом центре. В свою очередь, молодые люди тоже пообещали, что с пользой используют отведенное им для обучения время, оправдают оказанное им доверие, внесут достойный вклад в завтрашнее развитие нашей медицины.
Необходимо отметить, что проект создаваемого центра разработан на основе уникальных моделей Республики Корея и медицины мира. Строительство здания, системы безопасности, отопления и охлаждения полностью соответствуют требованиям мирового стандарта. Мощьность создаваемого медицинского учреждения — 280 койко-мест, 250 посещений в день, более 1500 сложных и уникальных операций в год.
Предусмотрено, что в Детском многопрофильном медицинском центре будет установлено 381 наименования современного медицинского оборудования, включая такое инновационное медицинское оборудование, как ангиограф, компьютерный томограф, цифровой рентгеновский и флюороскопический аппараты, мобильный рентген аппарат, циклотрон, аппарат интерферренцтерапии и другие.